Jedynie prawda jest ciekawa


PiS ogłasza zwycięstwo w debacie

20.01.2016

Debata była naszą wygraną. Platforma nie umie przegrywać, nie umiała przegrać wyborów prezydenckich z godnością. Nie umiała się pogodzić z rezultatem wyborów parlamentarnych, teraz kolejna porażka, tym razem w Strasburgu i znowu taka emocjonalna reakcja" - ocenił Ryszard Czarnecki.

Taktyka PO na debatę w PE była słaba, ale to w rękach tej partii był klucz, by do tej dyskusji w ogóle nie doszło - oceniali w środę w Strasburgu europosłowie PiS. Ich zdaniem PO nie potrafi przegrywać, a debata była dla nich miażdżąca. 

"Po wczorajszej wizycie pani premier (w PE - PAP) uznaliśmy, że sprawy zaczynają iść w bardzo dobrym kierunku, ale nasi koledzy z PO nadal postanowili huśtać tą polską łodzią" - mówił na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Ryszard Legutko.

Odnosił się tym samym do zapowiedzi polityków Platformy, że będą rozmawiać na temat zmiany strategii dotyczącej działań PiS na arenie europejskiej. Część obserwatorów uznała, że Platforma poniosła klęskę w debacie przez swoje zbyt łagodne stanowisko.

"Platforma od samego początku, jeszcze przed wyborami, zaczęła toczyć boje z przyszłym rządem Polski, więc nie ma żadnej zmiany strategii" - ocenił Legutko.

Jego zdaniem wtorkowej debaty mogło nie być, a klucz do tego miała PO, która należy do największej frakcji w PE - Europejskiej Partii Ludowej (EPL). "Wystarczyło dać dyspozycję przewodniczącemu grupy EPL Manfredowi Weberowi, żeby na konferencji przewodniczących powiedział, że EPL nie zgadza się na tę debatę. Gdyby poszła taka dyspozycja, tej debaty by nie było" - uważa Legutko.

Jak zaznaczył, lepiej, żeby debaty nie było, ale skoro miała ona już miejsce, to należało ją rozegrać tak dobrze, jak tylko się da. "Jednym z naszych głównych wrogów jest niewiedza. Ogromna część naszych kolegów ze wszystkich grup politycznych nie ma zielonego pojęcia, o co chodzi w Polsce, co jest z tym trybunałem, z mediami. Jeżeli już się stało, co się stało, to trzeba było z tej okazji skorzystać i pani premier z tego skorzystała, podała informacje i zrobiła doskonałe wrażenie swoim tonem i spokojem" - przekonywał Legutko.

Europoseł podkreślił, że oczekiwałby, iż EPL sprzeciwi się przyjmowaniu przez PE rezolucji na temat Polski. Jak ocenił, jej przyjmowanie byłoby absurdalne, bo nie doszło jeszcze do wymiany informacji między polskim rządem a instytucjami europejskimi.

Inny z europosłów PiS Zdzisław Krasnodębski ocenił, że PO nie potrafi przegrywać, a w debacie popełniła błąd taktyczny. "Ale to jest już ich wewnętrzna sprawa. Ta debata była dla nich miażdżąca" - powiedział. Jego zdaniem bardzo wielu posłów do PE, którzy do tej pory nie byli poinformowani o sytuacji w Polsce, dowiedzieli się, jak wygląda sytuacja w naszym kraju.


W ocenie Ryszarda Czarneckiego (PiS) Platforma oczekiwała "przeczołgania" premier Beaty Szydło w PE, tymczasem okazało się, że reakcje na jej wystąpienie były bardzo pozytywne.

"Debata była naszą wygraną. Platforma nie umie przegrywać, nie umiała przegrać wyborów prezydenckich z godnością. Nie umiała się pogodzić z rezultatem wyborów parlamentarnych, teraz kolejna porażka, tym razem w Strasburgu i znowu taka emocjonalna reakcja" - mówił Czarnecki.


ansa/PAP

[fot.tvn24]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 5. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 6. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 7. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 8. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook