Jedynie prawda jest ciekawa


PiS ogłasza zwycięstwo w debacie

20.01.2016

Debata była naszą wygraną. Platforma nie umie przegrywać, nie umiała przegrać wyborów prezydenckich z godnością. Nie umiała się pogodzić z rezultatem wyborów parlamentarnych, teraz kolejna porażka, tym razem w Strasburgu i znowu taka emocjonalna reakcja" - ocenił Ryszard Czarnecki.

Taktyka PO na debatę w PE była słaba, ale to w rękach tej partii był klucz, by do tej dyskusji w ogóle nie doszło - oceniali w środę w Strasburgu europosłowie PiS. Ich zdaniem PO nie potrafi przegrywać, a debata była dla nich miażdżąca. 

"Po wczorajszej wizycie pani premier (w PE - PAP) uznaliśmy, że sprawy zaczynają iść w bardzo dobrym kierunku, ale nasi koledzy z PO nadal postanowili huśtać tą polską łodzią" - mówił na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Ryszard Legutko.

Odnosił się tym samym do zapowiedzi polityków Platformy, że będą rozmawiać na temat zmiany strategii dotyczącej działań PiS na arenie europejskiej. Część obserwatorów uznała, że Platforma poniosła klęskę w debacie przez swoje zbyt łagodne stanowisko.

"Platforma od samego początku, jeszcze przed wyborami, zaczęła toczyć boje z przyszłym rządem Polski, więc nie ma żadnej zmiany strategii" - ocenił Legutko.

Jego zdaniem wtorkowej debaty mogło nie być, a klucz do tego miała PO, która należy do największej frakcji w PE - Europejskiej Partii Ludowej (EPL). "Wystarczyło dać dyspozycję przewodniczącemu grupy EPL Manfredowi Weberowi, żeby na konferencji przewodniczących powiedział, że EPL nie zgadza się na tę debatę. Gdyby poszła taka dyspozycja, tej debaty by nie było" - uważa Legutko.

Jak zaznaczył, lepiej, żeby debaty nie było, ale skoro miała ona już miejsce, to należało ją rozegrać tak dobrze, jak tylko się da. "Jednym z naszych głównych wrogów jest niewiedza. Ogromna część naszych kolegów ze wszystkich grup politycznych nie ma zielonego pojęcia, o co chodzi w Polsce, co jest z tym trybunałem, z mediami. Jeżeli już się stało, co się stało, to trzeba było z tej okazji skorzystać i pani premier z tego skorzystała, podała informacje i zrobiła doskonałe wrażenie swoim tonem i spokojem" - przekonywał Legutko.

Europoseł podkreślił, że oczekiwałby, iż EPL sprzeciwi się przyjmowaniu przez PE rezolucji na temat Polski. Jak ocenił, jej przyjmowanie byłoby absurdalne, bo nie doszło jeszcze do wymiany informacji między polskim rządem a instytucjami europejskimi.

Inny z europosłów PiS Zdzisław Krasnodębski ocenił, że PO nie potrafi przegrywać, a w debacie popełniła błąd taktyczny. "Ale to jest już ich wewnętrzna sprawa. Ta debata była dla nich miażdżąca" - powiedział. Jego zdaniem bardzo wielu posłów do PE, którzy do tej pory nie byli poinformowani o sytuacji w Polsce, dowiedzieli się, jak wygląda sytuacja w naszym kraju.


W ocenie Ryszarda Czarneckiego (PiS) Platforma oczekiwała "przeczołgania" premier Beaty Szydło w PE, tymczasem okazało się, że reakcje na jej wystąpienie były bardzo pozytywne.

"Debata była naszą wygraną. Platforma nie umie przegrywać, nie umiała przegrać wyborów prezydenckich z godnością. Nie umiała się pogodzić z rezultatem wyborów parlamentarnych, teraz kolejna porażka, tym razem w Strasburgu i znowu taka emocjonalna reakcja" - mówił Czarnecki.


ansa/PAP

[fot.tvn24]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook