Jedynie prawda jest ciekawa


PiS ogłasza zwycięstwo w debacie

20.01.2016

Debata była naszą wygraną. Platforma nie umie przegrywać, nie umiała przegrać wyborów prezydenckich z godnością. Nie umiała się pogodzić z rezultatem wyborów parlamentarnych, teraz kolejna porażka, tym razem w Strasburgu i znowu taka emocjonalna reakcja" - ocenił Ryszard Czarnecki.

Taktyka PO na debatę w PE była słaba, ale to w rękach tej partii był klucz, by do tej dyskusji w ogóle nie doszło - oceniali w środę w Strasburgu europosłowie PiS. Ich zdaniem PO nie potrafi przegrywać, a debata była dla nich miażdżąca. 

"Po wczorajszej wizycie pani premier (w PE - PAP) uznaliśmy, że sprawy zaczynają iść w bardzo dobrym kierunku, ale nasi koledzy z PO nadal postanowili huśtać tą polską łodzią" - mówił na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Ryszard Legutko.

Odnosił się tym samym do zapowiedzi polityków Platformy, że będą rozmawiać na temat zmiany strategii dotyczącej działań PiS na arenie europejskiej. Część obserwatorów uznała, że Platforma poniosła klęskę w debacie przez swoje zbyt łagodne stanowisko.

"Platforma od samego początku, jeszcze przed wyborami, zaczęła toczyć boje z przyszłym rządem Polski, więc nie ma żadnej zmiany strategii" - ocenił Legutko.

Jego zdaniem wtorkowej debaty mogło nie być, a klucz do tego miała PO, która należy do największej frakcji w PE - Europejskiej Partii Ludowej (EPL). "Wystarczyło dać dyspozycję przewodniczącemu grupy EPL Manfredowi Weberowi, żeby na konferencji przewodniczących powiedział, że EPL nie zgadza się na tę debatę. Gdyby poszła taka dyspozycja, tej debaty by nie było" - uważa Legutko.

Jak zaznaczył, lepiej, żeby debaty nie było, ale skoro miała ona już miejsce, to należało ją rozegrać tak dobrze, jak tylko się da. "Jednym z naszych głównych wrogów jest niewiedza. Ogromna część naszych kolegów ze wszystkich grup politycznych nie ma zielonego pojęcia, o co chodzi w Polsce, co jest z tym trybunałem, z mediami. Jeżeli już się stało, co się stało, to trzeba było z tej okazji skorzystać i pani premier z tego skorzystała, podała informacje i zrobiła doskonałe wrażenie swoim tonem i spokojem" - przekonywał Legutko.

Europoseł podkreślił, że oczekiwałby, iż EPL sprzeciwi się przyjmowaniu przez PE rezolucji na temat Polski. Jak ocenił, jej przyjmowanie byłoby absurdalne, bo nie doszło jeszcze do wymiany informacji między polskim rządem a instytucjami europejskimi.

Inny z europosłów PiS Zdzisław Krasnodębski ocenił, że PO nie potrafi przegrywać, a w debacie popełniła błąd taktyczny. "Ale to jest już ich wewnętrzna sprawa. Ta debata była dla nich miażdżąca" - powiedział. Jego zdaniem bardzo wielu posłów do PE, którzy do tej pory nie byli poinformowani o sytuacji w Polsce, dowiedzieli się, jak wygląda sytuacja w naszym kraju.


W ocenie Ryszarda Czarneckiego (PiS) Platforma oczekiwała "przeczołgania" premier Beaty Szydło w PE, tymczasem okazało się, że reakcje na jej wystąpienie były bardzo pozytywne.

"Debata była naszą wygraną. Platforma nie umie przegrywać, nie umiała przegrać wyborów prezydenckich z godnością. Nie umiała się pogodzić z rezultatem wyborów parlamentarnych, teraz kolejna porażka, tym razem w Strasburgu i znowu taka emocjonalna reakcja" - mówił Czarnecki.


ansa/PAP

[fot.tvn24]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook