Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS obroni ściganych za Lenina w stoczni

30.05.2012

Posłowie PiS Andrzej Jaworski i Anna Fotyga zadeklarowali pomoc, w tym prawną, dla osób, które mogą być ścigane za przykrycie napisu "imienia Lenina" - na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańsk - napisem "Solidarność".

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Michalewska, policja prowadzi działania pod kątem "ustalenia sprawców wykroczenia" polegającego na bezprawnym umieszczeniu na zabytku reklamy, napisu itp. Grozi za to grzywna do 5 tysięcy zł. Według niej funkcjonariuszom nie udało się jak dotąd ustalić, kto umieścił na bramie napis "Solidarność".

"Pracownik ochrony zgłosił nam, że była to grupka młodych ludzi, którzy rozbiegli się po incydencie. Funkcjonariusze, którzy tuż po zgłoszeniu przybyli na miejsce, przeszukali okolice i przesłuchali pracujące tu osoby, nie przyniosło to jednak efektu" - powiedziała Michalewska, dodając, że w sąsiedztwie bramy nie ma monitoringu.

"Jeżeli tych studentów (według niektórych trójmiejskich mediów napis "Solidarność" powiesili studenci ASP w Gdańsku - PAP), czy inne osoby, które będą bronić napisu +Solidarność+, będą dotykały jakiekolwiek represje ze strony Pawła Adamowicza i Platformy Obywatelskiej, to my jako posłowie PiS, będziemy tym osobom pomagać" - zapowiedział na konferencji prasowej przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców Andrzej Jaworski. Dodał, że ma na myśli głównie wsparcie prawne.

Wiszący od połowy maja nad bramą Stoczni Gdańsk napis "imienia Lenina" został przykryty napisem "Solidarność" w poniedziałek. Pierwsza próba zdjęcia napisu miała miejsce we wtorek. Pracownicy prywatnej firmy, która na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, zajmuje się takimi sprawami, zjawili się rano pod bramą. Zrezygnowali jednak po tym, jak z pobliskiego kiosku z pamiątkami wyszła starsza kobieta - była pracownica stoczni - i w ostrych słowach sprzeciwiła się zdjęciu napisu.

Miasto nadal stoi na stanowisku, że napis "Solidarność" powinien zniknąć. "Chcemy, by brama - zgodnie z wcześniejszymi założeniami - wyglądała tak, jak w sierpniu 1980 roku" - powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak. Dodał, że o zdjęcie napisu ma zadbać ZDiZ. "Jest to także o tyle ważne, że, z tego co wiem, Andrzej Wajda będzie kręcił jeszcze przy bramie zdjęcia do filmu o Wałęsie" - nadmienił.

Przeciwko odtworzeniu bramy nr 2 w PRL-owskim kształcie protestowali posłowie PiS. Anna Fotyga, Andrzej Jaworski i Maciej Łopiński złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Argumentowali, że działanie Adamowicza to zakazane przez prawo propagowanie idei komunistycznych. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

Powrotowi na bramę napisu "im. Lenina" sprzeciwiała się też komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańsk. Jej działacze zapowiedzieli, że do rozpoczęcia Euro 2012 chcą powołać komitet ws. odwołania prezydenta Adamowicza.Na rekonstrukcję bramy w kształcie z lat 80. zgodzili się wojewódzki i miejski konserwator zabytków.

PAP

(Fot. PAP/Adam Warżawa)

Słowa kluczowe:

PiS

,

NSZZ "Solidarność"

,

stocznia

,

Lenin

,

brama

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook