Jedynie prawda jest ciekawa


PiS: Należy odwołać ministra zdrowia

12.12.2013

Politycy PiS złożyli w Sejmie wniosek o o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Został ministrem tylko dlatego, że jest celebrytą, nie ma odpowiedniego doświadczenia i wiedzy - argumentował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Błaszczak podkreślił, że jego klub ocenia działalność Arłukowicza negatywnie. Zwrócił uwagę, że jest to już trzeci wniosek w sprawie odwołania ministra zdrowia. "Arłukowicz został ministrem tylko dlatego, że jest celebrytą medialnym, a nie człowiekiem, który ma odpowiednie doświadczenie, odpowiednią wiedzę i determinację, by sprawić, aby służba zdrowia była służbą zdrowia, a nie spółką zdrowia" - podkreślił Błaszczak.

Zauważył też, że kiedy Arłukowicz był w opozycji, krytykował swoją poprzedniczkę na stanowisku szefa resortu zdrowia Ewę Kopacz "za przekształcenia, za komercjalizację, która prowadzi do prywatyzacji". "Teraz ten program realizuje, zmienił zdanie. To program, który prowadzi do tego, że szpital będzie zajmował się zarabianiem pieniędzy, a nie leczeniem ludzi" - zaznaczył poseł.

We wniosku PiS powołuje się na raporty niezależnych organizacji międzynarodowych, z których – jak przekonują - "wynika, że polska ochrona zdrowia lokuje się w ogonie krajów europejskich, z wyraźną tendencją pogarszania kolejnych wskaźników zdrowotnych".

PiS przytacza we wniosku dwunastopunktowy "katalog zaniechań, błędów i złych działań" ministra zdrowia. Pierwszy z zarzutów wobec Arłukowicza to doprowadzenie do "pogorszenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków". Posłowie PiS zwracają uwagę na wydłużające się kolejki do lekarza.

Według polityków PiS minister zdrowia kontynuuje politykę komercjalizacji szpitali publicznych. Przytaczają dane, z których wynika, że od lipca 2011 do października 2013 r. na podstawie ustawy o działalności leczniczej przekształcono 48 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w tym 34 szpitale.

Parlamentarzyści PiS wytykają też Arłukowiczowi "błędny podział środków na ochronę zdrowia". Argumentują, że środki na leczenie szpitalne i podstawową opiekę zdrowotną powinny być wyższe. Twierdzą ponadto, że Arłukowicz nie przedstawił projektu legislacyjnego związanego z dyrektywą Unii Europejskiej o leczeniu transgranicznym. Zdaniem PiS, wejście w życie dyrektywy może skutkować roszczeniami finansowymi pacjentów, którzy leczyli się poza granicami Polski. Politycy PiS podkreślają, że Ministerstwo Zdrowia nie planuje nowelizacji ustawy z dnia o refundacji leków. We wniosku PiS zarzuca ponadto Arłukowiczowi, że nie zrealizował obietnicy rozbicia monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia i doprowadził do konfliktu ministerstwa z NFZ. Przypominano, że prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz złożyła do sądu administracyjnego skargę na Ministerstwo Zdrowia ws. zmiany planu finansowego NFZ na 2013 r.

Inne zarzuty klubu PiS wobec Arłukowicza to: brak działań wobec malejącej liczby lekarzy, "próba przerzucenia odpowiedzialności za zły stan służby zdrowia na lekarzy", zaniedbania w budowie elektronicznego systemu informacyjnego ochrony zdrowia, stopniowa likwidacja laboratoriów wojewódzkich Państwowej Inspekcji Sanitarnej. PiS zwraca też uwagę na alarmujący stan zdrowia dzieci i młodzieży.

PiS za niedopuszczalne uznaje prace ministerstwa nad ustawą dotyczącą dobrowolnych ubezpieczeń dodatkowych. "Wprowadzenie takiego rozwiązania w czasie kryzysu systemu opieki medycznej spowoduje podział na pacjentów bogatych, z dostępem do świadczeń, oraz pacjentów biednych, dla których kolejka oczekiwania się wydłuży" - podkreślają politycy PiS.

Arłukowicz zapewnił we wtorek, że wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie utrudni dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Żaden pacjent nie będzie wykluczony – podkreślił. "Nigdy nie zgodzę się na żaden projekt dodatkowych ubezpieczeń, który w jakikolwiek sposób będzie kogokolwiek stygmatyzował, bądź utrudniał dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. To jest dla mnie priorytetowe zadanie" - powiedział dziennikarzom Arłukowicz.

Wniosek o odwołanie szefa resortu zdrowia zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wszystko idzie ku sprywatyzowanej i odpłatnej służbie zdrowia - uzasadniał. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Politycy SLD i Solidarnej Polski krytycznie oceniają ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i nie wykluczają poparcia dla wniosku PiS o jego odwołanie. Poprze go Twój Ruch. Według PO i PSL wniosek o wotum nieufności jest czysto polityczny.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 7. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook