Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS: Minister Nowak stchórzył

11.06.2013

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zarzucili ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że stchórzył nie decydując się na udział w zaplanowanym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Według PiS "atmosfera wokół Nowaka gęstnieje coraz bardziej".

Nowak we wtorek poinformował, że nie stawi się na posiedzeniu sejmowej komisji, które zostało zwołane na wniosek posłów PiS w związku z zarzutami medialnymi pod adresem szefa resortu transportu.

Poseł PiS Jerzy Szmit powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że posłowie chcieli porozmawiać z Nowakiem o bardzo ważnych sprawach dotyczących budowy dróg oraz autostrad. "Mamy informacje, które podważają wiarygodność ministra i dowodzą, że mamy do czynienia z chaosem w trakcie budowy dróg i autostrad" - mówił Szmit.

PiS chciało ponadto, by minister wytłumaczył się m.in. z informacji podanych przez tygodnik "Wprost" dotyczących jego związków z firmą CAM Media zarabiającą - jak pisał tygodnik "Wprost" – na państwowych kontraktach.

Nowak mówił we wtorek w TVP Info, że nie byłby w stanie udzielić żadnej odpowiedzi w sprawie, w związku z którą został wezwany przed komisję, ze względu na toczące się postępowanie. Zapowiedział, że do dyspozycji komisji będzie za to jego zastępca Maciej Jankowski, gdyby posłowie chcieli rozmawiać na temat sytuacji w resorcie transportu.

W końcu kwietnia tygodnik "Wprost" napisał, że minister transportu ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. Tygodnik opisał m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media.

Według autorów artykułu firma, dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi, zarobiła miliony zł; z jej usług korzystało m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy. Ponadto w artykule napisano, że Nowak wymieniał się z jednym z biznesmenów zegarkami.

Nowak uznał, że artykuł "Wprost" ma charakter insynuacyjny i oparty został na zestawieniu plotek z faktami i postanowił skierować sprawę do sądu. Z kolei prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym ministra transportu (Nowak nie wpisał do niego drogiego zegarka i faktu leasingowania samochodu volvo).

Politycy PiS mówią, że chcieli rozmawiać z Nowakiem również o planach budowy dróg do roku 2020 roku oraz o tym, jak ten plan ma się do "kontaktów Nowaka z różnymi firmami wykonawczymi". "Chcieliśmy też zapytać ministra o niejasności w jego oświadczeniach majątkowych oraz czy uważa, że nadal powinien pełnić tak odpowiedzialny urząd" - dodał Szmit. "To nie jest wezwanie do cioci na herbatkę na imieniny, ale nawet i cioci się nie odmawia, a co dopiero parlamentowi. Minister kpi i lekceważy relacje między parlamentem a ministerstwem, którego jest kierownikiem. Dajemy panu możliwość, aby wyjaśnił pan swoją niejasną sytuację" - zwrócił się do Nowaka Andrzej Adamczyk (PiS).

Ocenił, że "atmosfera wokół Nowaka gęstnieje coraz bardziej", a minister transportu "stchórzył oznajmiając, że nie pojawi się na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury".

PAP, lz

[fot: PAP/Tomasz Gzell]

Słowa kluczowe:

PiS

,

drogi

,

komisja MAK

,

Marek Sawicki

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 3. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 4. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 5. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 6. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 7. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook