Jedynie prawda jest ciekawa

PiS krytykuje rząd za program dożywiania dzieci

07.02.2014

Rząd późno przyjął uchwałę dot. programu dożywiania dzieci w latach 2014-20. Samorządy mogą mieć kłopoty, by wykorzystać środki z budżetu państwa w tym roku - twierdzą PiS i SLD. Resort pracy zapewnia, że program działa, a na dożywianie budżet przeznacza rocznie 550 mln zł.

Rada Ministrów 10 grudnia ub.r. przyjęła uchwałę ws. ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania ("Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-20). PiS twierdzi, że zrobiono to zbyt późno, bo - jak mówiła posłanka Józefa Hrynkiewicz - samorządy, które chciałyby w 2014 r. skorzystać z pieniędzy, muszą najpierw opracować program dożywiania, który powinien zostać zatwierdzony przez radę gminy.

- Rząd udawał, że coś robi, ale kompletnie wymigał się od załatwienia tej sprawy. Zrobił to tak, aby tego nie zrobić. A tutaj: no sorry, taki mamy klimat. Przyszła ciężka zima i trzeba dzieciom dać jeść. Bo jest nie tylko zimno, ale też głodno - powiedziała Hrynkiewicz na piątkowej konferencji prasowej.

Beata Mazurek (PiS) podkreśliła, że z informacji otrzymanych z resortu pracy i polityki społecznej wynika, że program dożywiania realizuje 80 proc. gmin.

- Czy premier o tym wie? Czy daje gwarancję tego, że dzieci w gminach, które nie realizują programu dożywiania, nie chodzą głodne? My nie chcemy, aby polska bieda miała twarz dziecka, którego ojcem jest Donald Tusk. My nie chcemy, aby za niekompetencję urzędników płaciły dzieci - powiedziała Mazurek.

Posłanka Elżbieta Rafalska podkreślała, że w latach 2006-13 sprawnie funkcjonował - na bazie ustawy, a nie uchwały - program dotyczący dożywiania m.in. dzieci.

- Co przeszkadzało PO i PSL, które rozsypały ten system? Gminy zostały zaskoczone, wszyscy byli przygotowani, że będzie nowela ustawy, która wydłuży dotychczas obowiązujące zasady funkcjonowania programu. Nastąpiła dezorganizacja sprawnie działającego systemu. Zaproponowano coś znacznie trudniejszego dla samorządów - oceniła Rafalska.

Problem dożywiania dzieci w szkołach poruszyła też w piątek wiceszefowa komisji polityki społecznej i rodziny Anna Bańkowska (SLD). Przypomniała, że w 2005 r. uchwalona została ustawa o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Program przewidziano na lata 2006-2013.

Bańkowska zaznaczyła, że rząd Donalda Tuska - mimo zapowiedzi - nie przedłużył obowiązywania tej ustawy. - Zdecydował się na krajowy program dożywiania dzieci. Co to oznacza? To, że 2,5 mln gmin będzie miało własne koncepcje dotyczące tego zagadnienia - mówiła posłanka Sojuszu. Jak dodała, jedną z

konsekwencji może być wydłużony czas przyznawania wsparcia dla dzieci. - Może się okazać, że mimo wielkiej liczby głodnych dzieci, gminy nie będą nawet w stanie wykorzystać środków, które przewidział na to budżet państwa - uważa Bańkowska.

O sytuację gmin w kontekście dożywania dzieci PiS zapytało w czwartek podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Seredyn. Ta tłumaczyła, że rządowy program wspiera gminy w wykonywaniu ich ustawowych obowiązków. Gmina, która podejmie odpowiednią uchwałę, może skorzystać z rządowych pieniędzy, aby dożywiać m.in. dzieci, ale też osoby starsze i niepełnosprawne.

- Prowadzimy regularnie, raz w tygodniu badanie, oczywiście poprzez wojewodów, po to, żeby monitorować sytuację. Ostatnie badanie z 31 stycznia wykazało, że 80 proc. gmin podjęło takie uchwały i dożywiają do wysokości 150 proc. kryterium programu. Wiemy też - wynika to z tego badania - że do końca lutego większość gmin podejmie uchwały po to, żeby dodatkowo wspierać swoich obywateli, też do poziomu 150 proc. możliwego kryterium - poinformowała Seredyn.

W piątek późnym popołudniem resort pracy przekazał PAP informację w tej sprawie. Podkreślono w niej, że do 2020 r. na program dożywiania przeznaczono 3,9 mld zł. Rocznie na wsparcie najbardziej potrzebujących zaplanowano 550 mln zł. "W stosunku do lat ubiegłych wielkość środków, które budżet państwa przeznacza na jego realizację oraz system finansowania ze środków budżetu państwa nie ulegają zmianie" - zaznaczono w informacji.

Jak podano, w budżetach wojewodów znajduje się już kwota 350 mln zł, które mogą być uruchomione po podpisaniu stosownych umów. "Pozostała kwota, tj. 200 mln zł, znajduje się w rezerwie celowej i zostanie uruchomienia analogicznie jak w roku 2013 w dwóch transzach. Pierwsza transza w wysokości 130 mln zł zostanie uruchomiona do 15 lipca br., a druga w wysokości 70 mln zł do 30 września" - zapewniono.

"Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na bieżąco monitoruje sposób przystępowania przez gminy do realizacji programu, udziela pisemnych i telefonicznych wyjaśnień i reaguje na sytuacje, z którymi samorządy gminne mają jakiekolwiek problemy, po to aby nie dochodziło do przypadków, w których dzieci czy też osoby dorosłe są pozbawione pomocy w zakresie dożywiania" - czytamy.

Do zarzutów opozycji odniosła się też wcześniej wiceszefowa sejmowej komisji polityki społecznej Magdalena Kochan (PO). "Uchwałą Rady Ministrów program dożywiania został przedłużony na kolejne lata. Na dożywianie jest przeznaczone 550 mln zł, z programu korzysta ponad milion dzieci. Trzeba dużo złej woli, aby dopatrzeć się niechęci przedłużania tego programu. On trwa, gminy umieją z niego korzystać" - zaznaczyła Kochan.

CIR informowało w grudniu ub.r., że program wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania obejmuje ok. 2 mln osób; szacuje się, że w kolejnych latach ta

liczba się nie zmieni, a wśród osób objętych pomocą 1,1 mln będą stanowiły dzieci i młodzież. Rząd zapewnia, że nie zmieni się także kwota przeznaczana na dożywianie: z budżetu państwa będzie to rocznie przynajmniej 550 mln zł, natomiast wielkość środków, które wyłożą samorządy, wyniesie 225 mln zł rocznie (analogicznie jak w latach 2006-2013). W programie uczestniczy 2 477 gmin; tylko dwie gminy nie biorą w nim udziału, realizując dożywianie ze środków własnych - podało CIR.


Greg/PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]
Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nad na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook