Jedynie prawda jest ciekawa


PiS krytykuje rząd za program dożywiania dzieci

07.02.2014

Rząd późno przyjął uchwałę dot. programu dożywiania dzieci w latach 2014-20. Samorządy mogą mieć kłopoty, by wykorzystać środki z budżetu państwa w tym roku - twierdzą PiS i SLD. Resort pracy zapewnia, że program działa, a na dożywianie budżet przeznacza rocznie 550 mln zł.

Rada Ministrów 10 grudnia ub.r. przyjęła uchwałę ws. ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania ("Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-20). PiS twierdzi, że zrobiono to zbyt późno, bo - jak mówiła posłanka Józefa Hrynkiewicz - samorządy, które chciałyby w 2014 r. skorzystać z pieniędzy, muszą najpierw opracować program dożywiania, który powinien zostać zatwierdzony przez radę gminy.

- Rząd udawał, że coś robi, ale kompletnie wymigał się od załatwienia tej sprawy. Zrobił to tak, aby tego nie zrobić. A tutaj: no sorry, taki mamy klimat. Przyszła ciężka zima i trzeba dzieciom dać jeść. Bo jest nie tylko zimno, ale też głodno - powiedziała Hrynkiewicz na piątkowej konferencji prasowej.

Beata Mazurek (PiS) podkreśliła, że z informacji otrzymanych z resortu pracy i polityki społecznej wynika, że program dożywiania realizuje 80 proc. gmin.

- Czy premier o tym wie? Czy daje gwarancję tego, że dzieci w gminach, które nie realizują programu dożywiania, nie chodzą głodne? My nie chcemy, aby polska bieda miała twarz dziecka, którego ojcem jest Donald Tusk. My nie chcemy, aby za niekompetencję urzędników płaciły dzieci - powiedziała Mazurek.

Posłanka Elżbieta Rafalska podkreślała, że w latach 2006-13 sprawnie funkcjonował - na bazie ustawy, a nie uchwały - program dotyczący dożywiania m.in. dzieci.

- Co przeszkadzało PO i PSL, które rozsypały ten system? Gminy zostały zaskoczone, wszyscy byli przygotowani, że będzie nowela ustawy, która wydłuży dotychczas obowiązujące zasady funkcjonowania programu. Nastąpiła dezorganizacja sprawnie działającego systemu. Zaproponowano coś znacznie trudniejszego dla samorządów - oceniła Rafalska.

Problem dożywiania dzieci w szkołach poruszyła też w piątek wiceszefowa komisji polityki społecznej i rodziny Anna Bańkowska (SLD). Przypomniała, że w 2005 r. uchwalona została ustawa o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Program przewidziano na lata 2006-2013.

Bańkowska zaznaczyła, że rząd Donalda Tuska - mimo zapowiedzi - nie przedłużył obowiązywania tej ustawy. - Zdecydował się na krajowy program dożywiania dzieci. Co to oznacza? To, że 2,5 mln gmin będzie miało własne koncepcje dotyczące tego zagadnienia - mówiła posłanka Sojuszu. Jak dodała, jedną z

konsekwencji może być wydłużony czas przyznawania wsparcia dla dzieci. - Może się okazać, że mimo wielkiej liczby głodnych dzieci, gminy nie będą nawet w stanie wykorzystać środków, które przewidział na to budżet państwa - uważa Bańkowska.

O sytuację gmin w kontekście dożywania dzieci PiS zapytało w czwartek podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Seredyn. Ta tłumaczyła, że rządowy program wspiera gminy w wykonywaniu ich ustawowych obowiązków. Gmina, która podejmie odpowiednią uchwałę, może skorzystać z rządowych pieniędzy, aby dożywiać m.in. dzieci, ale też osoby starsze i niepełnosprawne.

- Prowadzimy regularnie, raz w tygodniu badanie, oczywiście poprzez wojewodów, po to, żeby monitorować sytuację. Ostatnie badanie z 31 stycznia wykazało, że 80 proc. gmin podjęło takie uchwały i dożywiają do wysokości 150 proc. kryterium programu. Wiemy też - wynika to z tego badania - że do końca lutego większość gmin podejmie uchwały po to, żeby dodatkowo wspierać swoich obywateli, też do poziomu 150 proc. możliwego kryterium - poinformowała Seredyn.

W piątek późnym popołudniem resort pracy przekazał PAP informację w tej sprawie. Podkreślono w niej, że do 2020 r. na program dożywiania przeznaczono 3,9 mld zł. Rocznie na wsparcie najbardziej potrzebujących zaplanowano 550 mln zł. "W stosunku do lat ubiegłych wielkość środków, które budżet państwa przeznacza na jego realizację oraz system finansowania ze środków budżetu państwa nie ulegają zmianie" - zaznaczono w informacji.

Jak podano, w budżetach wojewodów znajduje się już kwota 350 mln zł, które mogą być uruchomione po podpisaniu stosownych umów. "Pozostała kwota, tj. 200 mln zł, znajduje się w rezerwie celowej i zostanie uruchomienia analogicznie jak w roku 2013 w dwóch transzach. Pierwsza transza w wysokości 130 mln zł zostanie uruchomiona do 15 lipca br., a druga w wysokości 70 mln zł do 30 września" - zapewniono.

"Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na bieżąco monitoruje sposób przystępowania przez gminy do realizacji programu, udziela pisemnych i telefonicznych wyjaśnień i reaguje na sytuacje, z którymi samorządy gminne mają jakiekolwiek problemy, po to aby nie dochodziło do przypadków, w których dzieci czy też osoby dorosłe są pozbawione pomocy w zakresie dożywiania" - czytamy.

Do zarzutów opozycji odniosła się też wcześniej wiceszefowa sejmowej komisji polityki społecznej Magdalena Kochan (PO). "Uchwałą Rady Ministrów program dożywiania został przedłużony na kolejne lata. Na dożywianie jest przeznaczone 550 mln zł, z programu korzysta ponad milion dzieci. Trzeba dużo złej woli, aby dopatrzeć się niechęci przedłużania tego programu. On trwa, gminy umieją z niego korzystać" - zaznaczyła Kochan.

CIR informowało w grudniu ub.r., że program wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania obejmuje ok. 2 mln osób; szacuje się, że w kolejnych latach ta

liczba się nie zmieni, a wśród osób objętych pomocą 1,1 mln będą stanowiły dzieci i młodzież. Rząd zapewnia, że nie zmieni się także kwota przeznaczana na dożywianie: z budżetu państwa będzie to rocznie przynajmniej 550 mln zł, natomiast wielkość środków, które wyłożą samorządy, wyniesie 225 mln zł rocznie (analogicznie jak w latach 2006-2013). W programie uczestniczy 2 477 gmin; tylko dwie gminy nie biorą w nim udziału, realizując dożywianie ze środków własnych - podało CIR.


Greg/PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]
Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nad na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook