Jedynie prawda jest ciekawa


PiS domaga się sankcji wobec Ukrainy

22.01.2014

PiS wezwało polityków polskich i europejskich do potępienia wszelkiego użycia siły wobec ukraińskich demonstrantów. Chce także sankcji wobec osób odpowiedzialnych za krwawą konfrontację oraz "dużego programu pomocowego" dla Ukraińców.

Jak powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Krzysztof Szczerski, jego klub jest bardzo poruszony informacjami o aktach przemocy na Ukrainie.

"Nasze stanowisko w tej sytuacji sprowadza się do tego, by potępić wszelkie użycie siły, konfrontację siłową oraz do tego, by wesprzeć wszystkich, którzy tam protestują i wyrazić solidarność z narodem Ukrainy, ale i wezwać do przeprowadzenia dwóch kroków" – mówił Szczerski.

"Po pierwsze trzeba powiedzieć wyraźnie: czas na sankcje personalne dla osób odpowiedzialnych za krwawą konfrontację z obywatelami Ukrainy na ulicach Kijowa, czas by wszyscy oni poczuli, że są to działania nieakceptowalne i w Europie, i w Polsce" - oświadczył poseł PiS.

Poza tym - przekonywał - należy wprowadzić "duży program pomocowy" dla Ukraińców, wspierający ewentualne kolejne ofiary przemocy oraz tych Ukraińców, którzy okazują postawę proeuropejską.

Szczerskiego poparł europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jak mówił, niezbędna jest specjalna rezolucja PE ws. Ukrainy. Wskazał, że PiS oczekuje wprowadzenia przez Unię selektywnych sankcji wobec władz ukraińskich. Zastrzegł, że nie chodzi o sankcje ekonomiczne, które dotknęłyby Ukraińców, a o "wariant białoruski". Jak tłumaczył, ma na myśli "sankcje personalne wobec przedstawicieli służb specjalnych, prokuratury, administracji prezydenta i ich rodzin", polegające m.in. na niewpuszczaniu ich na teren UE.

Czarnecki skrytykował też postępowanie polskiego MSZ tej sprawie. Według niego powinien on był działać ws. wydarzeń na Ukrainie już w niedzielę. "Choć zamieszki na Ukrainie rozpoczęły się w niedzielę, to w poniedziałek na szczycie szefów MSZ Unii minister Radosław Sikorski nie wystąpił z żadną inicjatywą w imieniu naszego państwa" - mówił Czarnecki. Jego zdaniem był to poważny "grzech zaniechania" Sikorskiego.

Europoseł PiS podał też, że 28 stycznia wyrusza delegacja PE na Ukrainę, z szefem komisji spraw zagranicznych Elmarem Brokiem na czele. Czarnecki podkreślił, że europosłowie PiS będą chcieli, by na Ukrainę "poszedł jasny przekaz" z UE.

"Jeśli według oficjalnych przekazów politycy ukraińscy przekonują, że nie chcą zrywać rozmów z Unią (...) jeśli chcą dalej negocjować, to muszą przyjąć unijne standardy, także w zakresie praw człowieka, wolności obywatelskich i relacji z opozycją" - mówił. Podkreślił, że dziś "gołym okiem" widać, że te standardy są brutalnie łamane.

Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła w środę, że trzy osoby zginęły w Kijowie, gdzie od ponad dwóch dni trwają walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook