Jedynie prawda jest ciekawa


PiS: Czekamy na senacki projekt ws. aborcji

02.10.2016

Z niecierpliwością czekamy na projekt senatorów Prawa i Sprawiedliwości ws. aborcji. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że taki projekt się pojawi; będzie przedstawiony w środę - powiedział w niedzielę sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker.

Wiceprezes PiS Joachim Brudziński w niedzielę na antenie TVN24 również mówił o zapowiedzianym przez Karczewskiego projekcie. Pytany, czy jeżeli inicjatywa senatorów dot. zmiany ustawy aborcyjnej szłaby w kierunku zniesienia możliwości aborcji "eugenicznej", odpowiedział, że byłby "tym posłem, który absolutnie za takim projektem podniósłby rękę". "Oczywiście możemy przyjąć (...) że nic nie widzimy, nie słyszymy, nie mówimy i przyjąć, że konsensus z 93 roku jest dany nam raz na zawsze. Od 93 roku jednak świat ruszył do przodu" - mówił polityk. 

Uczestniczący w dyskusji w TVN24 poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak stwierdził, że jeżeli powstanie nowy projekt PiS w Senacie, to - jak mówił - "zdaje się, że będzie dotyczył właśnie tego trzeciego elementu, który nas wszystkich denerwuje, czy też niepokoi sprawa tych tysiąca aborcji dzieci niepełnosprawnych, w tym właśnie z Downem". 

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (z 1993 r.) aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. W obywatelskim projekcie są zapisy uchylające te możliwości. 23 września Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt komitetu "Stop aborcji" przewidujący bezwzględny zakaz aborcji. Posłowie odrzucili natomiast projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety". 

Szefernaker w programie "Śniadanie w Radiu Zet" podkreślał: "Z niecierpliwością czekamy na projekt senatorów Prawa i Sprawiedliwości, i pan senator Karczewski zapowiedział, że taki projekt będzie, będzie w środę przedstawiony". "Czekamy na projekt, wiele kłamstw, wiele oszustw, próbuje się wmówić, że jest to projekt rządowy. Nie jest to projekt rządowy" - dodał. 

Na pytanie, za jakim projektem PiS w ostateczności zagłosuje, czy za senackim, czy za obywatelskim, powiedział: "Nie znamy jeszcze projektu senackiego. Czekamy aż senatorowie Prawa i Sprawiedliwości to przedstawią". 

Pytany, dlaczego ten projekt musi się pojawić, odpowiedział: "Ponieważ Polki dziś są oszukiwane przez opozycję i przez organizacje (...) skrajnie lewicowe. Oszukiwane choćby przez to - podczas wczorajszego protestu także były oszukiwane" - mówił. 

Jak przekonywał, temat aborcji "został wywołany przez organizatorów tych protestów, czyli skrajnie lewicowe partie". 

"Mamy w Polsce demokrację, możemy manifestować swoje poglądy. Wczoraj widzieliśmy pierwszy ten etap protestu, gdzie było wiele złości, nienawiści, gdzie było dużo agresji, gdzie było wiele transparentów z hasłami, które są nie do powtórzenia w dzisiejszej audycji" - podkreślił. "Taka jest prawda niestety o tych środowiskach, które organizują" - dodał. "Na wczorajszym proteście zabrakło tylko Palikota i hasła, które były tam skandowane były na poziomie Janusza Palikota" - ocenił. 

W sobotę przed Sejmem odbył się protest pod hasłem "Żarty się skończyły!". Był on reakcją na odrzucenie obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz. W poniedziałek natomiast odbędzie się związany z "Czarnym protestem" ogólnopolski strajk kobiet - nawiązujący do strajku kobiet z Islandii z 1975 r. 

W niedzielnych audycjach komentowane było też przejęzyczenie posłanki N Joanny Scheuring-Wielgus w trakcie sobotniego protestu. Gdy przemawiała na scenie, zaczęła skandować hasło: "Dość dyktatury kobiet!". Zaczęto je powtarzać i dopiero po chwili - kiedy ktoś z boku krzyknął: "mężczyzn!", Scheuring-Wielgus się poprawiła. W "Śniadaniu w Radiu Zet" skomentowała to posłanka N, Kamila Gasiuk-Pihowicz: "To było przejęzyczenie". Zachęcała, żeby w tej "dramatycznej sytuacji" nie koncentrować się na "lapsusach językowych". 

Podczas demonstracji głos zabrała także Joanna Mucha (PO), której wystąpienie było wielokrotnie przerywane przez manifestujących. Tłum skandował m.in.: "Gdzie byliście osiem lat!", "Wszystko przez was!". 

"Współczułem wczoraj pani poseł Joannie Musze, że była wybuczana na tym wiecu, bo poszła ona, o poglądach liberalnych, musiała dawać twarz temu mało sensownemu skrętowi w prawo, który został zarządzony przez obecne kierownictwo" - komentował w "Śniadaniu w Radiu Zet" były polityk PO, obecnie poseł koła Europejscy Demokraci Jacek Protasiewicz. 

Z kolei szef BBN Paweł Soloch był pytany podczas tej audycji, czy głos w dyskusji zabierze małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. "Wielokrotnie było już na ten temat mówione, że pani prezydentowa nie bierze udziału w debatach politycznych, prowadzi działalność charytatywną, edukacyjną" - odparł. 

Soloch zwracał uwagę, że z kolei prezydent Andrzej Duda na temat aborcji "wielokrotnie się wypowiadał", i będzie czekał na "rezultaty prac parlamentu". 

Protasiewicz podkreślił, że Duda "powinien się w tej sprawie wypowiedzieć", ponieważ - jak mówił - "obiecał w kampanii, że wszystkie projekty obywatelskie będą traktowane jednakowo". "Nie są - kolejna niedotrzymana obietnica pana prezydenta Dudy, chociaż nie przez niego osobiście, tylko przez jego kolegów partyjnych" - ocenił, nawiązując do odrzucenia przez Sejm projektu liberalizacji ustawy dot. aborcji. 

Szef BBN w odpowiedzi na słowa Protasiewicza zaznaczył: "Rzeczywiście decyzję podjął parlament, a pan prezydent to, co mówił w kampanii - z tego, co jest mi wiadome - zdania nie zmienił". 

ak/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook