Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS chce zwołać komisję sportu ws. dopingu w Rio

12.08.2016

PiS chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sportu w celu wyjaśnienia sprawy stosowania dopingu przez polskiego sztangistę Tomasza Zielińskiego. Posiedzenie miałoby się odbyć po zakończeniu igrzysk w Rio de Janeiro.

Podczas trwających igrzysk w Rio de Janeiro u polskiego sztangisty Tomasza Zielińskiego stwierdzono obecność nandrolonu. Podejrzewany o stosowanie dopingu jest także jego brat, mistrz olimpijski z Londynu Adrian Zieliński. 

"Mamy sukcesy na igrzyskach, ale z Rio płyną też smutne informacje dotyczące skandalu dopingowego. Nie chcemy pozostawać bierni. Jako członkowie komisji sportu z Prawa i Sprawiedliwości chcemy złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji sportu po igrzyskach w celu wyjaśnienia tej sprawy" - powiedział w piątek w Sejmie dziennikarzom poseł PiS Łukasz Schreiber. 

Według niego "być może w parlamencie trzeba wprowadzić systemowe zmiany". "Należy wyciągnąć wnioski na przyszłość" - zaznaczył poseł PiS. 

Jak dodał, posłowie będą też chcieli dowiedzieć się od Ministerstwa Sportu o przebiegu kontroli w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów i o płynących z niej wnioskach na przyszłość. 

Wiceszef sejmowej komisji sportu Marek Matuszewski (PiS) powiedział PAP, że decyzja o ewentualnym posiedzeniu zapadnie w przyszłym tygodniu. Igrzyska kończą się 22 sierpnia. 

W czwartek resort sportu poinformował, że w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów trwa kontrola w związku z ujawnieniem stosowania dopingu przez Zielińskiego. Podsekretarz stanu w ministerstwie Jarosław Stawiarski nie wykluczył wprowadzenia do związku zarządu komisarycznego i cofnięcia dotacji finansowych na działalność związku. 

"Jeżeli będzie potrzeba, posłowie PiS są gotowi do rozpoczęcia prac nad zmianami w prawie w celu zwiększenia walki z dopingiem" - zaznaczył Schreiber. 

Poseł PiS zauważył, że w czwartek weszła w życie nowela ustawy o sporcie w zakresie zwalczania dopingu. Według niego nastąpiło to jednak za późno. Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej nie podejmowano w tej sprawie działań" - uznał Schreiber. 

Nowelizacja ma na celu uporządkowanie i uregulowanie krajowych rozwiązań w zakresie stanowienia i realizacji reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie w sposób zgodny z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego. Dotychczas postępowania w różny sposób były procedowane i rozstrzygane przez związki sportowe, teraz zajmie się tym Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. 

W nowych zapisach znalazło się także uznanie za czyn dopingowy współpracę sportowca z osobami, które wcześniej za doping zostały zawieszone lub skazane, w tym z trenerem czy osobą z personelu pomocniczego. 


ak/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

 2. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 3. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 4. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 5. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 6. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

 7. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 8. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook