Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS chce zwołać komisję sportu ws. dopingu w Rio

12.08.2016

PiS chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sportu w celu wyjaśnienia sprawy stosowania dopingu przez polskiego sztangistę Tomasza Zielińskiego. Posiedzenie miałoby się odbyć po zakończeniu igrzysk w Rio de Janeiro.

Podczas trwających igrzysk w Rio de Janeiro u polskiego sztangisty Tomasza Zielińskiego stwierdzono obecność nandrolonu. Podejrzewany o stosowanie dopingu jest także jego brat, mistrz olimpijski z Londynu Adrian Zieliński. 

"Mamy sukcesy na igrzyskach, ale z Rio płyną też smutne informacje dotyczące skandalu dopingowego. Nie chcemy pozostawać bierni. Jako członkowie komisji sportu z Prawa i Sprawiedliwości chcemy złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji sportu po igrzyskach w celu wyjaśnienia tej sprawy" - powiedział w piątek w Sejmie dziennikarzom poseł PiS Łukasz Schreiber. 

Według niego "być może w parlamencie trzeba wprowadzić systemowe zmiany". "Należy wyciągnąć wnioski na przyszłość" - zaznaczył poseł PiS. 

Jak dodał, posłowie będą też chcieli dowiedzieć się od Ministerstwa Sportu o przebiegu kontroli w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów i o płynących z niej wnioskach na przyszłość. 

Wiceszef sejmowej komisji sportu Marek Matuszewski (PiS) powiedział PAP, że decyzja o ewentualnym posiedzeniu zapadnie w przyszłym tygodniu. Igrzyska kończą się 22 sierpnia. 

W czwartek resort sportu poinformował, że w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów trwa kontrola w związku z ujawnieniem stosowania dopingu przez Zielińskiego. Podsekretarz stanu w ministerstwie Jarosław Stawiarski nie wykluczył wprowadzenia do związku zarządu komisarycznego i cofnięcia dotacji finansowych na działalność związku. 

"Jeżeli będzie potrzeba, posłowie PiS są gotowi do rozpoczęcia prac nad zmianami w prawie w celu zwiększenia walki z dopingiem" - zaznaczył Schreiber. 

Poseł PiS zauważył, że w czwartek weszła w życie nowela ustawy o sporcie w zakresie zwalczania dopingu. Według niego nastąpiło to jednak za późno. Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej nie podejmowano w tej sprawie działań" - uznał Schreiber. 

Nowelizacja ma na celu uporządkowanie i uregulowanie krajowych rozwiązań w zakresie stanowienia i realizacji reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie w sposób zgodny z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego. Dotychczas postępowania w różny sposób były procedowane i rozstrzygane przez związki sportowe, teraz zajmie się tym Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. 

W nowych zapisach znalazło się także uznanie za czyn dopingowy współpracę sportowca z osobami, które wcześniej za doping zostały zawieszone lub skazane, w tym z trenerem czy osobą z personelu pomocniczego. 


ak/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook