Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce uprościć procedurę upadłości konsumenckiej

27.09.2011

"Obecnie procedura upadłości konsumenckiej jest zbyt skomplikowana. Nawet adwokaci mają problem z wypełnieniem niezbędnych formularzy" - ocenił Grzegorz Bierecki, kandydat PiS do Senatu startujący w Białej Podlaskiej.

Wiceprezes PiS Beata Szydło przypomniała, że PiS złożyło już projekt ustawy dotyczący upadłości konsumenckiej 2 grudnia ubiegłego roku. "W styczniu projekt został skierowany do komisji. Tam jednak utknął" - zaznaczyła.

Grzegorz Bierecki przypomniał, że przez dwa lata zaledwie 22 osobom udało się przejść przez postępowanie upadłościowe. Jak zaznaczył, projekt PiS zakłada też zmniejszenie kosztów postępowania upadłościowego. "Z naszych informacji wynika, że wynoszą one nawet do 22 tysięcy złotych" - powiedział.


Senator PiS Grzegorz Czelej, kandydujący do izby wyższej z Lublina, dodał, że nadal trwają prace nad zapisami w projekcie dotyczącymi ugody między dłużnikiem a wierzycielem. "Chcemy, aby przepisy nie doprowadzały bezpośrednio do upadłości, tylko dawały możliwość porozumienia się między stronami. Podobne rozwiązania są praktykowane w wielu krajach UE" - powiedział.

Według niego, ustawa będzie korzystna nie tylko dla obywateli, którzy nie mogą wydobyć się z zadłużenia, ale także dla gospodarki oraz instytucji finansowych. "Kilkaset tysięcy ludzi obecnie ukrywa się przed komornikami. Chcemy, aby wrócili do normalnego życia, aby instytucje były dla nich partnerem do rozpoczęcia życia gospodarczego na nowo" - dodał.

Obecnie przepisy dotyczące upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zawarte są w prawie upadłościowym i naprawczym. Z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na 10 lat w przypadku, gdy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika, np. na skutek zdarzeń losowych (przewlekłe choroby, wypadki, niezawiniona utrata pracy); o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej decyduje sąd.

PAP

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski ]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook