Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS chce powstrzymać likwidację kopalń na Śląsku

09.05.2013

"To jest sianie bardzo poważnego niepokoju. Jeżeli przy likwidacji kopalń mówi się także o Wujku czy Halembie – to są to uderzenia w symbole. Na Śląsku trzeba wypracować program inwestycyjny dla polskiego rolnictwa, a nie program likwidacyjny" - mówił Bolesław Piecha.

"Czas na Śląsk" - pod takim hasłem Prawo i Sprawiedliwość zorganizował konferencję prasową, w trakcie której politycy tej partii przekonywali o poważnych problemach śląskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem kopalń.

Obecny na konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że jego ugrupowanie mocno angażuje się w problemy mieszkańców tego rejonu Polski: "Proszę państwa, nie zapominamy o Śląsku. Na Śląsku odbędzie się nasz kongres i w niemałej mierze będzie poświęcony sprawom Śląska. Zaprosiliśmy państwa dlatego, że płyną stamtąd niepokojące informacje o planach zamykania kopalń. O planach, które uderzają w strategiczne interesy, w śląską pracę i rodzinę, prowadzą do destabilizowania tej ziemi i tego wszystkiego, co buduje to społeczeństwo. Praca na Śląsku jest czymś ogromnie istotnym" - przekonywał Kaczyński.

Jak mówił prezes PiS, plany Platformy Obywatelskiej wobec śląskich przedsiębiorstw i pracowników odbiją się w bardzo negatywny sposób na kondycji gospodarki.

"Chcieliśmy bardzo mocno powiedzieć, że na tego rodzaju działania się nie mamy zamiaru zgadzać. Jednocześnie chciałem też powiedzieć jeszcze jedno – mianowicie jest tak, że ta swego rodzaju arogancja władzy, bo to są decyzje o nieliczącym się ze społeczeństwem charakterze – jest pewnie łatwiejsza w momencie, gdy te siły, które bronią polskiej pracy, pracowników i przemysłu, przedsiębiorców, się rozdzielają. Gdyby w trakcie wyborów w Rybniku tego nie było, to trudniej byłoby podejmować takie decyzje i formułować takie zapowiedzi.Musimy być razem, żeby bronić polskich interesów ekonomicznych, interesów polskich pracowników i przedsiębiorców" - mówił Kaczyński.

Wiceprezes PiS Beata Szydło dodawała, że rozwiązań problemów śląskich kopalń i całej gospodarki trzeba szukać w zupełnie innych miejscach niż proponuje to Platforma: "Kopalń nie można zamykać, trzeba szukać innych rynku zbytu. Przeżyliśmy już Polsce czas, gdy zamykano kopalnie i zwalniano ludzi – skończyło się to wielkim kryzysem ekonomicznym i społecznym. Można inaczej – tak robią inni i my takie propozycje przedstawialiśmy – organizowaliśmy debatę na temat energetyki, gdzie mówiliśmy wraz z ekspertami o rozwiązaniach dla polskiego górnictwa. (…) Ten rząd szkodzi polskiej gospodarce, nie ma żadnej wizji i strategii – poza zaciskaniem fiskalizmu i nakładaniem kolejnych podatków na przedsiębiorców i podatków. PiS mówi o tym, że gospodarka i miejsca pracy jest tym, co dla Polski najważniejszym priorytetem" - przekonywała Szydło.

Z kolei wybrany w uzupełniających wyborach do Senatu Bolesław Piecha mówił o konieczności inwestycji w śląskie przedsiębiorstwa, a nie ich likwidacji: "Chciałbym zwrócić się z tego miejsca do ministra Tomczykiewicza – wiceministra gospodarki i szefa śląskich struktur PO, by wycofał się z tych szkodliwych wypowiedzi. To jest sianie bardzo poważnego niepokoju. Jeżeli przy likwidacji kopalń mówi się także o Wujku czy Halembie – to są to uderzenia w symbole. Na Śląsku trzeba wypracować program inwestycyjny dla polskiego rolnictwa, a nie program likwidacyjny. Ten rząd jest odpowiedzialny za wycofywanie się z wielu pól gospodarki. (…) Proszę myśleć o inwestycjach, a nie likwidacji – ludzie na Śląsku tego panu nie zapomną, z pokolenia na pokolenie górnicy zawsze byli awangardą tej ziemi.Tego zamachu na polskie górnictwo nie zapomną" - powiedział Piecha.

ll

[Fot. SI]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

gospodarka

,

kopalnie

Warto poczytać

 1. 66a819c061fa44c49342a09b33ae4999 28.10.2016

  Rzecznik KEP ws. ekshumacji

  "Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy".

 2. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 4. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 5. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 6. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 7. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook