Jedynie prawda jest ciekawa

PiS chce powstrzymać likwidację kopalń na Śląsku

09.05.2013

"To jest sianie bardzo poważnego niepokoju. Jeżeli przy likwidacji kopalń mówi się także o Wujku czy Halembie – to są to uderzenia w symbole. Na Śląsku trzeba wypracować program inwestycyjny dla polskiego rolnictwa, a nie program likwidacyjny" - mówił Bolesław Piecha.

"Czas na Śląsk" - pod takim hasłem Prawo i Sprawiedliwość zorganizował konferencję prasową, w trakcie której politycy tej partii przekonywali o poważnych problemach śląskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem kopalń.

Obecny na konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że jego ugrupowanie mocno angażuje się w problemy mieszkańców tego rejonu Polski: "Proszę państwa, nie zapominamy o Śląsku. Na Śląsku odbędzie się nasz kongres i w niemałej mierze będzie poświęcony sprawom Śląska. Zaprosiliśmy państwa dlatego, że płyną stamtąd niepokojące informacje o planach zamykania kopalń. O planach, które uderzają w strategiczne interesy, w śląską pracę i rodzinę, prowadzą do destabilizowania tej ziemi i tego wszystkiego, co buduje to społeczeństwo. Praca na Śląsku jest czymś ogromnie istotnym" - przekonywał Kaczyński.

Jak mówił prezes PiS, plany Platformy Obywatelskiej wobec śląskich przedsiębiorstw i pracowników odbiją się w bardzo negatywny sposób na kondycji gospodarki.

"Chcieliśmy bardzo mocno powiedzieć, że na tego rodzaju działania się nie mamy zamiaru zgadzać. Jednocześnie chciałem też powiedzieć jeszcze jedno – mianowicie jest tak, że ta swego rodzaju arogancja władzy, bo to są decyzje o nieliczącym się ze społeczeństwem charakterze – jest pewnie łatwiejsza w momencie, gdy te siły, które bronią polskiej pracy, pracowników i przemysłu, przedsiębiorców, się rozdzielają. Gdyby w trakcie wyborów w Rybniku tego nie było, to trudniej byłoby podejmować takie decyzje i formułować takie zapowiedzi.Musimy być razem, żeby bronić polskich interesów ekonomicznych, interesów polskich pracowników i przedsiębiorców" - mówił Kaczyński.

Wiceprezes PiS Beata Szydło dodawała, że rozwiązań problemów śląskich kopalń i całej gospodarki trzeba szukać w zupełnie innych miejscach niż proponuje to Platforma: "Kopalń nie można zamykać, trzeba szukać innych rynku zbytu. Przeżyliśmy już Polsce czas, gdy zamykano kopalnie i zwalniano ludzi – skończyło się to wielkim kryzysem ekonomicznym i społecznym. Można inaczej – tak robią inni i my takie propozycje przedstawialiśmy – organizowaliśmy debatę na temat energetyki, gdzie mówiliśmy wraz z ekspertami o rozwiązaniach dla polskiego górnictwa. (…) Ten rząd szkodzi polskiej gospodarce, nie ma żadnej wizji i strategii – poza zaciskaniem fiskalizmu i nakładaniem kolejnych podatków na przedsiębiorców i podatków. PiS mówi o tym, że gospodarka i miejsca pracy jest tym, co dla Polski najważniejszym priorytetem" - przekonywała Szydło.

Z kolei wybrany w uzupełniających wyborach do Senatu Bolesław Piecha mówił o konieczności inwestycji w śląskie przedsiębiorstwa, a nie ich likwidacji: "Chciałbym zwrócić się z tego miejsca do ministra Tomczykiewicza – wiceministra gospodarki i szefa śląskich struktur PO, by wycofał się z tych szkodliwych wypowiedzi. To jest sianie bardzo poważnego niepokoju. Jeżeli przy likwidacji kopalń mówi się także o Wujku czy Halembie – to są to uderzenia w symbole. Na Śląsku trzeba wypracować program inwestycyjny dla polskiego rolnictwa, a nie program likwidacyjny. Ten rząd jest odpowiedzialny za wycofywanie się z wielu pól gospodarki. (…) Proszę myśleć o inwestycjach, a nie likwidacji – ludzie na Śląsku tego panu nie zapomną, z pokolenia na pokolenie górnicy zawsze byli awangardą tej ziemi.Tego zamachu na polskie górnictwo nie zapomną" - powiedział Piecha.

ll

[Fot. SI]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

gospodarka

,

kopalnie

Warto poczytać

 1. bbn23092017 23.09.2017

  Szef BBN zwolnił płk. Czesława Juźwika. Ekspert służył w WSW

  - Szef BBN Paweł Soloch podjął decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę z płk. Czesławem Juźwikiem, ekspertem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, po uzyskaniu informacji o jego służbie w WSW w latach 1983-90 - wynika z komunikatu Biura.

 2. niezwyciezeni23092017 23.09.2017

  Skandal! YouTube zablokował film IPN-u. Komu przeszkadzają "Niezwyciężeni"?

  Na kilkanaście godzin YouTube zablokował anglojęzyczną wersję filmu „Niezwyciężeni”, wyprodukowaną przez Instytut Pamięci Narodowej

 3. jugend23092017 23.09.2017

  Niemcy zorganizowali festiwal w Opolu. Kilkaset osób uczestniczy w JugendFestivaluMłodych

  Organizowana po raz pierwszy przez organizacje mniejszości niemieckiej impreza ściągnęła do Opola młodzież z całej Polski

 4. 1270krakowdeszcz 23.09.2017

  W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła może przekroczyć stan alarmowy

  Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum).

 5. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook