Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce powstrzymać likwidację kopalń na Śląsku

09.05.2013

"To jest sianie bardzo poważnego niepokoju. Jeżeli przy likwidacji kopalń mówi się także o Wujku czy Halembie – to są to uderzenia w symbole. Na Śląsku trzeba wypracować program inwestycyjny dla polskiego rolnictwa, a nie program likwidacyjny" - mówił Bolesław Piecha.

"Czas na Śląsk" - pod takim hasłem Prawo i Sprawiedliwość zorganizował konferencję prasową, w trakcie której politycy tej partii przekonywali o poważnych problemach śląskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem kopalń.

Obecny na konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że jego ugrupowanie mocno angażuje się w problemy mieszkańców tego rejonu Polski: "Proszę państwa, nie zapominamy o Śląsku. Na Śląsku odbędzie się nasz kongres i w niemałej mierze będzie poświęcony sprawom Śląska. Zaprosiliśmy państwa dlatego, że płyną stamtąd niepokojące informacje o planach zamykania kopalń. O planach, które uderzają w strategiczne interesy, w śląską pracę i rodzinę, prowadzą do destabilizowania tej ziemi i tego wszystkiego, co buduje to społeczeństwo. Praca na Śląsku jest czymś ogromnie istotnym" - przekonywał Kaczyński.

Jak mówił prezes PiS, plany Platformy Obywatelskiej wobec śląskich przedsiębiorstw i pracowników odbiją się w bardzo negatywny sposób na kondycji gospodarki.

"Chcieliśmy bardzo mocno powiedzieć, że na tego rodzaju działania się nie mamy zamiaru zgadzać. Jednocześnie chciałem też powiedzieć jeszcze jedno – mianowicie jest tak, że ta swego rodzaju arogancja władzy, bo to są decyzje o nieliczącym się ze społeczeństwem charakterze – jest pewnie łatwiejsza w momencie, gdy te siły, które bronią polskiej pracy, pracowników i przemysłu, przedsiębiorców, się rozdzielają. Gdyby w trakcie wyborów w Rybniku tego nie było, to trudniej byłoby podejmować takie decyzje i formułować takie zapowiedzi.Musimy być razem, żeby bronić polskich interesów ekonomicznych, interesów polskich pracowników i przedsiębiorców" - mówił Kaczyński.

Wiceprezes PiS Beata Szydło dodawała, że rozwiązań problemów śląskich kopalń i całej gospodarki trzeba szukać w zupełnie innych miejscach niż proponuje to Platforma: "Kopalń nie można zamykać, trzeba szukać innych rynku zbytu. Przeżyliśmy już Polsce czas, gdy zamykano kopalnie i zwalniano ludzi – skończyło się to wielkim kryzysem ekonomicznym i społecznym. Można inaczej – tak robią inni i my takie propozycje przedstawialiśmy – organizowaliśmy debatę na temat energetyki, gdzie mówiliśmy wraz z ekspertami o rozwiązaniach dla polskiego górnictwa. (…) Ten rząd szkodzi polskiej gospodarce, nie ma żadnej wizji i strategii – poza zaciskaniem fiskalizmu i nakładaniem kolejnych podatków na przedsiębiorców i podatków. PiS mówi o tym, że gospodarka i miejsca pracy jest tym, co dla Polski najważniejszym priorytetem" - przekonywała Szydło.

Z kolei wybrany w uzupełniających wyborach do Senatu Bolesław Piecha mówił o konieczności inwestycji w śląskie przedsiębiorstwa, a nie ich likwidacji: "Chciałbym zwrócić się z tego miejsca do ministra Tomczykiewicza – wiceministra gospodarki i szefa śląskich struktur PO, by wycofał się z tych szkodliwych wypowiedzi. To jest sianie bardzo poważnego niepokoju. Jeżeli przy likwidacji kopalń mówi się także o Wujku czy Halembie – to są to uderzenia w symbole. Na Śląsku trzeba wypracować program inwestycyjny dla polskiego rolnictwa, a nie program likwidacyjny. Ten rząd jest odpowiedzialny za wycofywanie się z wielu pól gospodarki. (…) Proszę myśleć o inwestycjach, a nie likwidacji – ludzie na Śląsku tego panu nie zapomną, z pokolenia na pokolenie górnicy zawsze byli awangardą tej ziemi.Tego zamachu na polskie górnictwo nie zapomną" - powiedział Piecha.

ll

[Fot. SI]

Warto poczytać

 1. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 2. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 3. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 4. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 5. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 6. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 7. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook