Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS chce połączyć samorządowców

03.03.2015

PiS pomoże powołać stowarzyszenie skupiające przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu - zadeklarował we wtorek wiceszef sejmowej komisji samorządu Jacek Sasin (PiS). Z inicjatywą - dodał - wyszli samorządowcy. Stowarzyszenie ma pozwolić skuteczniej negocjować z rządem.

Sasin zaznaczył, że inicjatywa ta narodziła się wśród samorządowców wszystkich szczebli: od gminy, poprzez miasta, powiaty aż po województwa. Wyjaśnił, że chodzi o samorządowców startujących z list PiS, a także startujących z list własnych komitetów. Ci drudzy jednak, zaznaczył Sasin, muszą uzyskać zgodę rad, zanim będą mogli przystąpić do stowarzyszenia. Ma się ono nazywać Związek Samorządów Polskich.

Inicjatywa dotyczy powołania stowarzyszenia skupiającego samorządowców wszystkich szczebli samorządu terytorialnego z całego kraju. "Samorządowcy, wśród których ta inicjatywa się zrodziła, zwrócili się do posłów o to, aby pomóc w stworzeniu tego stowarzyszenia" - dodał Sasin, który w jesiennych wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy.

Sasin wyraził nadzieję, że wkrótce będzie można ogłosić, "że stowarzyszenie jest, rozwija się, ma swoje pomysły, ma swój program" i będzie mogło skutecznie zabiegać o to, by samorząd w Polsce był lepszy, skuteczniej służył obywatelom, ale by jednocześnie był skutecznym partnerem dla władzy rządowej.

Według Sasina obecnie rząd zbyt mało dba o samorząd, zbyt mało słucha samorządowców. "Chcielibyśmy przekonać władze rządowe, by wsłuchiwała się w oczekiwania samorządowców, w ich potrzeby; by pozytywnie odpowiadała na głosy, które z samorządów płyną" - zaznaczył.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko dodał, że są w Polsce związki gmin, związki miast, samorządy województwa, powiatów. "Dostrzegliśmy potrzebę utworzenia takiego stowarzyszenia, który będzie jednoczyło potrzeby wszystkich szczebli samorządu, bo bardzo często są one zbieżne. Dla przykładu - problem oświetlenia dróg krajowych dotyka wszystkich samorządów" - podkreślił.

Marszałek województw podkarpackiego Władysław Ortyl ocenił, że taki związek pozwoli uniknąć niepotrzebnej i szkodliwej konkurencji, która obecnie ma miejsce między poszczególnymi szczeblami samorządu.

Burmistrz Pelplina Patryk Demski podkreślił, że samorządowcy chcą mieć po stronie rządowej przewidywalnego partnera, który nie będzie ich zaskakiwał zadaniami, na które nie mają pieniędzy. "Potrzebujemy stabilnego, przewidywalnego i długoterminowo dobrze z nami poukładanego partnera. Mam nadzieję, że to stowarzyszenie będzie lobbowało, by państwo było dla nas takim partnerem" - podkreślił.

Miejscem współpracy rządu i samorządu jest Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W jej skład wchodzą: ze strony rządu minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez premiera na wniosek tego ministra; ze strony samorządowej - wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 2. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 3. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 4. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 5. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 6. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 7. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 8. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook