Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce połączyć samorządowców

03.03.2015

PiS pomoże powołać stowarzyszenie skupiające przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu - zadeklarował we wtorek wiceszef sejmowej komisji samorządu Jacek Sasin (PiS). Z inicjatywą - dodał - wyszli samorządowcy. Stowarzyszenie ma pozwolić skuteczniej negocjować z rządem.

Sasin zaznaczył, że inicjatywa ta narodziła się wśród samorządowców wszystkich szczebli: od gminy, poprzez miasta, powiaty aż po województwa. Wyjaśnił, że chodzi o samorządowców startujących z list PiS, a także startujących z list własnych komitetów. Ci drudzy jednak, zaznaczył Sasin, muszą uzyskać zgodę rad, zanim będą mogli przystąpić do stowarzyszenia. Ma się ono nazywać Związek Samorządów Polskich.

Inicjatywa dotyczy powołania stowarzyszenia skupiającego samorządowców wszystkich szczebli samorządu terytorialnego z całego kraju. "Samorządowcy, wśród których ta inicjatywa się zrodziła, zwrócili się do posłów o to, aby pomóc w stworzeniu tego stowarzyszenia" - dodał Sasin, który w jesiennych wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy.

Sasin wyraził nadzieję, że wkrótce będzie można ogłosić, "że stowarzyszenie jest, rozwija się, ma swoje pomysły, ma swój program" i będzie mogło skutecznie zabiegać o to, by samorząd w Polsce był lepszy, skuteczniej służył obywatelom, ale by jednocześnie był skutecznym partnerem dla władzy rządowej.

Według Sasina obecnie rząd zbyt mało dba o samorząd, zbyt mało słucha samorządowców. "Chcielibyśmy przekonać władze rządowe, by wsłuchiwała się w oczekiwania samorządowców, w ich potrzeby; by pozytywnie odpowiadała na głosy, które z samorządów płyną" - zaznaczył.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko dodał, że są w Polsce związki gmin, związki miast, samorządy województwa, powiatów. "Dostrzegliśmy potrzebę utworzenia takiego stowarzyszenia, który będzie jednoczyło potrzeby wszystkich szczebli samorządu, bo bardzo często są one zbieżne. Dla przykładu - problem oświetlenia dróg krajowych dotyka wszystkich samorządów" - podkreślił.

Marszałek województw podkarpackiego Władysław Ortyl ocenił, że taki związek pozwoli uniknąć niepotrzebnej i szkodliwej konkurencji, która obecnie ma miejsce między poszczególnymi szczeblami samorządu.

Burmistrz Pelplina Patryk Demski podkreślił, że samorządowcy chcą mieć po stronie rządowej przewidywalnego partnera, który nie będzie ich zaskakiwał zadaniami, na które nie mają pieniędzy. "Potrzebujemy stabilnego, przewidywalnego i długoterminowo dobrze z nami poukładanego partnera. Mam nadzieję, że to stowarzyszenie będzie lobbowało, by państwo było dla nas takim partnerem" - podkreślił.

Miejscem współpracy rządu i samorządu jest Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W jej skład wchodzą: ze strony rządu minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez premiera na wniosek tego ministra; ze strony samorządowej - wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook