Jedynie prawda jest ciekawa

PiS chce połączyć samorządowców

03.03.2015

PiS pomoże powołać stowarzyszenie skupiające przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu - zadeklarował we wtorek wiceszef sejmowej komisji samorządu Jacek Sasin (PiS). Z inicjatywą - dodał - wyszli samorządowcy. Stowarzyszenie ma pozwolić skuteczniej negocjować z rządem.

Sasin zaznaczył, że inicjatywa ta narodziła się wśród samorządowców wszystkich szczebli: od gminy, poprzez miasta, powiaty aż po województwa. Wyjaśnił, że chodzi o samorządowców startujących z list PiS, a także startujących z list własnych komitetów. Ci drudzy jednak, zaznaczył Sasin, muszą uzyskać zgodę rad, zanim będą mogli przystąpić do stowarzyszenia. Ma się ono nazywać Związek Samorządów Polskich.

Inicjatywa dotyczy powołania stowarzyszenia skupiającego samorządowców wszystkich szczebli samorządu terytorialnego z całego kraju. "Samorządowcy, wśród których ta inicjatywa się zrodziła, zwrócili się do posłów o to, aby pomóc w stworzeniu tego stowarzyszenia" - dodał Sasin, który w jesiennych wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy.

Sasin wyraził nadzieję, że wkrótce będzie można ogłosić, "że stowarzyszenie jest, rozwija się, ma swoje pomysły, ma swój program" i będzie mogło skutecznie zabiegać o to, by samorząd w Polsce był lepszy, skuteczniej służył obywatelom, ale by jednocześnie był skutecznym partnerem dla władzy rządowej.

Według Sasina obecnie rząd zbyt mało dba o samorząd, zbyt mało słucha samorządowców. "Chcielibyśmy przekonać władze rządowe, by wsłuchiwała się w oczekiwania samorządowców, w ich potrzeby; by pozytywnie odpowiadała na głosy, które z samorządów płyną" - zaznaczył.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko dodał, że są w Polsce związki gmin, związki miast, samorządy województwa, powiatów. "Dostrzegliśmy potrzebę utworzenia takiego stowarzyszenia, który będzie jednoczyło potrzeby wszystkich szczebli samorządu, bo bardzo często są one zbieżne. Dla przykładu - problem oświetlenia dróg krajowych dotyka wszystkich samorządów" - podkreślił.

Marszałek województw podkarpackiego Władysław Ortyl ocenił, że taki związek pozwoli uniknąć niepotrzebnej i szkodliwej konkurencji, która obecnie ma miejsce między poszczególnymi szczeblami samorządu.

Burmistrz Pelplina Patryk Demski podkreślił, że samorządowcy chcą mieć po stronie rządowej przewidywalnego partnera, który nie będzie ich zaskakiwał zadaniami, na które nie mają pieniędzy. "Potrzebujemy stabilnego, przewidywalnego i długoterminowo dobrze z nami poukładanego partnera. Mam nadzieję, że to stowarzyszenie będzie lobbowało, by państwo było dla nas takim partnerem" - podkreślił.

Miejscem współpracy rządu i samorządu jest Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W jej skład wchodzą: ze strony rządu minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez premiera na wniosek tego ministra; ze strony samorządowej - wyznaczeni przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 2. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 3. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 4. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

 5. IIWSwiki 18.01.2018

  "Nie ma żadnej zmiany stanowiska w sprawie reparacji"

  Nie ma żadnej zmiany stanowiska polskiego rządu ws. reparacji, dotychczas to nie rząd zajmował się tą sprawą, prace prowadził zespół parlamentarny a miały one na celu ocenę stanu prawnego - stwierdził w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 6. MariaKiszczakYT 18.01.2018

  Kiszczak wyznaje: ujawniłam teczki Wałęsy bo bałam się o życie

  - Na co miałam czekać? Bałam się o swoje życie, że stanie się ze mną to co z małżeństwem Jaroszewiczów - przekonuje Maria Kiszczak w reakcji na oskarżenia Lecha Wałęsy, że zaniesienie teczek do IPN było "prowokacją"

 7. CzarneckiThunwiki 18.01.2018

  Czarnecki: nie nazwałem Róży Thun szmalcownikiem

  Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - powiedział w czwartek w Polsat News wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS)

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook