Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

17.01.2017

Istotą ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast jest dopuszczenie do sprawowania urzędów ludzi, którzy nie są powiązani z żadnymi układami - powiedziała we wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Obecnie wójtowie, burmistrze i prezydenci miast mogą pełnić ten urząd przez wiele kadencji, bez ograniczeń.

Rzecznik PiS pytana na briefingu prasowym, czy zmiana ordynacji wyborczej zostanie wniesiona do Sejmu jako projekt rządowy, przy którym jest wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych, odpowiedziała: "Na razie dyskutujemy jaką formę w ostateczności ma przyjąć ustawa, o której mówił pan prezes". -Jeśli ona będzie gotowa zapewne ten projekt przedstawimy i powiemy, czy to będzie inicjatywa klubu czy rządu- dodała Mazurek.

Dopytywana, czy ograniczenie kadencji objęłoby wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy pełnili już ten urząd, czy kadencje liczone byłyby dopiero od wejścia nowych przepisów w życie, odparła: "Na razie dyskutujemy nad tym, która formuła byłaby najlepsza". Dodała, że prezes PiS mówił, iż ws. ustawy może też wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny. Zaznaczyła, że istotą nowych przepisów będzie dopuszczenie do sprawowania urzędów ludzi, "którzy nie są powiązani z żadnymi układami".

-Nie jest tajemnicą, że wielu samorządowców: prezydentów, wójtów czy burmistrzów rządzi wiele kadencji. I dzisiejsza histeria opozycji, że chcemy ich odsunąć od władzy jest co najmniej dziwna. Dlaczego? Bo jeśli ktoś jest dobry, to zostanie zagospodarowany przez kolejnego prezydenta, wójta czy burmistrza i nie sądzę, by miał problemy ze znalezieniem pracy. Natomiast nie chce mi się wierzyć w to, że Platforma obawia się tego, że nie wygeneruje kolejnych kandydatów, którzy mogliby ubiegać się o funkcję wójta, burmistrza czy prezydenta- powiedziała rzecznik PiS. 

Mazurek podkreśliła, że przyszła ustawa, o której mowa, "jest otwarta dla wszystkich". -Każdy, kto będzie miał ochotę będzie mógł ubiegać się o określone stanowisko- dodała. Dopytywana np o Tadeusza Ferenca, który pełni funkcję prezydenta Rzeszowa od 2002 r., odparła: "Mówimy o nowych twarzach, które równie dobrze mogą się w samorządach spełniać". -Każdy, kto ma styczność, albo wie, jak wygląda praca w samorządzie, doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że będąc wójtem, burmistrzem czy prezydentem ma się olbrzymie wpływy na to, kogo się zatrudnia, jakie przetargi się organizuje, w jaki sposób organizuje się wybory. Chcielibyśmy dać szansę tym, którzy nie mogą się przebić się przez ściany funkcjonowania wójtów, burmistrzów, prezydentów, ścianę wielokadencyjności, która jest trudna do przebicia- powiedziała rzecznik PiS.

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook