Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce likwidacji NFZ

25.07.2012

Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz propozycje ws. utworzenia sieci szpitali. Skrytykowali również plan NFZ na 2013 r., który jest ich zdaniem skandaliczny.

Na środowym posiedzeniu sejmowa komisja zdrowia ma zaopiniować projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha na briefingu w Sejmie ocenił, że plan NFZ jest "skandaliczny i w dalszym ciągu rząd nie ma najmniejszego pomysłu, co zaproponować polskim pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia". - Czy ktoś z państwa słyszał o jakiejś strategii Ministerstwa Zdrowia, pana premiera Donalda Tuska, NFZ? Otóż nie - stwierdził.

Wobec tego PiS ma przedstawić własne propozycje dotyczące ochrony zdrowia pod koniec sierpnia - zapowiedział b. minister zdrowia. - Proponujemy likwidację NFZ - jako struktury skrajnie zbiurokratyzowanej, kierującej się nie wiadomo jakimi przepisami - oraz (...) zbudowanie sieci szpitali - powiedział.

Politycy ugrupowania skrytykowali plan NFZ na 2013 rok. Według Piechy jest on "przesłodzony, zafałszowany, próbuje się w nim przedstawić rzeczywistość lepiej niż jest i nie odpowiada na pytania i żadne wyzwania, przed którymi stoi polska ochrona zdrowia".

Piecha ocenił, że plan zakłada jedynie "symboliczny" wzrost środków na opiekę zdrowotną, nie odpowiada też na podstawowe pytania m.in. o kolejki do lekarzy. - Kolejki te same albo większe, wycena świadczeń ta sama albo niższa - mówił polityk PiS.

Ponadto budżet NFZ na przyszły rok opiera się - zdaniem posła - "na księżycowych założeniach". - Założenie jest takie, że składka będzie bardzo dobrze wpływać i nic to, że w połowie roku okazało się, że miliard złotych wpłynęło składki mniej w tym roku niż zakładał plan. Zakłada też, że nic nie będzie w Polsce drożało, niski poziom inflacji na 2,7 proc. i że w Polsce zmniejszy się bezrobocie, a i płace pójdą w górę - powiedział.

- Natomiast jaka jest rzeczywistość? Na przełomie tego roku zapadnie decyzja dotycząca komercjalizacji przymusowej polskich szpitali, czyli te szpitale, które się zadłużą, będą musiały z mocy prawa być przekształcone w spółki prawa handlowego, też zadłużone - stwierdził.

PAP/kop
[fot. PAP/T. Gzell]

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook