Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce konsultacji międzynarodowych ws. Ukrainy

13.12.2013

PiS postuluje, by rząd natychmiast rozpoczął intensywne konsultacje międzyrządowe ws. Ukrainy, skierował specjalnego wysłannika do Kijowa oraz zapewnił pomoc materialną dla osób represjonowanych. To wnioski z memorandum przesłanego prezydentowi przez PiS.

W dokumencie, do którego dotarła PAP, PiS przedstawia 11 postulatów dla polskich władz. Do memorandum - według informacji PAP - został dołączony list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

PiS podkreśla, że z punktu widzenia polskiej racji stanu polityka wschodnia jest szczególnie ważna i powinna skupiać się m.in. "na wywieraniu rozstrzygającego wpływu na kształt polityki wschodniej Unii Europejskiej".

Politycy PiS zaznaczają, że po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i ostatnich wydarzeniach na Ukrainie program powinien być utrzymany. Zastrzegają jednak, że PW "powinno wejść w dojrzałą fazę". "Polska powinna stać na stanowisku, że w przypadku krajów, które wyraźnie wyrażają taką wolę i czynią ku temu satysfakcjonujące starania, Partnerstwo Wschodnie powinno być drogą do członkostwa w UE (...) Taki powinien być wyrażany konsekwentnie i wprost postulat polskiej polityki zagranicznej" - twierdzą.

Według szacunków PiS wydarzenia na Ukrainie stwarzają sytuację, która wymaga "skoncentrowania polskich wysiłków dyplomatycznych na tym kierunku politycznym". Partia Jarosława Kaczyńskiego w dokumencie przekazanym prezydentowi ocenia, że to, co dzieje się na Majdanie Niepodległości w Kijowie pokazuje, "że tylko w przestrzeni społecznej i jedynie w niej trwa realna debata polityczna". Zauważają, że przemiany na Ukrainie są zbyt wolne i słabe, aby nadążyć za zmianami społecznymi.

"W strategicznym interesie Polski leży bowiem Ukraina niepodległa i demokratyczna. Taki stan można osiągnąć poprzez zbliżenie Ukrainy do UE, aż do przyszłego członkostwa włącznie. Przegranie sprawy ukraińskiej byłoby dowodem na nieskuteczność i jałowość wspólnej polityki europejskiej. Natomiast uwieńczone sukcesem starania o włączenie Ukrainy w struktury europejskie będzie umocnieniem UE w skali nie tylko Europy, ale również Zakaukazia oraz Azji Środkowej" - oceniają posłowie.

PiS postuluje, aby polskie władze podjęły wszelkie możliwe inicjatywy na forum międzynarodowym, a zwłaszcza unijnym, których celem będzie wypracowanie nowej propozycji dla Ukrainy. "Nie rozpoczynając powtórnych negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej, należy wypracować pakiet pomocowy dla Ukrainy, uwzględniający bardzo złą sytuację finansową kraju oraz konieczność ułatwienia kontaktów obywateli Ukrainy z Unią Europejską. W tym celu społeczność międzynarodowa, w szczególności Unia Europejska, powinna przedstawić Pakiet na rzecz Partnerstwa z Ukrainą. Powinien on stanowić podstawę do podobnych działań wobec pozostałych krajów Europy Wschodniej, które przyjęły kurs na integrację europejską" - uważają posłowie PiS.

Ich zdaniem pakiet powinien zawierać propozycję pomocy w stabilizacji finansów państwa, zapewnienie Ukrainie wsparcia pozwalającego przetrwać rosyjskie sankcje handlowe oraz "mechanizmy osłonowe ułatwiające ukraińskiej gospodarce dostosowanie się do funkcjonowania na rynkach europejskich".

Postulują również wypracowanie wspólnie ze stroną ukraińską kalendarza wprowadzania w życie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu. Elementem planu dla Ukrainy powinno być - zdaniem PiS - wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy.

W opinii posłów PiS polski rząd powinien rozpocząć niezwłocznie intensywne konsultacje międzyrządowe w sprawie Ukrainy, szczególnie w Europie Środkowo - Wschodniej; powinien też mobilizować wszystkie instytucje międzynarodowe, takie jak OBWE, WTO, ONZ, MFW czy Rada Europy "do włączenia się w działania na rzecz europejskiej drogi państw Europy Wschodniej". Politycy PiS uważają, że polski parlament powinien zainicjować możliwie szerokie konsultacje między parlamentami europejskimi, szczególnie w regionie Europy Środkowej, których celem "winno być wywarcie realnego wpływu na ośrodki decyzyjne na Ukrainie w celu przestrzegania zasad praworządności" oraz "okazanie solidarności z europejskimi aspiracjami Ukraińców i prodemokratycznymi dążeniami społeczeństwa".

Według PiS w Kijowie bezzwłocznie powinien rozpocząć stałą misję specjalny wysłannik władz polskich "aktywnie pośredniczący" w wypracowaniu porozumienia pomiędzy władzą a opozycją. Inny pomysł PiS to, aby w ramach pomocy rozwojowej na rok 2014, wyodrębniono pakiet programów pomocowych dla Ukrainy. Zapewniłby on pomoc materialną "dla osób represjonowanych, relegowanych ze studiów i poddanych innym formom dyskryminacji ze względu na swoje zaangażowanie obywatelskie".

W opinii polityków PiS rząd powinien sporządzić dogłębny bilans przewidywanych korzyści wynikających z podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ponadto, zdaniem parlamentarzystów PiS, w przypadku, gdyby na Ukrainie "naruszono wolności demokratyczne" i wprowadzono represje w stosunku do opozycji i protestujących, Polska powinna postulować wprowadzenie zdecydowanych sankcji wobec ukraińskich władz.

Memorandum ws. polskiej polityki wschodniej, w szczególności wobec Ukrainy PiS zapowiedziało po zeszłotygodniowym spotkaniu wiceprezesa partii Adama Lipińskiego z prezydentem Bronisławem

Komorowskim. Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kaczyński poinformował, że dokument, zgodnie z umową z prezydentem, został złożony.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 2. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 3. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 4. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 5. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 6. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 7. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 8. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook