Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PIS apeluje o nieakceptowanie paktu fiskalnego

30.01.2012

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w poniedziałek do premiera Donalda Tuska, by nie akceptował na szczycie UE paktu fiskalnego. Pakt - według Kaczyńskiego - "oznacza w istocie podział UE", a dla Polski - "autodegradację".

W poniedziałek po południu rozpoczyna się w Brukseli nieformalny szczyt UE, podczas którego unijni przywódcy podejmą decyzję w sprawie wzmacniającego dyscyplinę finansową paktu fiskalnego. Polska zabiega, by kraje spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro.

"Jeszcze raz apelujemy do premiera, by nie godził się na wejście Polski do paktu fiskalnego" - mówił Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie. W jego ocenie, pakt fiskalny "oznacza w istocie podział UE" i to, że Polska nie będzie miała "głosu decydującego". "Zgoda na pozycję kraju, który nie ma takiego głosu, jest autodegradacją" - ocenił prezes PiS.

Ponadto - zauważył Kaczyński - przyjęcie paktu fiskalnego zakłada, że Polska ma "w przewidywalnej przyszłości" dążyć do wejścia do strefy euro, a to - zdaniem prezesa PiS - "żadnego ekonomicznego sensu w tej chwili nie ma". "Nie widać perspektywy, w której Polska gospodarka skorzysta na tym, że wejdziemy do strefy euro" - mówił polityk PiS. Jak dodał, jeśli obecnie nasz kraj cieszy się "z dobrych wyników, jeżeli chodzi o wzrost PKB, to właśnie dzięki temu, że mamy złotówkę".

"To jest apel, by nie zadawalać się jakimiś ochłapami i nie udawać, że się coś załatwiło, bo wiadomo, że się nic nie załatwi" - powiedział Kaczyński.

Pytany z jakimi krajami Polska mogłaby stworzyć koalicję w przypadku nie podpisania paktu fiskalnego, Kaczyński ocenił, że jest kilka państw, które "z całą pewnością tego nie podpisze i trzeba z nimi współpracować w tym kierunku, by skłonić UE do powrotu do normalnych procedur". "Mamy do czynienia z rozpadem dotychczasowej struktury prawnej UE i to jest zjawisko w najwyższym stopniu niebezpieczne" - podkreślił prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego, można było wcześniej szukać koalicjantów dla polskiego stanowiska "w Środkowej Europie lub po drugiej stronie Bałtyku". "Współpraca z Wielką Brytanią też jest możliwa" - dodał. "Można coś zdziałać, jeśli ma się pełną determinację i nie liczy na żadne osobiste awanse w UE. Jeżeli ktoś chce płynąć w tzw. głównym nurcie, to nie może zdziałać nic na żadnym azymucie" - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński pytany był również, jaką ocenę przyznałby premierowi w kontekście prac nad paktem fiskalnym. "Nie jestem od tego, by stawiać stopnie premierowi. Generalnie uważam, że Polskę spotkało wielkie nieszczęście w postaci premiera Tuska" - odparł Kaczyński. "Przeszło cztery lata temu spotkało nas nieszczęście" - dodał.

Polityk PiS pytany był także o ocenę innych działań rządu i o to, czy - w jego ocenie - premier ma "pecha".

Kaczyński zaznaczył, że m.in. "bardzo fałszywy i oparty na działaniach w istocie pozaprawnych i arbitralnych był raport komisji Millera" dotyczący katastrofy smoleńskiej. Według niego, mieliśmy do czynienia z "podporządkowywaniem się" w tej sprawie Rosji.

"Smoleńsk był totalną kompromitacją w 2010 roku; znęcanie się nad ludźmi, dosłownie trzy metry od funkcjonariuszy państwa, pod krzyżem, to też była kompromitacja. To był okres trudny, ale to nie jest brak szczęścia, tylko do władzy doszli ludzie, którzy, także ze względów kulturowych, się do tego kompletnie nie nadają. Do władzy nadają się ludzie od pewnego poziomu w górę, a tutaj mamy grubo poniżej tego poziomu" - ocenił prezes PiS.

PAP
[fot.PAP/Turczyk]

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 7. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook