Jedynie prawda jest ciekawa

PIS apeluje o nieakceptowanie paktu fiskalnego

30.01.2012

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w poniedziałek do premiera Donalda Tuska, by nie akceptował na szczycie UE paktu fiskalnego. Pakt - według Kaczyńskiego - "oznacza w istocie podział UE", a dla Polski - "autodegradację".

W poniedziałek po południu rozpoczyna się w Brukseli nieformalny szczyt UE, podczas którego unijni przywódcy podejmą decyzję w sprawie wzmacniającego dyscyplinę finansową paktu fiskalnego. Polska zabiega, by kraje spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro.

"Jeszcze raz apelujemy do premiera, by nie godził się na wejście Polski do paktu fiskalnego" - mówił Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie. W jego ocenie, pakt fiskalny "oznacza w istocie podział UE" i to, że Polska nie będzie miała "głosu decydującego". "Zgoda na pozycję kraju, który nie ma takiego głosu, jest autodegradacją" - ocenił prezes PiS.

Ponadto - zauważył Kaczyński - przyjęcie paktu fiskalnego zakłada, że Polska ma "w przewidywalnej przyszłości" dążyć do wejścia do strefy euro, a to - zdaniem prezesa PiS - "żadnego ekonomicznego sensu w tej chwili nie ma". "Nie widać perspektywy, w której Polska gospodarka skorzysta na tym, że wejdziemy do strefy euro" - mówił polityk PiS. Jak dodał, jeśli obecnie nasz kraj cieszy się "z dobrych wyników, jeżeli chodzi o wzrost PKB, to właśnie dzięki temu, że mamy złotówkę".

"To jest apel, by nie zadawalać się jakimiś ochłapami i nie udawać, że się coś załatwiło, bo wiadomo, że się nic nie załatwi" - powiedział Kaczyński.

Pytany z jakimi krajami Polska mogłaby stworzyć koalicję w przypadku nie podpisania paktu fiskalnego, Kaczyński ocenił, że jest kilka państw, które "z całą pewnością tego nie podpisze i trzeba z nimi współpracować w tym kierunku, by skłonić UE do powrotu do normalnych procedur". "Mamy do czynienia z rozpadem dotychczasowej struktury prawnej UE i to jest zjawisko w najwyższym stopniu niebezpieczne" - podkreślił prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego, można było wcześniej szukać koalicjantów dla polskiego stanowiska "w Środkowej Europie lub po drugiej stronie Bałtyku". "Współpraca z Wielką Brytanią też jest możliwa" - dodał. "Można coś zdziałać, jeśli ma się pełną determinację i nie liczy na żadne osobiste awanse w UE. Jeżeli ktoś chce płynąć w tzw. głównym nurcie, to nie może zdziałać nic na żadnym azymucie" - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński pytany był również, jaką ocenę przyznałby premierowi w kontekście prac nad paktem fiskalnym. "Nie jestem od tego, by stawiać stopnie premierowi. Generalnie uważam, że Polskę spotkało wielkie nieszczęście w postaci premiera Tuska" - odparł Kaczyński. "Przeszło cztery lata temu spotkało nas nieszczęście" - dodał.

Polityk PiS pytany był także o ocenę innych działań rządu i o to, czy - w jego ocenie - premier ma "pecha".

Kaczyński zaznaczył, że m.in. "bardzo fałszywy i oparty na działaniach w istocie pozaprawnych i arbitralnych był raport komisji Millera" dotyczący katastrofy smoleńskiej. Według niego, mieliśmy do czynienia z "podporządkowywaniem się" w tej sprawie Rosji.

"Smoleńsk był totalną kompromitacją w 2010 roku; znęcanie się nad ludźmi, dosłownie trzy metry od funkcjonariuszy państwa, pod krzyżem, to też była kompromitacja. To był okres trudny, ale to nie jest brak szczęścia, tylko do władzy doszli ludzie, którzy, także ze względów kulturowych, się do tego kompletnie nie nadają. Do władzy nadają się ludzie od pewnego poziomu w górę, a tutaj mamy grubo poniżej tego poziomu" - ocenił prezes PiS.

PAP
[fot.PAP/Turczyk]

Warto poczytać

 1. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 2. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

 3. SLDWarszawa 17.01.2018

  Lewica wciąż tkwi w PRL. SLD dziękuje za wyzwolenie Warszawy

  - Siedemdziesiąt trzy lata temu, 17 stycznia 1945r. Warszawa, została wyzwolona z rąk hitlerowców - napisał rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski. Z tej okazji, kierownictwo warszawskich struktur partii złożyło dziś wieniec

 4. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

 5. Rusin1701 17.01.2018

  Mówiła że takiej dewastacji nie było nawet w czasach hitlerowskich, a teraz nieudolnie atakuje LP. Kolejna wpadka Kingi Rusin

  Tym razem prezenterka próbowała zaatakować działalność Lasów Państwowych, ale... źle przeczytała artykuł! - Nikt nie dyskredytuje jej skuteczniej niż ona sama - przekonuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

 6. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook