Jedynie prawda jest ciekawa


Piractwo w sieci coraz mniej popłaca

05.10.2011

Internauci bezprawnie udostępniający w sieci muzykę, e-booki, filmy czy mapy nie mogą się czuć już bezpiecznie. Rośnie bowiem liczba wezwań do zapłaty odszkodowania za naruszanie praw autorskich. Dla wielu firm ściąganie tych pieniędzy stało się intratnym biznesem.

„Dziennik Gazeta Prawna” przedstawił mechanizmy działania kancelarii prawnych, podając wiele przykładów egzekwowania kar od internautów. W czasie windykacji firmy nie próbują jednak nawet oszacować, jakie szkody poniósł właściciel praw autorskich, a kary są naliczane hurtowo, według jednego schematu.

Jedną z kancelarii specjalizujących się w ściąganiu piratów internetowych jest białostocka kancelaria prawna Pro Bono. Ma podpisane umowy z wydawnictwem Rebis, wydawnictwem muzycznym Green Star, oficyną Fabryka Słów i firmą Interfilm. Kancelaria w ich imieniu namierza użytkowników sieci udostępniających bez zgody firm ich produkty, a następnie występuje do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa oraz wnioskiem o ujawnienie przez operatora danych użytkownika o wskazanym IP. Według szefa Pro Bono jego firma złożyła już 18,5 tys. takich wniosków. Gdy otrzyma dane internauty wysyła do niego wezwanie z propozycją ugody i zapłaty odszkodowania. Przeważnie jest to kwota 700 zł.

Biznes polegający na ściganiu piratów komputerowych robi się dla wielu firm coraz bardziej rozwojowy, bowiem w sytuacji, gdy niełatwo zwiększyć swoje przychody w tradycyjny sposób, czyli poprzez sprzedaż, ściganie internautów jest dodatkowym, łakomym kąskiem.

Jednakże ani prawo telekomunikacyjne, ani ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie dają prywatnym firmom nieograniczonego wglądu do adresów IP internautów. Tylko w szczególnie uzasadnionym przypadku (a nie jest nim potrzeba masowego pozywania internautów) pozwala na to ustawa o ochronie danych osobowych.

Decyzję, czy informacji udzielić, podejmuje prokuratura na wniosek poszkodowanego. Dane te są udostępniane w celu złożenia pozwu, a nie po to, by kierować do internautów przed sądowe, ugodowe wezwania do zapłaty. Tylko sąd może zdecydować o wysokości odszkodowania, jeżeli faktycznie doszło do złamania prawa.

Taka praktyka stosowana przez kancelarie nie jest zabroniona. Jeżeli internauta zgadza się zapłacić wnioskowane na rzecz poszkodowanego odszkodowanie, to jest to dozwolone. Jeżeli odmawia, sprawa może skończyć się w sądzie. Inna sprawa, że ze strony poszkodowanego jest tu stosowana swoista droga na skróty” – mówi portalowi Stefczyk.info mecenas Krzysztof Wąsowski.

Droga na skróty, z której wszakże większość internautów nie zdaje sobie sprawy. Jednakże jest i druga, oczywista strona tego samego medalu – ta sama większość internautów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rozpowszechnianie bez zgody właściciela jego intelektualnej własności jest po prostu złamaniem prawa.

Robert Jankowski/Dziennik Gazeta Prawna

Fot. sxc.hu


Warto poczytać

 1. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 2. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 3. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 4. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 5. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 7. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook