Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Piractwo w sieci coraz mniej popłaca

05.10.2011

Internauci bezprawnie udostępniający w sieci muzykę, e-booki, filmy czy mapy nie mogą się czuć już bezpiecznie. Rośnie bowiem liczba wezwań do zapłaty odszkodowania za naruszanie praw autorskich. Dla wielu firm ściąganie tych pieniędzy stało się intratnym biznesem.

„Dziennik Gazeta Prawna” przedstawił mechanizmy działania kancelarii prawnych, podając wiele przykładów egzekwowania kar od internautów. W czasie windykacji firmy nie próbują jednak nawet oszacować, jakie szkody poniósł właściciel praw autorskich, a kary są naliczane hurtowo, według jednego schematu.

Jedną z kancelarii specjalizujących się w ściąganiu piratów internetowych jest białostocka kancelaria prawna Pro Bono. Ma podpisane umowy z wydawnictwem Rebis, wydawnictwem muzycznym Green Star, oficyną Fabryka Słów i firmą Interfilm. Kancelaria w ich imieniu namierza użytkowników sieci udostępniających bez zgody firm ich produkty, a następnie występuje do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa oraz wnioskiem o ujawnienie przez operatora danych użytkownika o wskazanym IP. Według szefa Pro Bono jego firma złożyła już 18,5 tys. takich wniosków. Gdy otrzyma dane internauty wysyła do niego wezwanie z propozycją ugody i zapłaty odszkodowania. Przeważnie jest to kwota 700 zł.

Biznes polegający na ściganiu piratów komputerowych robi się dla wielu firm coraz bardziej rozwojowy, bowiem w sytuacji, gdy niełatwo zwiększyć swoje przychody w tradycyjny sposób, czyli poprzez sprzedaż, ściganie internautów jest dodatkowym, łakomym kąskiem.

Jednakże ani prawo telekomunikacyjne, ani ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie dają prywatnym firmom nieograniczonego wglądu do adresów IP internautów. Tylko w szczególnie uzasadnionym przypadku (a nie jest nim potrzeba masowego pozywania internautów) pozwala na to ustawa o ochronie danych osobowych.

Decyzję, czy informacji udzielić, podejmuje prokuratura na wniosek poszkodowanego. Dane te są udostępniane w celu złożenia pozwu, a nie po to, by kierować do internautów przed sądowe, ugodowe wezwania do zapłaty. Tylko sąd może zdecydować o wysokości odszkodowania, jeżeli faktycznie doszło do złamania prawa.

Taka praktyka stosowana przez kancelarie nie jest zabroniona. Jeżeli internauta zgadza się zapłacić wnioskowane na rzecz poszkodowanego odszkodowanie, to jest to dozwolone. Jeżeli odmawia, sprawa może skończyć się w sądzie. Inna sprawa, że ze strony poszkodowanego jest tu stosowana swoista droga na skróty” – mówi portalowi Stefczyk.info mecenas Krzysztof Wąsowski.

Droga na skróty, z której wszakże większość internautów nie zdaje sobie sprawy. Jednakże jest i druga, oczywista strona tego samego medalu – ta sama większość internautów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rozpowszechnianie bez zgody właściciela jego intelektualnej własności jest po prostu złamaniem prawa.

Robert Jankowski/Dziennik Gazeta Prawna

Fot. sxc.hu


Warto poczytać

 1. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 2. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 3. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

 4. care-9286531280 23.01.2017

  Radziwiłł: Pacjent zaopiekowany w całości

  "Koncepcja sieci szpitali się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć".

 5. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 6. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 7. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 8. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook