Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz odpowiada na ataki opozycji

07.12.2016

Poseł PiS twierdzi, że nie oskarżał żadnego opozycjonisty w PRL.

„Za obronę ludzi zapłaciłem wtedy swoją karierą zawodową. I macie dzisiaj czelność robić mi zarzuty?” – pytał Stanisław Piotrowicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Na posiedzeniu komisji doszło do ostrej wymiany słownej pomiędzy Piotrowiczem, a Robertem Kropiwnickim. Poseł PO zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. pracy Stanisława Piotrowicza w prokuraturze rejonowej w województwie podkarpackim w latach 1989-1989 roku. Chodzi m.in. o rzekome podpisanie się pod aktem oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi.

Nowoczesna, wnioskiem posłanki Gasiuk-Pihowicz, domagała się odwołania Piotrowicza z funkcji przewodniczącego komisji.

Wiceprzewodniczący komisji Andrzej Matusiewicz uznał, że wniosek o odwołanie nie może być poddany pod głosowanie z powodów formalnych. Może być on rozpatrzony nie wcześnie niż 3 dni od od złożenia.

Piotrowicza broniła posłanka Pawłowicz, która przypomniała opozycji, że pod odezwą ws. marszu 13 grudnia podpisał się m.in. niejaki Mazguła, który był oficerem Ludowego Wojska Polskiego w czasie stanu wojennego.

Głos zabrał też sam zainteresowany. Poseł Piotrowicz zwrócił się do Kropiwnickiego:

„Ja rozumiem, że dla Pana normy prawne to abstrakcja. Tak jak łamanie konstytucji” – powiedział.

Odniósł się też do zarzutu, że nie mówił prawdy nt. swojej pracy jako prokuratora w stanie wojennym.

„To jest nieprawda. To jest manipulacja, to jest kłamstwo. Nie oskarżałem nikogo z opozycjonistów. Jesteście w stanie pokazać jednego człowieka, którego skazałem?” – pytał Piotrowicz.

„Nakłamaliście w obecności mediów a odmawiacie mi prawa odniesienia się w kilku zdaniach” – mówił w odpowiedzi na uwagi posłów opozycji.

Przekonywał, że nie brał udziału w politycznej walce z opozycją.

„Nigdy nie oskarżałem opozycjonistów, nigdy nie aresztowałem nikogo, wręcz przeciwnie” – powiedział.

Piotrowicz mówił, że poniósł konsekwencje zawodowe z powodu swoich decyzji.

„Zostałem w tamtym czasie zdegradowany, bo odmówiłem prowadzenia śledztw o charakterze politycznym” – powiedział.

„Ponieważ dalej byłem poniewierany, złożyłem wypowiedzenie z pracy. Państwo nie dysponujecie nawet jednym dowodem, że przejawiałem w tej mierze jakąś aktywność. Za obronę ludzi zapłaciłem wtedy swoją karierą zawodową. I macie dzisiaj czelność robić mi zarzuty?” – dodawał.

Piotrowicz nie krył irytacji z powodu zachowania mediów i opozycji w stosunku do niego.

„Nie uważam za stosowne bym w kółko miał odpowiadać na fałszywe oskarżenia. Nigdy nie stałem przed sądem przeciwko opozycjonistom” – powiedział.

Zdecydował też o poddaniu pod głosowanie wniosku o rozszerzenie porządku obrad komisji. Wniosek został odrzucony.

 

Do sprawy ewentualnego odwołania Piotrowicza odniosła się też Beata Mazurek z PiS: „Moją rolą jako rzecznika klubu jest bronienie naszych członków. Uważam, że pan poseł Piotrowicz dobrze wypełnia swój mandat. Natomiast nie odpowiadam za jego słowa. Jeżeli PO złoży wniosek do komisji etyki, to jestem przekonana, że komisja etyki się tym zajmie i podejmie właściwą decyzję” -- podkreśliła rzeczniczka klubu PiS.

Mazurek pytana, czy wchodzi w grę odwołanie Piotrowicza z funkcji szefa sejmowej komisji sprawiedliwości, odpowiedziała, że nie.

 

Mly/tvp.info

fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 2. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 3. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 4. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 5. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 6. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook