Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Duda przedstawił 14 kłamstw "Newsweeka"

08.09.2015

Piotr Duda wypunktował manipulacje tekstu w gazecie Tomasza Lisa.

Szef Solidarności Piotr Duda zapowiedział pozew przeciwko "Newsweekowi"; we wtorek na konferencji przedstawił "14 kłamstw", którymi, według niego, miał posłużyć się tygodnik w tekście dot. jego pobytów w uzdrowisku "Bałtyk". Duda artykuł nazwał "stekiem kłamstw i pomówień".

"Newsweek" w artykule "Hotel robotniczy" przedstawił wydruki z pobytu szefa NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu, w luksusowym apartamencie, w uzdrowisku "Bałtyk". Tygodnik podaje, że noc w uzdrowisku kosztuje tam 1,3 tys. zł. Powołując się na pracowników "Bałtyku", periodyk twierdzi, że Duda korzysta z apartamentu za darmo albo płaci 85 zł, czyli tyle, ile za nocleg służbowy. "Bałtykiem" zarządza gdańska spółka Dekom, należąca do NSZZ "Solidarność". Tygodnik przedstawił wydruk z datami pobytów Dudy od czerwca 2012 r. do maja 2015 r.

Na wtorkowej konferencji Duda przedstawił - jak określił - "14 kłamstw +Newsweeka+"; na świadków w sądzie Duda chce powołać m.in. b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, szefa CBA Pawła Wojtunika, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Zdaniem Dudy fakty, które przedstawił na konferencji i które - jak zaznaczył - udowodni przed sądem, podważają cały materiał "Newsweeka". "Ja tego nawet nie nazwę paszkwilem, co przygotował +Newsweek+ tylko dlatego, aby próbować upokorzyć mnie. Ale mi ust nikt nie zamknie, bo ja wiem, co robiłem, co robię i co będę robił" - powiedział na konferencji. "Ten artykuł jest jednym wielkim stekiem kłamstw i pomówień" - dodał.

14 kłamstwami nazwał informacje o jego pobytach w "Bałtyku". Kłamstwem jest - mówił Duda - że był w uzdrowisku od 1 do 28 lutego 2013 r. Jak powiedział, był wtedy był na tygodniowej delegacji w Azerbejdżanie, w Baku. Jako dowód Duda chce przedstawić w tej sprawie m.in. bilety lotnicze, a świadkiem będzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz. Od 10 do 17 listopada 2013 r. Duda miał być na urlopie w Gliwicach, co ma potwierdzić karta urlopowa. "Przedstawimy wszystkie wydruki w sądzie" - zaznaczył. Dodał, że od 2 do 9 grudnia 2013 r. był w innych miastach na sekcji krajowej i konferencji. Na świadków w tej sprawie chce powołać m.in. Jacka Saryusza-Wolskiego, b. unijnego komisarza Laszlo Andora. Od 30 kwietnia do 8 maja 2014 r. - powiedział - był w Gdańsku i m.in. uczestniczył w spotkaniach w sali BHP; z kolei od 3 do 14 listopada - w Poznaniu, Rzeszowie i we Wrześni, gdzie został wmurowany kamień węgielny pod fabrykę volkswagena. "Świadkiem w sądzie będzie pan wicepremier Piechociński" - powiedział Duda. 11 listopada 2014 r. szef NSZZ "Solidarność" był gościem na uroczystościach u prezydenta Komorowskiego; powiedział, że świadkami są m.in. b. prezydent, szef CBA, szef NIK i red. Paweł Wroński z "GW".

Według "Newsweeka" przewodniczący Solidarności był w Sanatorium Uzdrowiskowym Bałtyk 27 razy. "Nie byłem 27 razy, a pięć razy, służbowo, w ciągu ostatnich 6 lat" - zadeklarował Duda.

"+Newsweek+ napisał, że byłem na wczasach, w luksusowych apartamentach, spędzałem tam miesiące! Proszę państwa, fakty: prywatnie byłem jeden raz, 3,5 dnia, i to opłaciłem" - podkreślił Duda.

Przewodniczący Solidarności zaprzeczył także m.in. zarzutom "Newsweeka", iż zarządzająca ośrodkiem w Kołobrzegu spółka Dekom zatrudnia pracowników na "umowach śmieciowych". "Nikt nie jest zatrudniony na +śmieciówce+, wszyscy mają umowy o pracę. Obowiązuje w tej firmie układ zbiorowy pracy. Działa tam organizacja związkowa" - zapewnił.

Jak ocenił, artykuł "Newsweeka" mógł być motywowany nie tylko polityką, ale także prywatnymi interesami jednej z firm. "Spółka Dekom rozwiązała umowę z firmą świadczącą usługi rehabilitacyjno-lecznicze. (...) Ta firma robi złą robotę, dlatego podjęliśmy decyzję, że wypowiadamy; będziemy podpisywać kontrakt z inną firmą, która zostanie wyłoniona w naszym wewnętrznym konkursie. I co się nagle stało? Jesteśmy szantażowani przez tę firmę, idą do mediów różnego rodzaju paszkwile" - mówił.

Na konferencji Duda odniósł się także do - jak to określił - pomówień "Newsweeka" dotyczących alkoholu, jaki miał otrzymywać na koszt hotelu. "W każdym apartamencie (...) zawsze jest barek. A ci, którzy mnie znają i słyszą tę konferencję, to wiedzą, że Piotr Duda wódki nie pije, piwa nie lubi" - mówił.

Jak dodał, Związek sam wnioskował o audyt inspekcji pracy m.in. w Komisji Krajowej i w Regionie Gdańskim. "Takie protokoły z przeprowadzonych kontroli są także w spółce Dekom i w +Bałtyku+" - zapewnił.

Szef "S" powiedział, że złożył wnioski do prokuratury o ściganie przestępstwa o pomówienie, a do sądu skieruje sprawę z powództwa cywilnego ws. wypowiedzi Michała Kamińskiego i Paweł Olszewskiego za - jak mówił - sugestie, że był w ZOMO. Poinformował, że zrezygnował z pozwu przeciwko Henrykowi Wujcowi, który przeprosił go za słowa, że Duda był w ZOMO. Szef Solidarności przedstawił książeczkę wojskową, z której wynika, że do wojska został wcielony w kwietniu 1982 r., a wyszedł z armii w październiku 1983 r. "Dlaczego do czerwonych beretów? Bo byłem spadochoroniarzem, bo byłem po kursie spadochronowym, który ukończyłem w wrześniu 1980 r. w Krośnie nad Wisłokiem". Jak mówił, członkiem Solidarności jest od 20 września 1980 r., a w grudniu 1981 r. po zamordowaniu robotników kopalni "Wujek" został przyłapany na roznoszeniu czarnych wstążek. 

lap/PAP

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 2. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 3. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 4. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 5. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 6. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 7. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook