Jedynie prawda jest ciekawa


Pion śledczy IPN nie ma wątpliwości: "operacja polska" była ludobójstwem. Wszyscy, którzy w tej sprawie mogą pomóc Instytutowi, proszeni są o kontakt

28.09.2017

W śledztwie dot. tzw. operacji polskiej NKWD przyjęto kwalifikację prawną zbrodni komunistycznych mających postać ludobójstwa - podał prok. Robert Osiński z pionu śledczego IPN, który w czwartek w Warszawie wziął udział w konferencji o eksterminacji Polaków w ZSRS w latach 30.

"Śledztwo (dot. tzw. operacji polskiej NKWD) prowadzone jest w sprawie zbrodni komunistycznych będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości, a w tym konkretnym przypadku mają te zbrodnie postać ludobójstwa" - powiedział prok. Osiński, który postępowanie w sprawie tzw. operacji polskiej NKWD prowadzi wraz z innymi prokuratorami IPN w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

Osiński przypomniał, że omawiane przez niego śledztwo zostało wszczęte w pionie śledczym IPN 25 stycznia 2017 r., a dotyczy ono "masowych represji wobec polskiej grupy narodowościowej w byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1937-38".

"Represje te miały przede wszystkim postać zabójstw popełnionych na co najmniej 111 tys. osobach" - podkreślił.

Poza zabójstwami inne represje - jak wymienił prok. Osiński - to m.in. bezprawne pozbawianie wolności ok. 29 tys. osób polskiego pochodzenia i prowadzenie działań, które groziły wyniszczeniem części polskiej grupy narodowościowej żyjącej w latach 30. na terenie Związku Sowieckiego.

Prokurator przypomniał też, że kwalifikację prawną danej zbrodni jako zbrodni ludobójstwa określa konwencja ONZ z 9 grudnia 1948 r., której art. 2 definiuje ludobójstwo jako czyn "dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych".

Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu. Prokurator dodał, że w polskim prawie do zbrodni ludobójstwa odnoszą się przepisy art. 118 Kodeksu karnego.

Przypomniał również o czterech postaciach zbrodni ludobójstwa. Są to - jak mówił prok. Osiński - zabójstwa członków danej grupy np. narodowej, celowe uszkodzenia ciała lub doprowadzenie do rozstroju psychicznego, wytworzenie warunków, które zagrażają biologicznej egzystencji danej grupy oraz prowadzenie takich działań, które uniemożliwiają lub utrudniają narodziny członków danej grupy.

"Jak łatwo zauważyć w sprawie tzw. operacji polskiej (...) występują co najmniej dwa elementy, które możemy uznać za ludobójstwo, a występowanie przynajmniej jednego z nich prowadzi do przekonania i do stwierdzenia iż dana zbrodnia przeciwko ludzkości stanowi ludobójstwo" - zwrócił uwagę prok. Osiński.

"Mamy tutaj do czynienia z masowymi, zaplanowanymi, przygotowanymi zabójstwami grupy ludności należącej do polskiej grupy narodowościowej" - zaznaczył, przypominając też o masowych deportacjach Polaków, co - jego zdaniem - zagrażało ich biologicznej egzystencji.

Prokurator IPN zaznaczył też, że dzięki rozpowszechnianiu informacji o prowadzonym śledztwie - m.in. przez Polską Agencję Prasową - do oddziałowej komisji w Szczecinie zgłosiło się bardzo wiele osób, które zdecydowały się podzielić swoją wiedzą lub dokumentami o zbrodni NKWD z lat 30.

"To są osoby, które chcą składać relacje i zeznania, dostarczają do nas dokumenty archiwalne, które własnym sumptem zdobyli gdzieś w archiwach, głównie rosyjskich, ukraińskich i białoruskich" - mówił prok. Osiński. Dodał też, że bardzo pomocna dla prokuratorów IPN okazała się baza ofiar, którą przygotowało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Dostępna jest ona na stronie www.operacja-polska.pl.

Wszyscy, którzy w tej sprawie mogą pomóc Instytutowi proszeni są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie pod numerem telefonu (91) 312 94 03 lub (91) 312 94 06. Informacje w tej sprawie można również przesyłać na e-mail: robert.osinski@ipn.gov.pl.

W konferencji "+Operacja polska+ NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która potrwa do piątku biorą udział historycy m.in. z Polski i Rosja. Ich spotkanie, organizowane m.in. przez IPN, Kancelarię Prezydenta RP i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, ma na celu przypomnienie okoliczności tzw. operacji polskiej NKWD, a także godne uczczenie jej ofiar.

Eksterminację Polaków w latach 1937-38 funkcjonariusze NKWD przeprowadzili na podstawie rozkazu operacyjnego nr 00485, który 11 sierpnia 1937 r. wydał szef NKWD Nikołaj Jeżow. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele.

IPN podał też, że według danych NKWD w latach 1937-38 zostało aresztowanych, a następnie skazanych prawie 140 tys. osób polskiej narodowości, w tym 111 091 osób skazano na karę śmierci. Mordowano w ten sposób m.in. działaczy polonijnych, nauczycieli, urzędników, księży, zamożniejszych rolników, pracowników służby leśnej i rzemieślników.

Autor: Norbert Nowotnik 
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

fot. www.operacja-polska.pl/

Warto poczytać

 1. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, gdzie przyrównała Mateusza Morawieckiego do znanych dyktatorów i zbrodniarzy

 2. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 3. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 4. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 5. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 6. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 7. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 8. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook