Jedynie prawda jest ciekawa


Piloci śpią, prezydent czeka

05.04.2012

Krytycy rozwiązania 36. pułku lotnictwa transportowego od miesięcy powtarzają, że jego likwidacja to błąd, że będzie wiązała się z większymi wydatkami, będzie rodziła problemy logistyczne podczas transportu najważniejszych ludzi w Polsce i zmniejszy poziom bezpieczeństwa polskich VIPów. Dopiero obecnie do tych wniosków dochodzą decydenci rządowi.

Jak pisze „Nasz Dziennik”, przetarg na wojskowe samoloty dla VIP-ów to tylko kwestia czasu. Obecne rozwiązanie nie najlepiej oceniają sami użytkownicy rządowej floty. I jest kosztowne. Z problemem raczej prędzej niż później będzie musiało się zmierzyć Ministerstwo Obrony Narodowej, które dziewięć miesięcy temu podjęło decyzję o rozformowaniu specpułku – pisze „Nasz Dziennik”. Gazeta zaznacza, że czarę goryczy przelała sytuacja, w której państwowa delegacja musiała czekać aż załoga embraera czarterowanego przez rząd się wyśpi.

Po podliczeniu sumy zysków i strat związanych z czarterem samolotów okazało się, że obecne rozwiązanie nie jest najlepsze. Do tego loty z VIP-ami w rejony stacjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego stwarzają problemy. Embraery muszą być wspierane wojskowymi samolotami CASA, a to generuje dodatkowe koszty – tłumaczy „ND” jedno ze źródeł. Piloci czarterowanych samolotów mogą latać jedynie na lotniska komunikacyjne. Podróże np. do Afganistanu wiążą się z konieczności organizowania dodatkowego lotu, który dowiezie delegację na miejsce. Przesiadka najczęściej odbywa się w Uzbekistanie. PKW wysyła tam transportowe samoloty CASA, które transportują oficjalne delegacje do Afganistanu. To rozwiązanie drogie i niewygodne, ponieważ samoloty te są maszynami transportowymi, a nie pasażerskimi.

Problemem jest też mała elastyczność załóg embraerów, co dyktuje korzystającym z czarteru dyscyplinę czasową. Bywały przypadki, że delegacja musiała czekać na cywilną załogę, która zgodnie z procedurami wypoczywała w warunkach hotelowych. Bolesne skutki czarteru odczuł prezydent Bronisław Komorowski podczas podróży do Chińskiej Republiki Ludowej w grudniu 2011 roku. By dotrzeć do Chin, samolot miał dwukrotne międzylądowania w Jekaterynburgu (wykorzystane na spotkanie z ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą obwodu swierdłowskiego), a następnie w Irkucku. Postój tłumaczono koniecznością wypoczęcia załogi embraera – pisze gazeta.

W związku z problemami z lotami VIPów, rząd zastanawia się nad zakupem maszyn do realizowania lotów najważniejszych osób w państwie. Taka koncepcja powraca, bo praktyka pokazuje, że te samoloty są potrzebne. Oficjalnie oczywiście chwali się obecne rozwiązanie, ale ono nie broni się nawet z ekonomicznego punktu widzenia – tłumaczą rozmówcy „ND”. Dla realizacji potrzeb polskiego państwa rząd powinien zakupić dwa duże i cztery mniejsze samoloty.

Jak wyliczają eksperci obecne rozwiązania są niewygodne i kosztowne. Koszty rocznego czarterowania dwóch Embraerów 175 to blisko 25 mln złotych. To niewiele mniej niż środki, którymi dysponował budżet specpułku, który miał na stanie samoloty Tu-154M, Jaki-40, bryzy i śmigłowce Sokół oraz Mi-8 – kwituje gazeta.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook