Jedynie prawda jest ciekawa


PILNE: Jest decyzja Prezydenta w sprawie ustawy o IPN

06.02.2018
Prezydent0602208
PILNE: Jest decyzja Prezydenta w sprawie ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. - Jako naród polski nie możemy być pomawiani o udział w Holokauście - przekonywał.

- Zdecydowałem że podpiszę tę ustawę i te przepisy wejdą w życie  ale jednocześnie zdecydowałem się skierować tę sprawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdził zgodność z konstytucją dwóch przepisów – powiedział Andrzej Duda.

- W polskiej i międzynarodowej przestrzeni publicznej, w relacjach pomiędzy Polską a Izraelem, pomiędzy Polakami a Żydami bardzo dużą dyskusję wzbudziła ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, wprowadzająca do polskiego systemu prawnego przestępstwo za fałszowanie prawdy historycznej - przekonywał Andrzej Duda. - Jako Prezydent jestem zobowiązany podjąć decyzję w sprawie dalszych losów tej ustawy – dodał.

Prezydent przypomniał, że temat ustawy nie jest nowy i już rok temu rozmawiał na jej temat podczas swojej wizyty w Izraelu z politykami i dziennikarzami. - Pojawiało się zdecydowane oczekiwanie, że te przepisy nie będą blokowały działalności artystycznej i naukowej (…) i to oczekiwanie zostało przez ustawodawcę zrealizowane – przekonywał Andrzej Duda.

- Ustawa dotyczy kwestii niezwykle bolesnej, bardzo delikatnej, związanej z II Wojną Światową i martynologią Narodu Polskiego – powiedział Prezydent RP.

- Chcę z całą mocą podkreślić, państwa polskiego nie było, były jedynie ziemie polskie, rząd polski działał w Londynie. Państwo działało podziemnie, była Armia Krajowa która walczyła o powrót państwa polskiego i w obronie Polaków – dodał.

- To był jeden z najczarniejszych okresów w naszych dziejach. Na naszej ziemi niemieccy naziści zbudowali obozy zakłady, z najbardziej znanym z nich i najbardziej ponurą sławą owiany obóz Auschwitz-Birkenau. Ze wszystkich narodów najwięcej osób zginęły osoby narodowości żydowskiej, ale w obozach koncentracyjnych, na ulicach polskich miast, na Pawiaku, zginęły miliony Polaków. Tamten czas to czas niezwykłego bólu dla narodu żydowskiego, nie było chyba rodziny żydowskiej która żyła wtedy w Europie i nie straciła nikogo bliskiego. To sprawa szczególnie bolesna i delikatna – podkreślił Prezydent.

 - W kontekście tej ustawy pojawiły się głosy, że może ona prowadzić do zaprzeczenia prawdy historycznej, do wypaczenia, do odpowiedzialności osób które mówią prawdę. W moim przekonaniu taka sytuacja wyniknąć nie może. Ale ponieważ te wątpliwości są i były zgłaszane jestem skłonny przychylić się do tego, że powinny zostać rozstrzygnięte, bo wymaga tego szacunek dla pamięci i odczuć tych, którzy zginęli i tych, którzy zostali ocaleni – przekonywał Prezydent.

- Jako naród polski nie możemy być pomawiani o udział w Holokauście. Takie twierdzenia są bolesne dla mnie i większości Polaków. Prawda jest taka, że Polacy w żaden zinstytucjonalizowany i usystematyzowany sposób nie brali udziału w tej zbrodni. Armia Krajowa nie pomagała Niemcom w zagładzie, ale jej przeciwdziałała dodał. Prezydent wymienił misję Żegoty, Zofii Kossak-Szczuckiej, Ireny Sendlerowej, Jana Karskiego, czy Witolda Pileckiego.

– Od strony ludzkiej, jednostkowej, bywało różnie. Mamy najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a przecież to właśnie Polska, ta ziemia była miejscem gdzie za pomoc Żydom głosiła kara śmierci, nie tak jak w innych krajach pod okupacją niemiecką – powiedział, przytaczając historię rodziny Ulmów. Wspomniał też o przypadkach wydawania Żydów okupantowi, wynikających z chęci zarobku, czy po prostu zwykłego strachu. – Ale powtórzę jeszcze raz: nie było żadnej systemowej współpracy w zagładzie.

- Ta sprawa wywołuje emocje i będzie je wywoływała. I dobrze że je wywołuje, bo dzięki temu będziemy tę historię pamiętać i dbać o to, żeby nigdy się nie powtórzyła – przekonywał Prezydent.

Kh

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook