Jedynie prawda jest ciekawa


PILNE: Jest decyzja Prezydenta w sprawie ustawy o IPN

06.02.2018
Prezydent0602208
PILNE: Jest decyzja Prezydenta w sprawie ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. - Jako naród polski nie możemy być pomawiani o udział w Holokauście - przekonywał.

- Zdecydowałem że podpiszę tę ustawę i te przepisy wejdą w życie  ale jednocześnie zdecydowałem się skierować tę sprawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdził zgodność z konstytucją dwóch przepisów – powiedział Andrzej Duda.

- W polskiej i międzynarodowej przestrzeni publicznej, w relacjach pomiędzy Polską a Izraelem, pomiędzy Polakami a Żydami bardzo dużą dyskusję wzbudziła ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, wprowadzająca do polskiego systemu prawnego przestępstwo za fałszowanie prawdy historycznej - przekonywał Andrzej Duda. - Jako Prezydent jestem zobowiązany podjąć decyzję w sprawie dalszych losów tej ustawy – dodał.

Prezydent przypomniał, że temat ustawy nie jest nowy i już rok temu rozmawiał na jej temat podczas swojej wizyty w Izraelu z politykami i dziennikarzami. - Pojawiało się zdecydowane oczekiwanie, że te przepisy nie będą blokowały działalności artystycznej i naukowej (…) i to oczekiwanie zostało przez ustawodawcę zrealizowane – przekonywał Andrzej Duda.

- Ustawa dotyczy kwestii niezwykle bolesnej, bardzo delikatnej, związanej z II Wojną Światową i martynologią Narodu Polskiego – powiedział Prezydent RP.

- Chcę z całą mocą podkreślić, państwa polskiego nie było, były jedynie ziemie polskie, rząd polski działał w Londynie. Państwo działało podziemnie, była Armia Krajowa która walczyła o powrót państwa polskiego i w obronie Polaków – dodał.

- To był jeden z najczarniejszych okresów w naszych dziejach. Na naszej ziemi niemieccy naziści zbudowali obozy zakłady, z najbardziej znanym z nich i najbardziej ponurą sławą owiany obóz Auschwitz-Birkenau. Ze wszystkich narodów najwięcej osób zginęły osoby narodowości żydowskiej, ale w obozach koncentracyjnych, na ulicach polskich miast, na Pawiaku, zginęły miliony Polaków. Tamten czas to czas niezwykłego bólu dla narodu żydowskiego, nie było chyba rodziny żydowskiej która żyła wtedy w Europie i nie straciła nikogo bliskiego. To sprawa szczególnie bolesna i delikatna – podkreślił Prezydent.

 - W kontekście tej ustawy pojawiły się głosy, że może ona prowadzić do zaprzeczenia prawdy historycznej, do wypaczenia, do odpowiedzialności osób które mówią prawdę. W moim przekonaniu taka sytuacja wyniknąć nie może. Ale ponieważ te wątpliwości są i były zgłaszane jestem skłonny przychylić się do tego, że powinny zostać rozstrzygnięte, bo wymaga tego szacunek dla pamięci i odczuć tych, którzy zginęli i tych, którzy zostali ocaleni – przekonywał Prezydent.

- Jako naród polski nie możemy być pomawiani o udział w Holokauście. Takie twierdzenia są bolesne dla mnie i większości Polaków. Prawda jest taka, że Polacy w żaden zinstytucjonalizowany i usystematyzowany sposób nie brali udziału w tej zbrodni. Armia Krajowa nie pomagała Niemcom w zagładzie, ale jej przeciwdziałała dodał. Prezydent wymienił misję Żegoty, Zofii Kossak-Szczuckiej, Ireny Sendlerowej, Jana Karskiego, czy Witolda Pileckiego.

– Od strony ludzkiej, jednostkowej, bywało różnie. Mamy najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a przecież to właśnie Polska, ta ziemia była miejscem gdzie za pomoc Żydom głosiła kara śmierci, nie tak jak w innych krajach pod okupacją niemiecką – powiedział, przytaczając historię rodziny Ulmów. Wspomniał też o przypadkach wydawania Żydów okupantowi, wynikających z chęci zarobku, czy po prostu zwykłego strachu. – Ale powtórzę jeszcze raz: nie było żadnej systemowej współpracy w zagładzie.

- Ta sprawa wywołuje emocje i będzie je wywoływała. I dobrze że je wywołuje, bo dzięki temu będziemy tę historię pamiętać i dbać o to, żeby nigdy się nie powtórzyła – przekonywał Prezydent.

Kh

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook