Jedynie prawda jest ciekawa


Pikieta w obronie Cezarego Gmyza

07.11.2012

Dziennikarze, czytelnicy "Rzeczpospolitej", albo po prostu koleżanki i koledzy Czarka Gmyza wyrażali swój sprzeciw wobec wyrzuceniu go z pracy. Dla zebranych to ewidentny przykład powrotu cenzury limitowanego dostępu do prawdy i wprowadzaniu cenzury.

"Chcemy wolnych mediów", "Precz z komuną" i "Dziękujemy" – skandowało pod siedzibą „Rzeczpospolitej” około setki lub więcej osób.

Wśród pikietujących byli m.in. Krzysztof Skowroński - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Paweł Nowacki - wydawca programu "Warto Rozmawiać", Anita Gargas z "Gazety Polskiej" i Jacek Karnowski - redaktor naczelny portalu wPolityce.pl. Pikietowali również Piotr Zaremba, Barbara Sułek-Kowalska z tygodnika "Idziemy", Jan Ołdakowski, Wiktor Świetlik, Adam Borowski, Krzysztof Nowak i Dariusz Gawin.

Pojawili się także Mariusz Kamiński i Adam Hofman z PiS.

Cezary Gmyz podziękował za wsparcie swoim współpracownikom, rodzinie, sygnatariuszom listów, które powstały w jego obronie oraz wszystkim pikietującym. Poinformował, że będzie teraz niezależnym dziennikarzem, współpracującym z różnymi redakcjami.

Praca jest dla mnie ważna, ale chęć pozostania tutaj nie jest dominująca. Chciałem podziękować wszystkim kolegom, współpracownikom, ale przede wszystkim rodzinie, zwłaszcza mojej żonie. Żegnam się z "Rzepą", ale nie żegnam się z moimi kolegami, u których znalazłem dużo wsparcia. Nie żałuję dzisiaj niczego, dlatego że wykonywałem swój zawód tak, jak najlepiej potrafię i będę go wykonywał dalej.

Gmyz powiedział, że rozważa obecnie pozostanie dziennikarzem niezależnym, współpracującym z kilkoma tytułami. Będę czerpał swoje dochody z kilku miejsc.

Zapytany o to w jaki sposób odnosi się do postawionego mu zarzutu braku rzetelności dziennikarskiej, odpowiedział, że jest w kontakcie ze swoimi prawnikami.

- Zarzucanie mi po 22 latach publikowania tekstów - które czasami Polską wstrząsały, np. o aferze hazardowej - uwłacza mojej godności.

Z redakcji "Rzepy" nikt nie wyszedł do pikietujących w obronie niezależności od dziennikarzy.

Według zdobytych przez nas informacji właściciele Presspubliki zagrozili, że udział w demonstracji któregokolwiek z dziennikarzy zakończy się jego zwolnieniem. Potwierdził to jeden z żurnalistów, do którego zadzwoniliśmy. 

- Nikt z nas nie wyjdzie na pikietę. Po prostu boimy się o pracę. Ale oczywiście cieszymy się, że tu jesteście. Patrzymy na was z okien 

- powiedział nam kolega.

Wśród pikietujących pojawiła się emerytowana już Joanna Lubieniecka, która w 1996 r. wraz z Tomaszem Wołkiem tworzyła dziennik "Życie". Pracował w nim także Cezary Gmyz. Dziś drogi tej trójki: Lubienieckiej, Wołka i Gmyza mocno się rozeszły...

Brakuje słów, co się tutaj dzieje. Wydawało się, że wielkim osiągnięciem jest to, żeśmy z cenzurą skończyli. A tu okazuje się, że cenzura wraca w ordynarnej formie, że dziennikarzy z najwyższej półki zwalnia się z pracy. 

Pani Lubieniecka wspomina, że Czarka Gmyza znała już w latach 80. 

Zaczynał jako młody chłopak w "Życiu Warszawy", w którym pracowałam. Odnosiłam wrażenie, że Czarek rozwijał się z godziny na godzinę. Pracował zawsze z wielką pasją. To człowiek, który ma nie tylko wyuczony ten zawód, ale wręcz powołanie do niego. Obserwowałam bardzo dokładnie jego drogę zawodowo, który uczciwie pracuje, ma osiągnięcia i wszyscy którzy znają się na wydawaniu gazet potrafią takiego człowieka docenić. Nie mam wątpliwości, że teraz w kierunku Gmyza wyciągną się ręce rozsądnych wydawców i dziennikarz będzie miał mnóstwo propozycji pracy, czego mu z całego serca życzę. 

Pod redakcją "Rzeczpospolitej" spotkaliśmy Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, posła PiS. Prywatnie kolega Czarka Gmyza z czasów Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 

Przyszedłem tu jako czytelnik wspaniałych tekstów śledczych Gmyza. Ale jestem tu też jako jego kolega z NZS. Bardzo wstrząsnęła mną wypowiedź Grzegorza Hajdarowicza, szefa Presspubliki, dezawuująca Czarka i jego dokonania w czasie PRL, gdy był szefem organizacji na PWST. Zapewniam, że Czarek wie wiele o tamtym systemie. Zna PRL.

Mall, Slaw

[FOTO: PAP/Grzegorz Jakubowski] 

Warto poczytać

 1. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 2. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 3. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 4. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 5. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 6. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

 7. MacierewiczBlumsztajn 22.01.2018

  Macierewicz pozywa Blumsztajna! Odpowie za słowa o "teczkach"

  - Wszystkie wzloty polityczne Macierewicza się kończyły na tym że on wyciągał teczki i lądował z nimi w wychodku - powiedział Seweryn Blumsztajn. Antoni Macierewicz zapowiedział już pozew w tej sprawie

 8. Pawlowiczmeczet 22.01.2018

  Pawłowicz ostro o centrach kultury muzułmańskiej: są formą groźnej dla nas ekspansji wrogiej kultury

  Według poseł PiS takie centra w Zachodniej Europie są niekontrolowanymi szkołami nienawiści do „niewiernych” i antychrześcijańskiej i antyeuropejskiej radykalizacji religijnej

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook