Jedynie prawda jest ciekawa


Pikieta w obronie Cezarego Gmyza

07.11.2012

Dziennikarze, czytelnicy "Rzeczpospolitej", albo po prostu koleżanki i koledzy Czarka Gmyza wyrażali swój sprzeciw wobec wyrzuceniu go z pracy. Dla zebranych to ewidentny przykład powrotu cenzury limitowanego dostępu do prawdy i wprowadzaniu cenzury.

"Chcemy wolnych mediów", "Precz z komuną" i "Dziękujemy" – skandowało pod siedzibą „Rzeczpospolitej” około setki lub więcej osób.

Wśród pikietujących byli m.in. Krzysztof Skowroński - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Paweł Nowacki - wydawca programu "Warto Rozmawiać", Anita Gargas z "Gazety Polskiej" i Jacek Karnowski - redaktor naczelny portalu wPolityce.pl. Pikietowali również Piotr Zaremba, Barbara Sułek-Kowalska z tygodnika "Idziemy", Jan Ołdakowski, Wiktor Świetlik, Adam Borowski, Krzysztof Nowak i Dariusz Gawin.

Pojawili się także Mariusz Kamiński i Adam Hofman z PiS.

Cezary Gmyz podziękował za wsparcie swoim współpracownikom, rodzinie, sygnatariuszom listów, które powstały w jego obronie oraz wszystkim pikietującym. Poinformował, że będzie teraz niezależnym dziennikarzem, współpracującym z różnymi redakcjami.

Praca jest dla mnie ważna, ale chęć pozostania tutaj nie jest dominująca. Chciałem podziękować wszystkim kolegom, współpracownikom, ale przede wszystkim rodzinie, zwłaszcza mojej żonie. Żegnam się z "Rzepą", ale nie żegnam się z moimi kolegami, u których znalazłem dużo wsparcia. Nie żałuję dzisiaj niczego, dlatego że wykonywałem swój zawód tak, jak najlepiej potrafię i będę go wykonywał dalej.

Gmyz powiedział, że rozważa obecnie pozostanie dziennikarzem niezależnym, współpracującym z kilkoma tytułami. Będę czerpał swoje dochody z kilku miejsc.

Zapytany o to w jaki sposób odnosi się do postawionego mu zarzutu braku rzetelności dziennikarskiej, odpowiedział, że jest w kontakcie ze swoimi prawnikami.

- Zarzucanie mi po 22 latach publikowania tekstów - które czasami Polską wstrząsały, np. o aferze hazardowej - uwłacza mojej godności.

Z redakcji "Rzepy" nikt nie wyszedł do pikietujących w obronie niezależności od dziennikarzy.

Według zdobytych przez nas informacji właściciele Presspubliki zagrozili, że udział w demonstracji któregokolwiek z dziennikarzy zakończy się jego zwolnieniem. Potwierdził to jeden z żurnalistów, do którego zadzwoniliśmy. 

- Nikt z nas nie wyjdzie na pikietę. Po prostu boimy się o pracę. Ale oczywiście cieszymy się, że tu jesteście. Patrzymy na was z okien 

- powiedział nam kolega.

Wśród pikietujących pojawiła się emerytowana już Joanna Lubieniecka, która w 1996 r. wraz z Tomaszem Wołkiem tworzyła dziennik "Życie". Pracował w nim także Cezary Gmyz. Dziś drogi tej trójki: Lubienieckiej, Wołka i Gmyza mocno się rozeszły...

Brakuje słów, co się tutaj dzieje. Wydawało się, że wielkim osiągnięciem jest to, żeśmy z cenzurą skończyli. A tu okazuje się, że cenzura wraca w ordynarnej formie, że dziennikarzy z najwyższej półki zwalnia się z pracy. 

Pani Lubieniecka wspomina, że Czarka Gmyza znała już w latach 80. 

Zaczynał jako młody chłopak w "Życiu Warszawy", w którym pracowałam. Odnosiłam wrażenie, że Czarek rozwijał się z godziny na godzinę. Pracował zawsze z wielką pasją. To człowiek, który ma nie tylko wyuczony ten zawód, ale wręcz powołanie do niego. Obserwowałam bardzo dokładnie jego drogę zawodowo, który uczciwie pracuje, ma osiągnięcia i wszyscy którzy znają się na wydawaniu gazet potrafią takiego człowieka docenić. Nie mam wątpliwości, że teraz w kierunku Gmyza wyciągną się ręce rozsądnych wydawców i dziennikarz będzie miał mnóstwo propozycji pracy, czego mu z całego serca życzę. 

Pod redakcją "Rzeczpospolitej" spotkaliśmy Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, posła PiS. Prywatnie kolega Czarka Gmyza z czasów Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 

Przyszedłem tu jako czytelnik wspaniałych tekstów śledczych Gmyza. Ale jestem tu też jako jego kolega z NZS. Bardzo wstrząsnęła mną wypowiedź Grzegorza Hajdarowicza, szefa Presspubliki, dezawuująca Czarka i jego dokonania w czasie PRL, gdy był szefem organizacji na PWST. Zapewniam, że Czarek wie wiele o tamtym systemie. Zna PRL.

Mall, Slaw

[FOTO: PAP/Grzegorz Jakubowski] 

Warto poczytać

 1. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook