Jedynie prawda jest ciekawa


Pikieta na rzecz zakazu GMO

17.04.2012

"Polska wolna od GMO" - pod tym hasłem w Warszawie, przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa została zorganizowana pikieta przeciwników genetycznie modyfikowanej żywności. Mimo głośnego zapraszania, do pikietujących nie zszedł minister Marek Sawicki, do którego apelowano o natychmiastowe wprowadzenie zakazu upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy i ziemniaka.

Kilkudziesięciu aktywistów z koalicji "Polska wolna od GMO" głośnym skandowaniem i śpiewem wzywało ministra Sawickiego o jak najszybszą decyzję w  tej sprawie, jeszcze przed wiosennymi siewami. Dzisiejsza pikieta to element międzynarodowej akcji na rzecz wprowadzenia w całej Europie zakazu uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810 oraz genetycznie modyfikowanego ziemniaka Amflora.

Wśród okrzyków: "Wszystko co chcemy, stop GMO", "Dosyć gadania, czas na działania", "Wspólnie siejemy przyszłość dla rolnictwa wolnego od GMO" ekolodzy symbolicznie rozsiewali tradycyjne, polskie nasiona, które ich zdaniem będą wyparte przez tańsze, sztucznie zmodyfikowane ziarna.

Chociaż jednak ekolodzy wielokrotnie wołali: - Panie ministrze, zapraszamy, niech się pan nie boi - minister Sawicki nie pofatygował się do pikietujących. Ci ostatecznie przekazali na jego ręce petycję o natychmiastowe wprowadzenie zakazu uprawy MON 810 i Amflory, razem z polskimi nasionami.

Kukurydza MON 810 jest jedną z dwóch odmian roślin genetycznie modyfikowanych, dopuszczonych do uprawy w Europie. Drugiej - ziemniaka Amflora prawie się nie uprawia w Polsce. W ocenie ekologów areał upraw GMO w naszym kraju rośnie i nikt go nie kontroluje. Rolnicy korzystają z niespójności polskiego systemu prawnego, w którym istnieje zakaz handlu ziarnami GMO z przeznaczeniem na wysiew, lecz sam wysiew nie jest zabroniony. Obchodzą oni zakaz obrotu ziarnem, kupując je za granicą - np. w Czechach, i wysiewają na swoich polach. Ekolodzy szacują, że w Polsce jest już ok. 3 tys. ha pól obsianych kukurydzą MON 810. Według Greenpeace oznacza to realne zagrożenie skażeniem naturalnych upraw, a to z kolei może zagrozić eksportowi polskiej żywności.

Jadwiga Łopata, z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi wskazywała, że ten zakaz ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla Polski, która nadal jest w przeważającej części krajem rolniczym, a której produkty rolne mogą przestać cieszyć się dotychczasową estymą. - Mamy nadzieję, że minister natychmiast wprowadzi zakaz upraw GMO nie czekając na zgodę Komisji Europejskiej. Zróbmy, tak, jak te duże kraje europejskie jak Francja, czy Niemcy, które najpierw wprowadziły zakaz, a potem rozpoczęły negocjacje z Unią, a które przecież mogą trwać długie miesiące - mówiła.

Zakaz uprawy produktów GMO, wprowadziło już 9 krajów, m.in. Niemcy, Grecja, Austria, Włochy, Bułgaria, Luksemburg, Francja.

Z kolei Lena Huppert z koalicji "Polska Wolna od GMO", wskazywała, że choć formalnie zakaz obowiązuje, to w Polsce już w tej chwili uprawia się rośliny genetycznie zmodyfikowane

Nieskuteczna, nieszczelna jest bowiem obecna ustawa o nasiennictwie. Co gorsza, również obecny projekt przygotowany przez prezydenta Komorowskiego zachowuje te luki. Nie ma bowiem zakazu obrotu nasionami GMO na własny użytek. A to oznacza, że jak ja mam 100-200 ha, to kupuję sobie takie nasiona poza krajem i wysiewam bez żadnych sankcji. I dlatego to jest kompletna paranoja.

Jak przypomniała, obecny rząd nie chce zakazu GMO. - Pan premier Tusk chciał zlikwidować wszelkie zapisy o GMO a to by oznaczało, że co nie jest zakazane, jest dozwolne - przypomniała. Właśnie takie stanowisko rządu spotkało się z wetem prezydenta Komorowskiego i teraz trwają prace nad nową ustawą.

Ekolodzy przyznają, że minister rolnictwa Marek Sawicki zapewnił już, że zakaz upraw modyfikowanej kukurydzy MON 810 w Polsce zostanie wprowadzony.

Prawo europejskie zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji roślin genetycznie modyfikowanych, ale daje możliwości stosowania w uzasadnionych przypadkach zakazu krajowego. Z takiej możliwości chcę skorzystać - mówił Sawicki przed tygodniem podczas konferencji w Sejmie. Sawicki przypomniał, że dopóki nie ma nowej ustawy o nasiennictwie, której projekt złożył prezydent, zakaz zostanie wprowadzony w formie rozporządzenia. Uzasadnieniem tego zakazu jest ewentualna możliwość przenoszenia pyłku tej kukurydzy na pożytki pszczele. Zaznaczył jednak, że bez nowych przepisów będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej przed wprowadzeniem zakazu w życie.

Greg/PAP
[fot. J.Michalski]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook