Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy śnieg tej jesieni

27.10.2012

Po raz pierwszy tej jesieni sypnęło śniegiem. Pada praktycznie w całym kraju, śnieg, albo śnieg z deszczem, w niektórych miastach utrudnione jest poruszanie się po ulicach, ale i tak nie jest tak źle, jak w Czechach, gdzie już mówi się o komunikacyjnym paraliżu.

Opady mokrego śniegu, silnie wiejący wiatr i przenikliwe zimno dokuczyły mieszkańcom Warszawy. 170 solarek wyjechało na stołeczne ulice i posypuje je chlorkiem sodu. Zarząd Oczyszczania Miasta na bieżąco monitoruje warunki na jezdniach - poinformowała rzeczniczka ZOM Iwona Fryczyńska. Od godzin porannych w sobotę w Warszawie pada śnieg."Na bieżąco monitorujemy stan nawierzchni warszawskich ulic. 170 solarek od godziny 13.30 zabezpiecza nawierzchnie dróg przed śliskością, posypując je chlorkiem sodu. Akcja potrwa co najmniej trzy godziny" - powiedziała Fryczyńska.

Poinformowała, że wcześniej 40 posypywarek wyjechało na mosty, wiadukty i ulice spadkowe, m.in. na Dolną, Belwederską, Spacerową, Karową.

"Po każdej takiej akcji nasze patrole sprawdzają nawierzchnie ulic, m.in. czy nie odkłada się błoto pośniegowe" - powiedziała. Dodała, że Zarząd Oczyszczania Miasta zleci kolejne działania, biorąc pod uwagę stan nawierzchni jezdni, dane meteorologiczne i prognozy pogody.

"Apelujemy do kierowców o ostrożność, nie wszyscy z nich zmienili opony w samochodach na zimowe" - podkreśliła. 

Od godzin porannych w sobotę w Warszawie obficie pada śnieg. 

ZOM odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko tych stołecznych ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, czyli 40 proc. dróg. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie Urzędów Dzielnic.

W niedzielę od Śląska po Podkarpacie, przez Mazowsze po Podlasie zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane, tylko na wybrzeżu okresami zachmurzenie duże i tam miejscami słabe przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w województwach południowych oraz na Lubelszczyźnie i Podlasiu od 0 st. do 3 st. Na pozostałym obszarze kraju od 4 st. do 8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. 

PAP/run

fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook