Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy przekręt warszawskiej reprywatyzacji naprawiony

10.07.2017

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8. Przewodniczący komisji Patryk Jaki dodał, że komisja uchyliła także decyzję dotyczącą reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, ale przysługuje skarga na nią do sądu administracyjnego.

"Komisja przywróciła miastu majątek wart 150 mln zł. Dba o majątek, czego nie robi pani prezydent miasta – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Od jutra może tam wrócić szkoła. Odwołanie nie wstrzymuje tej decyzji" – wyjaśnił szef komisji i równocześnie wiceminister sprawiedliwości P. Jaki.

To pierwsza decyzja komisji, która jako organ administracji od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja ogłosiła swój werdykt po niejawnym posiedzeniu ws. nieruchomości Twarda 8 i 10. Sprawę badała wcześniej na dwóch rozprawach. Nie stawiła się na nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, za co ukarano ją 6 tys. zł grzywny.

Do budynku przy Twardej 8 miał roszczenia Maciej M., skupujący prawa do nieruchomości, których przedwojennymi właścicielami byli obywatele RP pochodzenia żydowskiego. Obecnie ma już prokuratorskie zarzuty w związku z wieloma reprywatyzacjami. Jest w areszcie, gdzie był przesłuchany przez komisję. Jednak przed laty, po decyzjach sądów (które m.in. ustanowiły kuratora spadku) zwrócił się do miasta o ustanowienie użytkowania wieczystego. Stało się to w lipcu 2014 r.. Wcześniej, w związku z roszczeniami M., Rada Miasta przeniosła gimnazjum z Twardej 8.

Już po decyzji z lipca 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni. Okazało się też, że części spadkobierców wypłacono odszkodowanie. Dlatego Ratusz nie podpisał z M. umowy notarialnej ws. użytkowania działek, a on pozwał miasto do sądu z żądaniem zawarcia takiej umowy. Miasto, które formalnie nadal jest właścicielem działek, wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji.

Stronami postępowania przed komisją są miasto Warszawa i Maciej M.. Ten drugi wnioskował, aby komisja uchyliła obie decyzje reprywatyzacyjne na jego korzyść.

tvp.info/PAP/MBB

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 2. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 3. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 4. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 5. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 6. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

 7. 1270odszkodowanie 19.05.2018

  Nowe otwarcie w sprawie reparacji? "Najbliższe miesiące i lata to będzie wielki test dla państwa niemieckiego"

  Działania Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz możliwe otwarcie przez polski Trybunał Konstytucyjny sądowej ścieżki dochodzenia odszkodowań za straty wojenne mogą być ważnymi elementami presji na Niemcy w sprawie reparacji - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

 8. DeoYT 19.05.2018

  Tanzańczyk zaszokował Polaków. Ten film robi furorę w sieci! [WIDEO]

  Trzyminutowe nagranie wywołało furorę w Polsce. Mieszkaniec Zanzibaru postanowił nie tylko nauczyć się języka polskiego, ale też naszej kinematografii

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook