Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

13.02.2012

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała w poniedziałek pierwsza europejska rakieta Vega. Wśród satelitów, które wynosi na orbitę, jest też pierwszy satelita z Polski.

Vega wyniesie na orbitę dziewięć satelitów: LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz siedem minisatelitów CubeSat zbudowanych przez europejskie uniwersytety, w tym polskiego minisatelitę PW-Sat.

"PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube - sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra" - wyjaśnił Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

Projekt został zrealizowany przez Politechnikę Warszawską. Satelitę skonstruowali studenci tej uczelni ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej. Uzyskali pomoc od Centrum Badań Kosmicznych PAN w postaci konsultacji merytorycznych i udostępnienia
laboratoriów.

"PW-Sat jest satelitą edukacyjnym, który będzie wykonywał testy technologii deorbitacyjnej" - podkreślił szef i opiekun naukowy projektu prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej. Satelita będzie przesyłał na Ziemię dane telemetryczne, natomiast nie będzie wykonywał żadnych zdjęć - nie jest wyposażony w kamery, a jego celem jest test technologiczny.

Satelita zawiera eksperymentalne fotoogniwa, jednak podstawowym testem, który ma wykonać PW-Sat, jest sprawdzenie nowego systemu kontrolowanego opuszczenia orbity. System ten będzie mógł być stosowany przez satelity, które już zakończyły pracę, aby jako "kosmiczne śmieci" nie stanowiły zagrożenia dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda na pozbywanie się zużytych satelitów, a zapowiadane są regulacje prawne wymuszające na operatorach satelitów bezpieczne ich wycofywanie z użytku po okresie eksploatacji.

Po około miesiącu spędzonym na orbicie okołoziemskiej, satelita rozwinie specjalny metrowy "ogon" i rozpocznie proces kontrolowanej deorbitacji, czyli sprowadzenia go w gęste warstwy atmosfery. Po roku misja zakończy się wejściem PW-Sat w ziemską atmosferę, gdzie ulegnie zniszczeniu.

Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]
Słowa kluczowe:

satelita

,

kosmos

,

PW-sat

,

Vega

Warto poczytać

 1. mid-15831009 31.08.2015

  Ewa Kopacz atakuje Dudę

  Premier wypowiedziała się na temat szefa "Solidarności" podczas konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności.

 2. rodzinaSI 30.08.2015

  Marsz przeciw deprawacji w szkole

  Pod hasłem "Stop deprawacji w edukacji" - manifestowało w stolicy ok. 1000 osób sprzeciwiających się zapowiadanym przez MEN zmianom w edukacji seksualnej. Resort przekonuje, że temat został wykorzystany politycznie; nie planuje wprowadzenia zmian już 1 września.

 3. net-15830107 30.08.2015

  Protest „Tak dla JOW” w Warszawie

  "Te najbliższe miesiące będą decydowały o tym, czy Polska polegnie, czy jeszcze nie zginęła i zacznie się rozwijać, czy uda nam się zmienić ordynację wyborczą."

 4. mid-15830074 30.08.2015

  Kopacz: Dziś święta służą dzieleniu Polaków

  "Symbole 'Solidarności' należą do wszystkich Polaków. To święto narodowe nie należy do poszczególnych grup, ale do wszystkich."

 5. mid-15829389 30.08.2015

  Piotr Duda: Testament „S” zostanie zrealizowany

  "Prezydent Andrzej Duda daje nadzieję, że uda się zmienić tę szarą rzeczywistość i wypełnić testament '80 roku.”

 6. mid-15829333 30.08.2015

  Prezydent: Polska nie jest krajem sprawiedliwym

  Andrzej Duda był gościem na rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

 7. mid-15829058 30.08.2015

  Szydło: Bałtyk to nasze okno na świat

  W radiowym wywiadzie Beata Szydło zwróciła uwagę na rolę gospodarki morskiej.

 8. tk1 30.08.2015

  Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

  Jej uchwalenie powoduje, że jeszcze Sejm tej kadencji wybierze 5 nowych sędziów TK.

Facebook