Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

13.02.2012

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała w poniedziałek pierwsza europejska rakieta Vega. Wśród satelitów, które wynosi na orbitę, jest też pierwszy satelita z Polski.

Vega wyniesie na orbitę dziewięć satelitów: LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz siedem minisatelitów CubeSat zbudowanych przez europejskie uniwersytety, w tym polskiego minisatelitę PW-Sat.

"PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube - sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra" - wyjaśnił Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

Projekt został zrealizowany przez Politechnikę Warszawską. Satelitę skonstruowali studenci tej uczelni ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej. Uzyskali pomoc od Centrum Badań Kosmicznych PAN w postaci konsultacji merytorycznych i udostępnienia
laboratoriów.

"PW-Sat jest satelitą edukacyjnym, który będzie wykonywał testy technologii deorbitacyjnej" - podkreślił szef i opiekun naukowy projektu prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej. Satelita będzie przesyłał na Ziemię dane telemetryczne, natomiast nie będzie wykonywał żadnych zdjęć - nie jest wyposażony w kamery, a jego celem jest test technologiczny.

Satelita zawiera eksperymentalne fotoogniwa, jednak podstawowym testem, który ma wykonać PW-Sat, jest sprawdzenie nowego systemu kontrolowanego opuszczenia orbity. System ten będzie mógł być stosowany przez satelity, które już zakończyły pracę, aby jako "kosmiczne śmieci" nie stanowiły zagrożenia dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda na pozbywanie się zużytych satelitów, a zapowiadane są regulacje prawne wymuszające na operatorach satelitów bezpieczne ich wycofywanie z użytku po okresie eksploatacji.

Po około miesiącu spędzonym na orbicie okołoziemskiej, satelita rozwinie specjalny metrowy "ogon" i rozpocznie proces kontrolowanej deorbitacji, czyli sprowadzenia go w gęste warstwy atmosfery. Po roku misja zakończy się wejściem PW-Sat w ziemską atmosferę, gdzie ulegnie zniszczeniu.

Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]
Słowa kluczowe:

satelita

,

kosmos

,

PW-sat

,

Vega

Warto poczytać

 1. mid-16529094 29.05.2016

  Obchody Dnia Weterana w Warszawie

  Głównym punktem obchodów była uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas której odznaczenia, odznaki i tytuły honorowe odebrało ok. 100 weteranów misji zagranicznych.

 2. a-trunk-saxed-1188623-1599x1066 29.05.2016

  Alert Nowoczesnej dla puszczy

  Posłowie apelują o zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

 3. mid-16529078 29.05.2016

  Wciąż nie ma porozumienia w CZD

  Dyrekcja warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz strajkujące w szpitalu pielęgniarki, które domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy, w niedzielę w południe rozpoczęli kolejną turę rozmów.

 4. guzdek 29.05.2016

  Bp Guzdek: z uznaniem patrzymy na weteranów

  "Utrzymanie pokoju nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza z powodu wojny, która znieczula serca i powiększa przemoc i nienawiść".

 5. qwh7bc3 29.05.2016

  Prezydent napisał list do pielgrzymujących mężczyzn

  "Współczesny mężczyzna powinien być odpowiedzialny; gotowy do ochrony, wspierania rodziny i ojczyzny" - napisał do uczestników pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich Andrzej Duda.

 6. szydlo 29.05.2016

  Premier podziękowała weteranom

  "Swoim zaangażowaniem udowadniali, że takie wartości jak służba Ojczyźnie i służba drugiemu człowiekowi są nadrzędne" - zaznaczyła Beata Szydło.

 7. IMG9009-3 28.05.2016

  Prace nad subkontami do świadczeń 500+

  Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk zapowiedział, że trwają prace nad specjalnymi subkontami zabezpieczającymi świadczenia 500+.

 8. jethon 28.05.2016

  Jethon stworzy media KOD

  Była szefowa radiowej Trójki będzie pracować dla Kijowskiego.

CS131FOTMINI

Czas Stefczyka 131/2016

PDF (5,82 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook