Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

13.02.2012

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała w poniedziałek pierwsza europejska rakieta Vega. Wśród satelitów, które wynosi na orbitę, jest też pierwszy satelita z Polski.

Vega wyniesie na orbitę dziewięć satelitów: LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz siedem minisatelitów CubeSat zbudowanych przez europejskie uniwersytety, w tym polskiego minisatelitę PW-Sat.

"PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube - sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra" - wyjaśnił Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

Projekt został zrealizowany przez Politechnikę Warszawską. Satelitę skonstruowali studenci tej uczelni ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej. Uzyskali pomoc od Centrum Badań Kosmicznych PAN w postaci konsultacji merytorycznych i udostępnienia
laboratoriów.

"PW-Sat jest satelitą edukacyjnym, który będzie wykonywał testy technologii deorbitacyjnej" - podkreślił szef i opiekun naukowy projektu prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej. Satelita będzie przesyłał na Ziemię dane telemetryczne, natomiast nie będzie wykonywał żadnych zdjęć - nie jest wyposażony w kamery, a jego celem jest test technologiczny.

Satelita zawiera eksperymentalne fotoogniwa, jednak podstawowym testem, który ma wykonać PW-Sat, jest sprawdzenie nowego systemu kontrolowanego opuszczenia orbity. System ten będzie mógł być stosowany przez satelity, które już zakończyły pracę, aby jako "kosmiczne śmieci" nie stanowiły zagrożenia dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda na pozbywanie się zużytych satelitów, a zapowiadane są regulacje prawne wymuszające na operatorach satelitów bezpieczne ich wycofywanie z użytku po okresie eksploatacji.

Po około miesiącu spędzonym na orbicie okołoziemskiej, satelita rozwinie specjalny metrowy "ogon" i rozpocznie proces kontrolowanej deorbitacji, czyli sprowadzenia go w gęste warstwy atmosfery. Po roku misja zakończy się wejściem PW-Sat w ziemską atmosferę, gdzie ulegnie zniszczeniu.

Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]
Słowa kluczowe:

satelita

,

kosmos

,

PW-sat

,

Vega

Warto poczytać

 1. 500si 01.12.2015

  500 zł na dziecko? W kwietniu!

  Rządowy program finansowego wsparcia rodzin z dziećmi ma wystartować już w kwietniu przyszłego roku. Premier Beata Szydło przedstawiła założenia programu 500 +.

 2. WZROSTsi 01.12.2015

  Mylne głosy na samorządy!

  Co najmniej pół miliona wyborców w wyborach do sejmików wojewódzkich oddało nieważny głos, gdyż zmyliła ich karta do głosowania w formie broszury!

 3. IMG1762-2 01.12.2015

  Prawnicy UJ apelują do prezydenta

  O uszanowanie prawa i wolności obywatelskich zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy prawnicy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 4. IMG1400 01.12.2015

  Sprawa Kamińskiego w sądzie II instancji

  Warszawski sąd rejonowy przekazał sądowi okręgowemu sprawę b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i trzech byłych funkcjonariuszy Biura.

 5. SAM6455 01.12.2015

  Konsultacje ws. TK u prezydenta Dudy

  Prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek szefów klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego.

 6. Owsiak112wPol 01.12.2015

  TVP włącza się w nachalną promocję Owsiaka

  100 ekip i setki godzin transmisji. Na taką promocję poza Owsiakiem może liczyć tylko papież.

 7. karczewskiSIansa 01.12.2015

  Karczewski: Wszystko przez zachłanność PO

  Zachłanność PO spowodowała, że Platforma sięgnęła po wybór pięciu sędziów. Gdyby tego wyboru nie było, być może tej sprawy by nie było. – mówił na antenie TVP1 marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując nowelizację PiS ws. ustawy o TK.

 8. mid-15b29231 30.11.2015

  Prezydenckie projekty w Sejmie

  Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach oraz niektórych innych ustaw oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Facebook