Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

13.02.2012

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała w poniedziałek pierwsza europejska rakieta Vega. Wśród satelitów, które wynosi na orbitę, jest też pierwszy satelita z Polski.

Vega wyniesie na orbitę dziewięć satelitów: LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz siedem minisatelitów CubeSat zbudowanych przez europejskie uniwersytety, w tym polskiego minisatelitę PW-Sat.

"PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube - sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra" - wyjaśnił Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

Projekt został zrealizowany przez Politechnikę Warszawską. Satelitę skonstruowali studenci tej uczelni ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej. Uzyskali pomoc od Centrum Badań Kosmicznych PAN w postaci konsultacji merytorycznych i udostępnienia
laboratoriów.

"PW-Sat jest satelitą edukacyjnym, który będzie wykonywał testy technologii deorbitacyjnej" - podkreślił szef i opiekun naukowy projektu prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej. Satelita będzie przesyłał na Ziemię dane telemetryczne, natomiast nie będzie wykonywał żadnych zdjęć - nie jest wyposażony w kamery, a jego celem jest test technologiczny.

Satelita zawiera eksperymentalne fotoogniwa, jednak podstawowym testem, który ma wykonać PW-Sat, jest sprawdzenie nowego systemu kontrolowanego opuszczenia orbity. System ten będzie mógł być stosowany przez satelity, które już zakończyły pracę, aby jako "kosmiczne śmieci" nie stanowiły zagrożenia dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda na pozbywanie się zużytych satelitów, a zapowiadane są regulacje prawne wymuszające na operatorach satelitów bezpieczne ich wycofywanie z użytku po okresie eksploatacji.

Po około miesiącu spędzonym na orbicie okołoziemskiej, satelita rozwinie specjalny metrowy "ogon" i rozpocznie proces kontrolowanej deorbitacji, czyli sprowadzenia go w gęste warstwy atmosfery. Po roku misja zakończy się wejściem PW-Sat w ziemską atmosferę, gdzie ulegnie zniszczeniu.

Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]
Słowa kluczowe:

satelita

,

kosmos

,

PW-sat

,

Vega

Warto poczytać

 1. komor1 22.05.2015

  Komorowski: To nie jest czas na eksperymenty

  Bronisław Komorowski mówił, że "pozycję międzynarodową, kontakty międzynarodowe prezydenta buduje się latami, pełniąc ważne funkcje publiczne".

 2. duuud1 22.05.2015

  Duda:Nie ma zgody na zamykanie kopalń

  Andrzej Duda mówił na Śląsku, że "węgiel to jest nasz narodowy skarb i gwarancja suwerenności energetycznej".

 3. kopalnia-andrzejduda 22.05.2015

  Andrzej Duda wyruszył w Polskę

  Kandydat PiS na prezydenta przez 24 godziny będzie odwiedzał różne miasta.

 4. kukizSIface 21.05.2015

  Kukiz do sztabu PBK: Komuniści mieli więcej honoru!

  Jesteście mali i śmieszni. Ale mam frajdę patrząc na Was! Komuniści mieli więcej honoru - napisał Paweł Kukiz pod adresem sztabowców Bronisława Komorowskiego.

 5. generalowieSI 21.05.2015

  Generałów pocałunek śmierci

  Wygląda to na pocałunek śmierci. Na stronie Klubu Generałów WP pojawił się apel o wsparcie i głos w wyborach na Bronisława Komorowskiego.

 6. wojtunikosienkieiwczuSI 21.05.2015

  Wojtunik: „nie posądzałem Sienkiewicza o prowokację”

  „Możemy się różnić w pewnych poglądach z ministrem Sienkiewiczem, ale to nie oznacza, że nie uważam go za osobę propaństwową, pryncypialną i nastawioną patriotycznie do swoich obowiązków”.

 7. mid-15520167 21.05.2015

  Sondaż CBOS: Duda wygrywa

  Aż cztery punkty przewagi nad urzędującym prezydentem daje Andrzejowi Dudzie najnowszy sondaż.

 8. saletakomorowskiSI 21.05.2015

  Saleta szydzi z Kukiza

  Na debacie w Lubinie najwięcej miał ugrać sam Paweł. Nie Duda ani Komorowski - stwierdził Przemysław Saleta, członek Komitetu Honorowego Bronisława Komorowskiego.

Facebook