Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pierwsza ofiara stanu wojennego

09.12.2011

Antoni Browarczyk to jedna z pierwszych ofiar stanu wojennego, jednocześnie zupełnie nieobecna w świadomości społecznej. Browarczyk, wówczas dwudziestolatek, zginął 17 grudnia 1981 roku zastrzelony przez MO na Targu Rakowym podczas demonstracji, która miała upamiętniać rocznicę Grudnia '70 i wyrazić sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego.

O pamięć o młodej ofierze stanu wojennego upomniała się Federacja Młodzieży Walczącej i NSZZ "Solidarność".

Podczas otwarcia wystawy o stanie wojennym, na fasadzie gdańskiej siedziby związku odsłonięto baner poświęcony Antoniemu Browarczykowi. Na banerze o wymiarach 6 na 16 metrów znajduje się autentyczne czarno-białe zdjęcie twarzy Browarczyka wykonane w czasie sekcji zwłok, z widoczną raną postrzałową.

Obecna na uroczystości siostra Antoniego Browarczyka, Grażyna Browarczyk-Matusiak podkreśliła, że baner i wystawa to pierwsza okazja, by godnie uczcić pamięć zabitego brata. To również okazja, by upamiętnić wszystkie ofiary stanu wojennego, ponieważ one zasługują na to, by o nich pamiętać. Dlatego pamiętajmy - zaapelowała Grażyna Browarczyk-Matusiak.

Władze robiły wszystko, by nie było kolejnego bohatera po bohaterach grudnia '70 i wydarzeniach w kopalni "Wujek" - tak nieobecność Antoniego Browarczyka w społecznej świadomości tłumaczy przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla. Usiłowano skrzętnie ukrywać wszystkie ofiary i zatrzeć ślad w pamięci. Ale, co widać po dzisiejszych wydarzeniach, to się nie udało - dodaje.

Krzysztof Dośla podkreśla również, że baner i wystawa stanowią zadośćuczynienie dla rodziny Antoniego. W ten sposób, przypominając postać Antoniego, możemy złożyć hołd tym wszystkim, którzy tak strasznie wtedy cierpieli, czyli jego najbliższym - mówi Dośla.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" wyraził również ubolewanie nad faktem, że do tej pory nie osądzono zabójców Antoniego Browarczyka. Sprawcy tej zbrodni do dziś nie ponieśli żadnej odpowiedzialności i udają schorowanych starców - mówi Dośla. W mojej ocenie, nawet w wieku podeszłym, bandyta pozostaje bandytą - dodaje.

Krzysztof Dośla zapowiedział również, że w przyszłym roku w miejscu śmierci Antoniego Browarczyka powstanie tablica, o którą stara się rodzina, "Solidarność" oraz kilka organizacji, w tym kibice Lechii Gdańsk, członkowie Federacji Młodzieży Walczącej i Stowarzyszenia "Lwy Północy".

ToL

 


Słowa kluczowe:

stan wojenny

,

Antoni Browarczyk

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook