Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsza ofiara stanu wojennego

09.12.2011

Antoni Browarczyk to jedna z pierwszych ofiar stanu wojennego, jednocześnie zupełnie nieobecna w świadomości społecznej. Browarczyk, wówczas dwudziestolatek, zginął 17 grudnia 1981 roku zastrzelony przez MO na Targu Rakowym podczas demonstracji, która miała upamiętniać rocznicę Grudnia '70 i wyrazić sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego.

O pamięć o młodej ofierze stanu wojennego upomniała się Federacja Młodzieży Walczącej i NSZZ "Solidarność".

Podczas otwarcia wystawy o stanie wojennym, na fasadzie gdańskiej siedziby związku odsłonięto baner poświęcony Antoniemu Browarczykowi. Na banerze o wymiarach 6 na 16 metrów znajduje się autentyczne czarno-białe zdjęcie twarzy Browarczyka wykonane w czasie sekcji zwłok, z widoczną raną postrzałową.

Obecna na uroczystości siostra Antoniego Browarczyka, Grażyna Browarczyk-Matusiak podkreśliła, że baner i wystawa to pierwsza okazja, by godnie uczcić pamięć zabitego brata. To również okazja, by upamiętnić wszystkie ofiary stanu wojennego, ponieważ one zasługują na to, by o nich pamiętać. Dlatego pamiętajmy - zaapelowała Grażyna Browarczyk-Matusiak.

Władze robiły wszystko, by nie było kolejnego bohatera po bohaterach grudnia '70 i wydarzeniach w kopalni "Wujek" - tak nieobecność Antoniego Browarczyka w społecznej świadomości tłumaczy przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla. Usiłowano skrzętnie ukrywać wszystkie ofiary i zatrzeć ślad w pamięci. Ale, co widać po dzisiejszych wydarzeniach, to się nie udało - dodaje.

Krzysztof Dośla podkreśla również, że baner i wystawa stanowią zadośćuczynienie dla rodziny Antoniego. W ten sposób, przypominając postać Antoniego, możemy złożyć hołd tym wszystkim, którzy tak strasznie wtedy cierpieli, czyli jego najbliższym - mówi Dośla.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" wyraził również ubolewanie nad faktem, że do tej pory nie osądzono zabójców Antoniego Browarczyka. Sprawcy tej zbrodni do dziś nie ponieśli żadnej odpowiedzialności i udają schorowanych starców - mówi Dośla. W mojej ocenie, nawet w wieku podeszłym, bandyta pozostaje bandytą - dodaje.

Krzysztof Dośla zapowiedział również, że w przyszłym roku w miejscu śmierci Antoniego Browarczyka powstanie tablica, o którą stara się rodzina, "Solidarność" oraz kilka organizacji, w tym kibice Lechii Gdańsk, członkowie Federacji Młodzieży Walczącej i Stowarzyszenia "Lwy Północy".

ToL

 


Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook