Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę

24.06.2015

„Ta pielgrzymka to dla nas wielkie wzmocnienie, bo jesteśmy w Polsce, gdzie doświadczamy tej mocnej wiary Polaków, i przychodzimy do tego źródła, żeby umacniać naszą wiarę” - mówił kard. Péter Erdő, Prymas Węgier podczas piątej Narodowej Pielgrzymki Węgrów na Jasną Górą. Przyjechało na nią ok. 900 osób. Oprócz Węgrów mieszkających w swoim kraju, przybyli również Węgrzy z Rumunii i ze Słowacji.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki Węgrów są słowa: „Trzymajmy się razem i bądźmy razem”.

Celem pielgrzymki jest wskazanie, że Polskę i Węgry łączy wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje zakonu paulińskiego, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

- Ta pielgrzymka po pierwsze jest to dla nas wielkie wzmocnienie, bo jesteśmy w Polsce, gdzie doświadczamy tej mocnej wiary Polaków, i przychodzimy tutaj też do źródła, żeby umacniać naszą wiarę. A druga strona to wolność, uzyskanie wolności, przecież tutaj, przed tym obrazem modlił się król Jan Sobieski, który uwolnił Europę od wrogów, którzy zagrażali chrześcijaństwu. A jeszcze obok tego dla nas jest bardzo ważne, byśmy byli w dobrym kontakcie z naszymi sąsiadami, z którymi możemy pogłębiać naszą wiarę, szczególnie tutaj z Polakami, a przez te więzi możemy nieść naszą wiarę do tych, którzy są niewierzący - mówi kard. Péter Erdő.

- Oczywiście widzimy, że polskie społeczeństwo też dotykają te różne doświadczenia związane z sekularyzmem, z liberalizmem, ale wydaje mi się, że właśnie tym bardziej, skoro mamy też wspólne troski, jesteśmy zaproszeni, by razem się modlić - dodał.

- Jasna Góra, to miejsce jest mi bardzo bliskie, tym bardziej, że w roku 1970 tutaj byłem, potem tutaj byłem, jak kardynał Wyszyński tutaj przybywał, więc faktycznie ta spuścizna duchowa i to dziedzictwo, są mi naprawdę bardzo bliskie - podkreśla ks. kardynał.

- Bardzo ważna jest dla nas przyjaźń polsko-węgierska, dlatego na początku w ogóle zaczynaliśmy tę pielgrzymkę, a druga sprawa, że tutaj na Jasnej Górze prosimy Matkę Bożą, aby pomagała naszemu narodowi. Bardzo ważne jest dla nas razem się modlić z Polakami, bo zawsze szanowaliśmy w historii naród polski, najbardziej szanowaliśmy jego wiarę. My teraz mamy też dużo problemów w kraju, Polacy chyba też mają tutaj, ale myślę, że jeżeli wspólnie modlimy się, Pan Bóg da nam pomoc - mówi o. Botond Bátor, paulin z Węgier.

- Bardzo znaczące dla nas jest spotkanie dwóch narodów, i dwóch ważnych miejsc pielgrzymkowych jak Jasna Góra i Csiksomlyó - podkreśla bp Tamás József z Siedmiogrodu. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

- My jesteśmy dwukrotnie mniejszością, mniejszością narodową i wiary, i dla nas zawsze przyjazd tutaj jest wzmacniający. Stąd wracamy napełnieni siłą i Duchem Świętym - mówi bp Tamás József w imieniu pielgrzymów mieszkających na terenie Rumunii i dodał: "Modlitwa tutaj wzmacnia naszą wiarę."

Specjalnie dla pielgrzymów organizowany jest 15-wagonowy pociąg. Węgrzy przybywają także do Częstochowy autokarami.

- Węgrzy uczą się od Polaków wiary. I wiary, zaangażowania i miłości do Kościoła im trochę zazdroszczą. Dla wielu ludzi przyjazd tutaj jest napełnieniem sił duchowych - podkreśla ks. Zmijan Béla.

Pielgrzymka rozpoczęła się we wtorek o godz. 9.00 uroczystym, procesyjnym wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymów powitał w języku węgierskim przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

mmil/jasnagora.com

[Fot. PAP/Waldemar Deska]

 

Słowa kluczowe:

Węgry

,

Jasna Góra

,

pielgrzymi

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook