Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę

24.06.2015

„Ta pielgrzymka to dla nas wielkie wzmocnienie, bo jesteśmy w Polsce, gdzie doświadczamy tej mocnej wiary Polaków, i przychodzimy do tego źródła, żeby umacniać naszą wiarę” - mówił kard. Péter Erdő, Prymas Węgier podczas piątej Narodowej Pielgrzymki Węgrów na Jasną Górą. Przyjechało na nią ok. 900 osób. Oprócz Węgrów mieszkających w swoim kraju, przybyli również Węgrzy z Rumunii i ze Słowacji.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki Węgrów są słowa: „Trzymajmy się razem i bądźmy razem”.

Celem pielgrzymki jest wskazanie, że Polskę i Węgry łączy wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje zakonu paulińskiego, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

- Ta pielgrzymka po pierwsze jest to dla nas wielkie wzmocnienie, bo jesteśmy w Polsce, gdzie doświadczamy tej mocnej wiary Polaków, i przychodzimy tutaj też do źródła, żeby umacniać naszą wiarę. A druga strona to wolność, uzyskanie wolności, przecież tutaj, przed tym obrazem modlił się król Jan Sobieski, który uwolnił Europę od wrogów, którzy zagrażali chrześcijaństwu. A jeszcze obok tego dla nas jest bardzo ważne, byśmy byli w dobrym kontakcie z naszymi sąsiadami, z którymi możemy pogłębiać naszą wiarę, szczególnie tutaj z Polakami, a przez te więzi możemy nieść naszą wiarę do tych, którzy są niewierzący - mówi kard. Péter Erdő.

- Oczywiście widzimy, że polskie społeczeństwo też dotykają te różne doświadczenia związane z sekularyzmem, z liberalizmem, ale wydaje mi się, że właśnie tym bardziej, skoro mamy też wspólne troski, jesteśmy zaproszeni, by razem się modlić - dodał.

- Jasna Góra, to miejsce jest mi bardzo bliskie, tym bardziej, że w roku 1970 tutaj byłem, potem tutaj byłem, jak kardynał Wyszyński tutaj przybywał, więc faktycznie ta spuścizna duchowa i to dziedzictwo, są mi naprawdę bardzo bliskie - podkreśla ks. kardynał.

- Bardzo ważna jest dla nas przyjaźń polsko-węgierska, dlatego na początku w ogóle zaczynaliśmy tę pielgrzymkę, a druga sprawa, że tutaj na Jasnej Górze prosimy Matkę Bożą, aby pomagała naszemu narodowi. Bardzo ważne jest dla nas razem się modlić z Polakami, bo zawsze szanowaliśmy w historii naród polski, najbardziej szanowaliśmy jego wiarę. My teraz mamy też dużo problemów w kraju, Polacy chyba też mają tutaj, ale myślę, że jeżeli wspólnie modlimy się, Pan Bóg da nam pomoc - mówi o. Botond Bátor, paulin z Węgier.

- Bardzo znaczące dla nas jest spotkanie dwóch narodów, i dwóch ważnych miejsc pielgrzymkowych jak Jasna Góra i Csiksomlyó - podkreśla bp Tamás József z Siedmiogrodu. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

- My jesteśmy dwukrotnie mniejszością, mniejszością narodową i wiary, i dla nas zawsze przyjazd tutaj jest wzmacniający. Stąd wracamy napełnieni siłą i Duchem Świętym - mówi bp Tamás József w imieniu pielgrzymów mieszkających na terenie Rumunii i dodał: "Modlitwa tutaj wzmacnia naszą wiarę."

Specjalnie dla pielgrzymów organizowany jest 15-wagonowy pociąg. Węgrzy przybywają także do Częstochowy autokarami.

- Węgrzy uczą się od Polaków wiary. I wiary, zaangażowania i miłości do Kościoła im trochę zazdroszczą. Dla wielu ludzi przyjazd tutaj jest napełnieniem sił duchowych - podkreśla ks. Zmijan Béla.

Pielgrzymka rozpoczęła się we wtorek o godz. 9.00 uroczystym, procesyjnym wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymów powitał w języku węgierskim przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

mmil/jasnagora.com

[Fot. PAP/Waldemar Deska]

 

Słowa kluczowe:

Węgry

,

Jasna Góra

,

pielgrzymi

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 7. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook