Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pielgrzymka leśników na Jasną Górę

22.09.2012

Już po raz 16. leśnicy z całej Polski pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium modliło się ok. 7 tys. osób - pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: "Las naszą świątynią". Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. Przewodniczył jej biskup kaliski Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników, który zaapelował do zgromadzonych o jedność.

Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. - Patrząc na Jasną Górę myślę, że nie będzie przesadą, że to polskie lasy bardzo często stawały się twierdzami broniącymi naszego narodu, jak w czasach ks. Kordeckiego Jasna Góra broniła nas przed Szwedami i obroniła - powiedział bp Dydycz.

Na uroczystości przyjechali m.in. dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak oraz byli ministrowie środowiska: Stanisław Żelichowski i Jan Szyszko. - Las jest świątynią, bo w erze cywilizacyjnego pędu jest coraz częściej oazą, w której najłatwiej możemy odnaleźć duchową równowagę. Las uczy nas szacunku do otaczającego świata, pobudza do samodoskonalenia, daje lekcję cierpliwości i pokory - powiedział Wasiak.

Duszpasterz Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Warszawie ks. Wiktor Ojrzyński wyraził przekonanie, że leśnicy to ludzie, którzy poprzez bliski kontakt z przyrodą są także bardzo otwarci na Boga. Zauważył, że zawody związane z leśnictwem często stają się zajęciem rodzinnym. - Wiemy, że las rośnie o wiele dłużej niż jedno pokolenie nas żyjących, w związku z tym przekazywanie tego doświadczenia z ojca na syna jest niezwykle owocne - powiedział.

Podczas jasnogórskiego spotkania poruszana była także kwestia planowanej sprzedaży lasów państwowych. Jest to szczególnie bolesny cios dla polskich leśników, którzy sprawę tę powierzyli Jasnogórskiej Pani.

- Lasy państwowe to jedna czwarta powierzchni naszego kraju. Jest to wielki majątek, dobro całego narodu i nie powinno być naruszane. Wręcz przeciwnie, powinno być pomnażane. Nie wiem, skąd wzięły się pomysły, by uszczuplać powierzchnię i zasoby lasów państwowych. Jestem temu zdecydowanie przeciwny, i z tego co wiem, środowisko leśne również – zaznaczał poseł Dariusz Bąk.

Greg/PAP/Radio Maryja
[fot. TV Trwam]
Słowa kluczowe:

leśnicy

,

pielgrzymka

,

Jasna Góra

,

lasy

,

Dydycz

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook