Jedynie prawda jest ciekawa

Pielgrzymka leśników na Jasną Górę

22.09.2012

Już po raz 16. leśnicy z całej Polski pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium modliło się ok. 7 tys. osób - pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: "Las naszą świątynią". Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. Przewodniczył jej biskup kaliski Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników, który zaapelował do zgromadzonych o jedność.

Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. - Patrząc na Jasną Górę myślę, że nie będzie przesadą, że to polskie lasy bardzo często stawały się twierdzami broniącymi naszego narodu, jak w czasach ks. Kordeckiego Jasna Góra broniła nas przed Szwedami i obroniła - powiedział bp Dydycz.

Na uroczystości przyjechali m.in. dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak oraz byli ministrowie środowiska: Stanisław Żelichowski i Jan Szyszko. - Las jest świątynią, bo w erze cywilizacyjnego pędu jest coraz częściej oazą, w której najłatwiej możemy odnaleźć duchową równowagę. Las uczy nas szacunku do otaczającego świata, pobudza do samodoskonalenia, daje lekcję cierpliwości i pokory - powiedział Wasiak.

Duszpasterz Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Warszawie ks. Wiktor Ojrzyński wyraził przekonanie, że leśnicy to ludzie, którzy poprzez bliski kontakt z przyrodą są także bardzo otwarci na Boga. Zauważył, że zawody związane z leśnictwem często stają się zajęciem rodzinnym. - Wiemy, że las rośnie o wiele dłużej niż jedno pokolenie nas żyjących, w związku z tym przekazywanie tego doświadczenia z ojca na syna jest niezwykle owocne - powiedział.

Podczas jasnogórskiego spotkania poruszana była także kwestia planowanej sprzedaży lasów państwowych. Jest to szczególnie bolesny cios dla polskich leśników, którzy sprawę tę powierzyli Jasnogórskiej Pani.

- Lasy państwowe to jedna czwarta powierzchni naszego kraju. Jest to wielki majątek, dobro całego narodu i nie powinno być naruszane. Wręcz przeciwnie, powinno być pomnażane. Nie wiem, skąd wzięły się pomysły, by uszczuplać powierzchnię i zasoby lasów państwowych. Jestem temu zdecydowanie przeciwny, i z tego co wiem, środowisko leśne również – zaznaczał poseł Dariusz Bąk.

Greg/PAP/Radio Maryja
[fot. TV Trwam]
Słowa kluczowe:

leśnicy

,

pielgrzymka

,

Jasna Góra

,

lasy

,

Dydycz

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook