Jedynie prawda jest ciekawa


Pielgrzymka leśników na Jasną Górę

22.09.2012

Już po raz 16. leśnicy z całej Polski pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium modliło się ok. 7 tys. osób - pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: "Las naszą świątynią". Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. Przewodniczył jej biskup kaliski Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników, który zaapelował do zgromadzonych o jedność.

Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. - Patrząc na Jasną Górę myślę, że nie będzie przesadą, że to polskie lasy bardzo często stawały się twierdzami broniącymi naszego narodu, jak w czasach ks. Kordeckiego Jasna Góra broniła nas przed Szwedami i obroniła - powiedział bp Dydycz.

Na uroczystości przyjechali m.in. dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak oraz byli ministrowie środowiska: Stanisław Żelichowski i Jan Szyszko. - Las jest świątynią, bo w erze cywilizacyjnego pędu jest coraz częściej oazą, w której najłatwiej możemy odnaleźć duchową równowagę. Las uczy nas szacunku do otaczającego świata, pobudza do samodoskonalenia, daje lekcję cierpliwości i pokory - powiedział Wasiak.

Duszpasterz Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Warszawie ks. Wiktor Ojrzyński wyraził przekonanie, że leśnicy to ludzie, którzy poprzez bliski kontakt z przyrodą są także bardzo otwarci na Boga. Zauważył, że zawody związane z leśnictwem często stają się zajęciem rodzinnym. - Wiemy, że las rośnie o wiele dłużej niż jedno pokolenie nas żyjących, w związku z tym przekazywanie tego doświadczenia z ojca na syna jest niezwykle owocne - powiedział.

Podczas jasnogórskiego spotkania poruszana była także kwestia planowanej sprzedaży lasów państwowych. Jest to szczególnie bolesny cios dla polskich leśników, którzy sprawę tę powierzyli Jasnogórskiej Pani.

- Lasy państwowe to jedna czwarta powierzchni naszego kraju. Jest to wielki majątek, dobro całego narodu i nie powinno być naruszane. Wręcz przeciwnie, powinno być pomnażane. Nie wiem, skąd wzięły się pomysły, by uszczuplać powierzchnię i zasoby lasów państwowych. Jestem temu zdecydowanie przeciwny, i z tego co wiem, środowisko leśne również – zaznaczał poseł Dariusz Bąk.

Greg/PAP/Radio Maryja
[fot. TV Trwam]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook