Jedynie prawda jest ciekawa

Pielgrzymka leśników na Jasną Górę

22.09.2012

Już po raz 16. leśnicy z całej Polski pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium modliło się ok. 7 tys. osób - pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: "Las naszą świątynią". Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. Przewodniczył jej biskup kaliski Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników, który zaapelował do zgromadzonych o jedność.

Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. - Patrząc na Jasną Górę myślę, że nie będzie przesadą, że to polskie lasy bardzo często stawały się twierdzami broniącymi naszego narodu, jak w czasach ks. Kordeckiego Jasna Góra broniła nas przed Szwedami i obroniła - powiedział bp Dydycz.

Na uroczystości przyjechali m.in. dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak oraz byli ministrowie środowiska: Stanisław Żelichowski i Jan Szyszko. - Las jest świątynią, bo w erze cywilizacyjnego pędu jest coraz częściej oazą, w której najłatwiej możemy odnaleźć duchową równowagę. Las uczy nas szacunku do otaczającego świata, pobudza do samodoskonalenia, daje lekcję cierpliwości i pokory - powiedział Wasiak.

Duszpasterz Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Warszawie ks. Wiktor Ojrzyński wyraził przekonanie, że leśnicy to ludzie, którzy poprzez bliski kontakt z przyrodą są także bardzo otwarci na Boga. Zauważył, że zawody związane z leśnictwem często stają się zajęciem rodzinnym. - Wiemy, że las rośnie o wiele dłużej niż jedno pokolenie nas żyjących, w związku z tym przekazywanie tego doświadczenia z ojca na syna jest niezwykle owocne - powiedział.

Podczas jasnogórskiego spotkania poruszana była także kwestia planowanej sprzedaży lasów państwowych. Jest to szczególnie bolesny cios dla polskich leśników, którzy sprawę tę powierzyli Jasnogórskiej Pani.

- Lasy państwowe to jedna czwarta powierzchni naszego kraju. Jest to wielki majątek, dobro całego narodu i nie powinno być naruszane. Wręcz przeciwnie, powinno być pomnażane. Nie wiem, skąd wzięły się pomysły, by uszczuplać powierzchnię i zasoby lasów państwowych. Jestem temu zdecydowanie przeciwny, i z tego co wiem, środowisko leśne również – zaznaczał poseł Dariusz Bąk.

Greg/PAP/Radio Maryja
[fot. TV Trwam]

Warto poczytać

 1. tvn11122017 11.12.2017

  Ogromna kara dla nadawcy TVN24! Zapłacą za „sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwo”

  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o nałożeniu kary dla nadawcy TVN24 w wysokości 1,479 000 zł.

 2. Gowin11122017 11.12.2017

  Gowin zadowolony ze zmian: Morawiecki jako premier to dobra wiadomość dla nauki

  Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim

 3. Jaki11122017 11.12.2017

  Wydało się! Rodzina HGW wiedziała, że nabywa kamienicę w złej wierze!

  - Komisja weryfikacyjna dotarła do nowych dokumentów ws. Noakowskiego 16: wyroku skazującego jednego z fałszerzy i do zeznań Romana Kępskiego - wuja Andrzeja Waltza - z których wynika, że miał on świadomość, iż stara się o kamienicę w złej wierze - poinformował szef komisji Patryk Jaki

 4. Kukiz11122017 11.12.2017

  Kukiz założy własną partię? Polityk nie wyklucza

  Paweł Kukiz nie wykluczył w poniedziałek, że m.in. ze względu na szykowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej, przekształci swój ruch Kukiz'15 w partię polityczną. Powiedział też iż żałuje, że na jego listach znaleźli się narodowcy

 5. Morawiecki11122017 11.12.2017

  Wstydliwa karta Morawieckiego? Zobacz co naprawdę przeraziło Gazetę Wyborczą!

  Najwidoczniej redaktorom z Czerskiej bardzo brakuje argumentów przeciw nowemu premierowi, jeśli sięgają do takich "sensacji". "Krępujący fakt" z życia Mateusza Morawieckiego okazał się być powodem do dumy

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook