Jedynie prawda jest ciekawa


Pielgrzymka leśników na Jasną Górę

22.09.2012

Już po raz 16. leśnicy z całej Polski pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium modliło się ok. 7 tys. osób - pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: "Las naszą świątynią". Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. Przewodniczył jej biskup kaliski Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników, który zaapelował do zgromadzonych o jedność.

Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. - Patrząc na Jasną Górę myślę, że nie będzie przesadą, że to polskie lasy bardzo często stawały się twierdzami broniącymi naszego narodu, jak w czasach ks. Kordeckiego Jasna Góra broniła nas przed Szwedami i obroniła - powiedział bp Dydycz.

Na uroczystości przyjechali m.in. dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak oraz byli ministrowie środowiska: Stanisław Żelichowski i Jan Szyszko. - Las jest świątynią, bo w erze cywilizacyjnego pędu jest coraz częściej oazą, w której najłatwiej możemy odnaleźć duchową równowagę. Las uczy nas szacunku do otaczającego świata, pobudza do samodoskonalenia, daje lekcję cierpliwości i pokory - powiedział Wasiak.

Duszpasterz Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Warszawie ks. Wiktor Ojrzyński wyraził przekonanie, że leśnicy to ludzie, którzy poprzez bliski kontakt z przyrodą są także bardzo otwarci na Boga. Zauważył, że zawody związane z leśnictwem często stają się zajęciem rodzinnym. - Wiemy, że las rośnie o wiele dłużej niż jedno pokolenie nas żyjących, w związku z tym przekazywanie tego doświadczenia z ojca na syna jest niezwykle owocne - powiedział.

Podczas jasnogórskiego spotkania poruszana była także kwestia planowanej sprzedaży lasów państwowych. Jest to szczególnie bolesny cios dla polskich leśników, którzy sprawę tę powierzyli Jasnogórskiej Pani.

- Lasy państwowe to jedna czwarta powierzchni naszego kraju. Jest to wielki majątek, dobro całego narodu i nie powinno być naruszane. Wręcz przeciwnie, powinno być pomnażane. Nie wiem, skąd wzięły się pomysły, by uszczuplać powierzchnię i zasoby lasów państwowych. Jestem temu zdecydowanie przeciwny, i z tego co wiem, środowisko leśne również – zaznaczał poseł Dariusz Bąk.

Greg/PAP/Radio Maryja
[fot. TV Trwam]

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 6. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 7. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 8. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook