Jedynie prawda jest ciekawa


Piękne słowa Morawieckiego! Przypomniał o bohaterstwie rotmistrza Pileckiego

28.02.2018
MorawieckiPilecki
Piękne słowa Morawieckiego! Przypomniał o bohaterstwie rotmistrza Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki w najstraszniejszych czasach walczył o prawdę; to symbol, wielki bohater również naszych czasów, który z całą pewnością na zawsze zostanie dla nas wzorem - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania jednej z sal w KPRM imienia rtm. Pileckiego.

Odsłonięto też tablicę upamiętniającą Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięła udział córka rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz, kombatanci, przedstawiciele rządu oraz parlamentarzyści.

- Są ludzie, którym ordery przynoszą zaszczyt i są tacy ludzie, którzy właściwie wzbogacają całą rzeczywistość i takim człowiekiem był właśnie Witold Pilecki. Dla nas jest wielkim zaszczytem, że ta sala, największa sala KPRM, będzie nosiła właśnie jego imię - mówił Morawiecki. Powołując się na rozmowę z córką rotmistrza, relacjonował, że mówiła ona, że należy stać wyprostowanym i walczyć o prawdę.

- Mogę to zobowiązanie tutaj złożyć w tej sali, która za chwilę uroczyście otrzyma imię rotmistrza Witolda Pileckiego, że będziemy na pewno wierni prawdzie, bo ona jest naszą najważniejszą tarczą - podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył, rotmistrz Pilecki w "najstraszniejszych czasach walczył o prawdę" m.in. poprzez zgłoszenie się na ochotnika do obozu Auschwitz-Birkenau i sporządzenie raportu z tego, co się w nim działo. - On starał się tę prawdę całemu światu ujawnić, podobnie jak Jan Karski. Niestety ta prawda nie została przyjęta wtedy do wiadomości przez wielkich tamtego świata i doprowadziło to do hekatomby, do Holokaustu - dodał premier.

Szef rządu podkreślił, że Pilecki "umierał kilka razy". Jak zaznaczył, nie tylko został zamordowany po wojnie jako żołnierz niezłomny, ale także komuniści "skazali go na śmierć przez zapomnienie".

Morawiecki zwrócił uwagę, że prawda o Witoldzie Pileckim jakiś czas temu zaczęła "dopominać się o swoje". - I właśnie młodzi ludzie, młodzież coraz głośniej mówili o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Dzisiaj rotmistrz Pilecki jest symbolem, jest wielkim bohaterem - jak powiedział Marco Patricelli, jego biograf, który napisał książkę o nim - jest bohaterem naszych czasów - podkreślił premier.

- Jest bohaterem nie tylko tamtych czasów, jest bohaterem przede wszystkim także naszych czasów, bo łączy w sobie tak wiele różnych wątków w swojej przebogatej biografii, że powinien być dla nas wzorem i zostanie na zawsze dla nas z całą pewnością wzorem - zapewnił szef rządu.

Morawiecki wyraził pogląd, że życiorys Witolda Pileckiego był tak wielki, że "nie dosięgają mu do pięt" przygody bohaterów młodzieży, takich jak Superman, czy Spiderman. - To był prawdziwy bohater, który w tamtych strasznych czasach drugiej Apokalipsy, własnym życiem zaświadczył o tym, co to znaczy być rzeczywiście człowiekiem i walczyć o prawdę - powiedział premier.

Szef rządu dziękował córce rotmistrza Pileckiego, że zgodziła się, by imię jej ojca nosiła jedna z sal w kancelarii premiera oraz że jeżdżąc po Polsce szerzy prawdę na temat II wojny światowej. - Dla nas dzisiaj jest to niezwykle ważne, żebyśmy na tym fundamencie budowali dalej - podkreślił Morawiecki.

Zofia Pilecka-Optułowicz mówiła podczas uroczystości, że rotmistrz Witold Pilecki "jest tam, gdzie chce być". - To potwierdzają wszystkie szkoły, których ma mnóstwo w całej Polsce. I on tutaj też chce być. Być jako przyjaciel i jako opiekun - stwierdziła.

Jak tłumaczyła - opiekun, ponieważ chce, żeby "ta ekipa, która w tej chwili tak cudownie pracuje w całej Polsce, dla Polski rosła w siłę". - Żebyśmy nie dali znowu gdzieś tam zniszczyć swoich pięknych ideałów - wskazała.

- Dlatego bardzo dziękuję za to, że będziecie działać w tym kierunku, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polska była dostatnia, żeby Polska piękniała i była atrakcyjna dla całego świata. Bo to się nam należy - podkreśliła Pilecka-Optułowicz. 

PAP
Fot: PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 6. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 7. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 8. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook