Jedynie prawda jest ciekawa

Piechociński przemówił do ZMW

05.10.2013

W zgodnej gromadzie jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy wielkich. Rozproszeni, skłóceni - przegrywamy - mówił szef PSL Janusz Piechociński podczas sobotnich uroczystości 85-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej. Jak dodał, ZMW to siła skupiona w zdaniu: "razem możemy więcej".

Wicepremier w swoim przemówieniu podkreślał, że w dzisiejszych czasach należy położyć nacisk na patriotyzm życia codziennego.

- Dzisiejszy świat wymaga ludzi aktywnych, którzy szanują wartości i potwierdzają je we własnym życiu - przekonywał. Lider ludowców mówił też o potrzebie dokonania rachunku sumienia, by "przez kłótliwość, niechęć, wojny na dole i górze" nie zmarnować szans, które przyniosło powstanie Solidarności.

- Czy z tych wielkich wartości, z tamtych uniesień ocaliliśmy dla przyszłych pokoleń to, co najważniejsze? - dodał. Jak zaznaczył, ten rachunek sumienia będzie dokonywany w rządzie, koalicji i parlamencie.

Obecny na uroczystości minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że Polska w perspektywie 2014-2020 będzie miała największy budżet ze wszystkich państw członkowskich UE.

- Na wspólną politykę rolną będziemy mieli piąty budżet w UE. Na rozwój obszarów wiejskich największy budżet ze wszystkich państw, to jest ok. 11 mld euro - wyliczał Kalemba. Podkreślił on, że w rządzie "trwają intensywne prace" i zaznaczył, że spotkał się w ostatnich dniach z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

- Budżet w nowej perspektywie może być większy, i w moim przekonaniu będzie większy niż w obecnej perspektywie - ocenił.

Uroczystość 85-lecia ZMW odbyła się w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wśród gości na 85. rocznicy powstania związku pojawili się m.in. europosłowie PSL Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski, wiceszef kancelarii prezydenta Dariusz Młotkiewicz oraz europoseł SLD Wojciech Olejniczak. Związek Młodzieży Wiejskiej to organizacja pozarządowa, która powstała w 1928 r.; obecnie liczy około 10 tys. członków.

PAP

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook