Jedynie prawda jest ciekawa

Pięć "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata"

08.07.2012

Pięć kobiet, które podczas drugiej wojny światowej pomagały Żydom, zostało w niedzielę uhonorowanych medalami "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Odebrali je potomkowie wyróżnionych.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Medale otrzymały siostry Eleonora Haslinger i Wanda Oesterreicher, które w okupowanym Krakowie uratowały żydowskiego chłopca Józefa Srokę. Medal odebrał wnuk Wojciech Haslinger z Żywca. Kolejna odznaczona to Wanda Hornik - Kulczyńska, która przez trzy lata ukrywała w Będzinie Gerdę Miriam Cohen z domu Gruenpeter i jej mamę Emmę.

- Są sytuacje w życiu, kiedy nie można znaleźć słów, kiedy słowa dziękuję Ci, tracą swoją miarę - mówiła Gerda Miriam Cohen. - Mieszkaliśmy w jej pokoju przez trzy lata. W czasach wojny, kiedy ludzie żyją według nowych praw, potępiających innych, w tym wypadku Żydów, bardzo trudno jest działać i myśleć inaczej niż większość ludzi. Wanda była taką kobietą, choć mogła zachować się jak większość. W naszych oczach była bohaterką, ale sama nigdy by się tak nie nazwała - podkreśliła Cohen. Medal odebrał wnuk Marek Kalisz z Katowic.

Karolina Maciąg została uznana za "Sprawiedliwą wśród Narodów Świata" na wniosek uratowanego przez nią Mordechaja Przeworskiego (Ravida). Żona i córki ocalonego wręczyły w niedzielę medal wnuczce bohaterki Marii Strynowicz, która na uroczystość przyleciała z USA.

Franciszkę Zając z Krakowa nagrodzono medalem za to, że w czasie II wojny światowej udzieliła pomocy co najmniej kilkunastu żydowskim uciekinierom, ukrywającym się poza murami getta. Pomagała im w uzyskaniu fałszywych dokumentów. Medal odebrali jej wnukowie Zbigniew i Krzysztof Ziemski z Krakowa.

- Sprawiedliwi, którzy ratowali innych, ryzykowali życie swoje i swoich rodzin. Bezinteresownie. Czasem znali tych, którzy ratowali, czasem nie znali, ale jednak ratowali. Ci skromni bohaterowie nie opowiadali o tym, co zrobili, czasem nie wiedzieli o tym ich sąsiedzi, a nawet rodziny - mówił ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. - Każdy z nas powinien sobie zadać pytanie, czy my sami ratowalibyśmy innych i ryzykowali. Oni zdecydowali - dodał.

Ambasador podkreślił, że choć minęło kilkadziesiąt lat i wiele osób, które pomagały Żydom już nie żyje, a odznaczenia trafiają w ręce drugiego, a nawet trzeciego pokolenia ich potomków, wciąż warto wręczać medale, które są najważniejszym cywilnym wyróżnieniem w Izraelu. - Nie wolno zapomnieć takich ludzi i takich zachowań. To, co oni zrobili daje nam wiarę w człowieczeństwo - dodał Zvi Rav-Ner.

Osoby uznane za "Sprawiedliwych" otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają wyryte na tabliczkach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Od pewnego czasu, z powodu braku miejsca, nie sadzi się już drzewek oliwnych.

Obecnie na świecie jest ponad 19 tys. osób wyróżnionych medalem "Sprawiedliwych", a wśród nich ponad 6,3 tys. Polaków.

W niedzielę w południe w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się także uroczystość wręczenia odznaczeń "Chroniąc pamięć", nadawanych Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.

Program ten prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie oraz Fundusz Michaela Traisona dla Polski.

Odznaczenia otrzymali: Wanda Cebulka z Grodkowa, autorka monografii "Dzieje Żydów na Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem Grodkowa i okolic od XII do XX wieku"; Agnieszka Piśkiewicz ze Szczekocin, autorka i tłumaczka książek o tematyce Holocaustu, współorganizatorka Szczekocińskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej; pastor Zboru Metodystycznego Jarosław Bator i prezydent Puław  Janusz Grobel za akcję odnowienia zdewastowanego pomnika upamiętniającego puławskich Żydów.

Nagrodzono także Damiana Lewandowskiego z Seroczyna (pow. siedlecki), współautora kilku opracowań na temat Seroczyna uwzględniających dzieje społeczności żydowskiej; Mirosława Kędziora i Janusza Korbeckiego z Rzeszowa, którzy wspólnie organizują coroczny Marsz Pamięci w Rzeszowie w rocznicę likwidacji getta, Andrzeja Potockiego, dziennikarza z Rzeszowa za prace poświęcone także regionalnej historii społeczności żydowskiej na Podkarpaciu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Horyzont" z Jastrowia za opiekę nad cmentarzem żydowskim w Jastrowiu.

PAP/PiKA
[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 2. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 3. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 4. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

 5. Szydlo16102017 16.10.2017

  Szydło o nauczycielach: nie ma zawodu, jest służba

  Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba - pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook