Jedynie prawda jest ciekawa


Petycja pacjentów. Chcą debaty ws. kardiologii

02.08.2016

Wszelkie decyzje dotyczące wycen i zmian w leczeniu kardiologicznym powinny się odbywać z szacunkiem dla zasad demokracji - wskazują pacjenci w petycji do resortu zdrowia. Apelują o wstrzymanie zmian w systemie leczenia kardiologicznego do czasu przeprowadzenia szerokich konsultacji.

"Ubolewam nad planowanymi zmianami obniżenia środków na leczenie kardiologiczne. Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Niestety minister zdrowia nie wsłuchuje się w nasz głos" – zaznaczył prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce Marian Saska.

Podczas wtorkowego briefingu przed siedzibą resortu zdrowia pacjenci apelowali "o zaprzestanie łamania podstawowych zasad demokracji oraz wzięcie pod uwagę głosu aż 15 proc. wszystkich hospitalizowanych".

Saska oceniał, że kardiologia jest niedoinwestowana, mimo iż pacjenci kardiologiczni stanowią znaczną liczbę wszystkich chorych. "A teraz jeszcze rząd chce zmniejszyć nakłady. To jest skazywanie nas na pewną śmierć" - podkreślił.

Pacjenci obawiają się, że obniżka wycen procedur kardiologicznych może drastycznie pogorszyć dostęp do profesjonalnego leczenia i opieki kardiologicznej.

Stowarzyszenie EkoSerce przygotowało petycję do resortu zdrowia, którą dotychczas podpisało kilkanaście tysięcy pacjentów leczonych kardiologicznie. Apelują oni o włączenie ich do dyskusji wokół planowanych zmian w kardiologii.

"Uważamy, że wszelkie decyzje dotyczące wycen i zmian w leczeniu kardiologicznym powinny się odbywać z szacunkiem dla zasad demokracji i z uwzględnieniem głosu tak dużej grupy obywateli" - wskazano w petycji.

Wezwano też resort do wstrzymania wszelkich zmian w systemie leczenia kardiologicznego do czasu przeprowadzenia szerokich konsultacji ze środowiskiem pacjenckim i lekarskim.

Jak poinformowała PAP wiceprezes Stowarzyszenia EkoSerce Anna Miastkowska, petycję tę pod koniec czerwca przekazano do resortu zdrowia oraz premier Beacie Szydło, jednak dotychczas nie otrzymano odpowiedzi.

Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jednocześnie pod koniec czerwca centrala Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowała zarządzenie prezesa NFZ, w którym również zmieniono rozliczanie procedur kardiologicznych.

Zdaniem ministerstwa zdrowia część świadczeń kardiologicznych była przeszacowana, a nowa wycena urealnia koszty tych procedur. Wiceminister Marek Tomabarkiewicz zapewniał, że nie widzi zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii w związku ze zmianą wyceny. Resort wskazywał jednocześnie, że weryfikowana jest wycena także innych świadczeń; podwyższone mają być wyceny np. wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych oraz w opiece długoterminowej.


ak/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 2. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 3. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 4. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook