Jedynie prawda jest ciekawa


Petru w oparach absurdu. Żąda wcześniejszych wyborów

21.05.2016

Jedynym dobrym rozwiązaniem dla Polski byłyby przyspieszone wybory - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby do nich doprowadził. "Polska na takie wcześniejsze wybory zasługuje" - powiedział.

Opozycję Petru wezwał natomiast do mobilizacji ponad podziałami.

"Dzisiaj jedynym dobrym rozwiązaniem byłyby przyspieszone wybory. Nie chcemy my przyspieszać wyborów, apelujemy do Jarosława Kaczyńskiego aby - jak to ma w zwyczaju - przyspieszył wybory, bo boję się, że za trzy i pół roku Polski nie poznamy" - powiedział Petru podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

"Będzie to kraj, który będzie w kryzysie gospodarczym, gdzie mamy chaos prawny, gdzie konstytucja nie będzie obowiązywała. Najgorsze jest to, że Polacy będą z sobą skłóceni, nie będą z sobą rozmawiać w rodzinach, w szkole, w pracy. Do takiego scenariusza nie można dopuścić" - dodał.

W ocenie Petru Polska dzieli się dziś "na tych, którzy chcą budować bezpieczną bogatą, optymistyczną Polskę w UE i na tych, którzy chcą nas z tej UE wyprowadzić. "To, co robiła wczoraj Beata Szydło, pani premier, w Sejmie, wskazuje jednoznacznie na konfrontację w UE " - mówił. W konsekwencji - w ocenie lidera Nowoczesnej - polityka rządu zależeć będzie od jednej osoby - premiera Węgier, który deklarował, że nie zgodzi się na unijne sankcje wobec Polski.

"To wyjątkowa forma suwerenności - uzależnienie się od premiera Węgier i jego sytuacji gospodarczej. Przypomnę, że premier Węgier ma znacznie większe interesy z Władimirem Putinem, z Rosją, niż z nami" - powiedział. "Jeżeli cała polityka zagraniczna polskiego rządu ma być w rękach jednego człowieka, czyli Viktora Orbana, to jest tak naprawdę wywieszenie białej flagi i kapitulacja w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego" - uważa.

Według lidera Nowoczesnej może się to skończyć czarnym scenariuszem dla Polski, bo Węgry mogą "nie obronić Jarosława Kaczyńskiego albo postawić bardzo wysoką cenę" za głosowanie przeciwko sankcjom.

Petru zarzucił rządowi, że doprowadził do największego kryzysu pomiędzy Polską a UE. "Jesteśmy skłóceni prawie ze wszystkimi sojusznikami. To po prostu oznacza, że Polska stacza się każdego dnia i obawiam się, że niedługo polskie rodziny to odczują" - powiedział. "Najbardziej przerażające jest to, że na co dzień jest łamane prawo, nawet w polskim parlamencie" - dodał.

"Obawiam się, że PiS chce dojść do konfrontacji, czyli debaty o sankcjach () Cały świat dowie się, że Polska jest krajem, w którym łamana jest konstytucja, nieprzestrzegane jest prawo i będzie prawdopodobnie pierwszym krajem od dłuższego czasu, gdzie mogą być nałożone sankcje z powodu nieprzestrzegania zasad prawa".

"Lepszej "reklamy" Polsce nie można zrobić. To jest sygnał na świat, że w Polsce nie ma reguł gry () Cały świat się dowie, że w Polsce nie obowiązuje prawo, nie obowiązuje konstytucja. Wszystko się może wydarzyć i rządzi jakiś człowiek z tylnego siedzenia, którego mało kto zna, bo nawet nie rozmawia" - dodał.

Według Petru polskie społeczeństwo potrzebuje mobilizacji ponad podziałami, a ważnym elementem owej mobilizacji jest Komitet Obrony Demokracji. "Apeluję do wszystkich, którzy wierzą, że tę podłą i złą zmianę można szybko zatrzymać abyśmy się koordynowali w tych fundamentalnych sprawach" - powiedział Petru.

Obecną sytuację polityczną w Polsce lider Nowoczesnej określił jako "bardzo mocny spór". Pytany o możliwości rozmów z rządem, odpowiedział, że dialog jest bardzo trudny, ale trzeba rozmawiać, aby nie zrealizowały się czarne scenariusze. "Zawsze trzeba rozmawiać, W okresie komunizmu opozycja z władzą rozmawiała i dzięki temu mieliśmy 4 czerwca 1989" - zaznaczył.

Pytany o możliwość zaangażowanie się Kościoła jako mediatora w sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego Petru ocenił, że nie jest to dobra propozycja, bo kluczowa jest wola kompromisu w obu stron, a nie pośrednik w rozmowach. "W tym momencie PiS nie jest skłonny rozmawiać w ogóle, nie szuka kompromisu, w związku z tym muszę widzieć jakikolwiek sygnał kompromisu z tamtej strony" - wskazał. 


PAP/frost
[Fot. PAP/Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 6. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 7. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 8. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook