Jedynie prawda jest ciekawa


Petru w oparach absurdu. Żąda wcześniejszych wyborów

21.05.2016

Jedynym dobrym rozwiązaniem dla Polski byłyby przyspieszone wybory - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby do nich doprowadził. "Polska na takie wcześniejsze wybory zasługuje" - powiedział.

Opozycję Petru wezwał natomiast do mobilizacji ponad podziałami.

"Dzisiaj jedynym dobrym rozwiązaniem byłyby przyspieszone wybory. Nie chcemy my przyspieszać wyborów, apelujemy do Jarosława Kaczyńskiego aby - jak to ma w zwyczaju - przyspieszył wybory, bo boję się, że za trzy i pół roku Polski nie poznamy" - powiedział Petru podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

"Będzie to kraj, który będzie w kryzysie gospodarczym, gdzie mamy chaos prawny, gdzie konstytucja nie będzie obowiązywała. Najgorsze jest to, że Polacy będą z sobą skłóceni, nie będą z sobą rozmawiać w rodzinach, w szkole, w pracy. Do takiego scenariusza nie można dopuścić" - dodał.

W ocenie Petru Polska dzieli się dziś "na tych, którzy chcą budować bezpieczną bogatą, optymistyczną Polskę w UE i na tych, którzy chcą nas z tej UE wyprowadzić. "To, co robiła wczoraj Beata Szydło, pani premier, w Sejmie, wskazuje jednoznacznie na konfrontację w UE " - mówił. W konsekwencji - w ocenie lidera Nowoczesnej - polityka rządu zależeć będzie od jednej osoby - premiera Węgier, który deklarował, że nie zgodzi się na unijne sankcje wobec Polski.

"To wyjątkowa forma suwerenności - uzależnienie się od premiera Węgier i jego sytuacji gospodarczej. Przypomnę, że premier Węgier ma znacznie większe interesy z Władimirem Putinem, z Rosją, niż z nami" - powiedział. "Jeżeli cała polityka zagraniczna polskiego rządu ma być w rękach jednego człowieka, czyli Viktora Orbana, to jest tak naprawdę wywieszenie białej flagi i kapitulacja w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego" - uważa.

Według lidera Nowoczesnej może się to skończyć czarnym scenariuszem dla Polski, bo Węgry mogą "nie obronić Jarosława Kaczyńskiego albo postawić bardzo wysoką cenę" za głosowanie przeciwko sankcjom.

Petru zarzucił rządowi, że doprowadził do największego kryzysu pomiędzy Polską a UE. "Jesteśmy skłóceni prawie ze wszystkimi sojusznikami. To po prostu oznacza, że Polska stacza się każdego dnia i obawiam się, że niedługo polskie rodziny to odczują" - powiedział. "Najbardziej przerażające jest to, że na co dzień jest łamane prawo, nawet w polskim parlamencie" - dodał.

"Obawiam się, że PiS chce dojść do konfrontacji, czyli debaty o sankcjach () Cały świat dowie się, że Polska jest krajem, w którym łamana jest konstytucja, nieprzestrzegane jest prawo i będzie prawdopodobnie pierwszym krajem od dłuższego czasu, gdzie mogą być nałożone sankcje z powodu nieprzestrzegania zasad prawa".

"Lepszej "reklamy" Polsce nie można zrobić. To jest sygnał na świat, że w Polsce nie ma reguł gry () Cały świat się dowie, że w Polsce nie obowiązuje prawo, nie obowiązuje konstytucja. Wszystko się może wydarzyć i rządzi jakiś człowiek z tylnego siedzenia, którego mało kto zna, bo nawet nie rozmawia" - dodał.

Według Petru polskie społeczeństwo potrzebuje mobilizacji ponad podziałami, a ważnym elementem owej mobilizacji jest Komitet Obrony Demokracji. "Apeluję do wszystkich, którzy wierzą, że tę podłą i złą zmianę można szybko zatrzymać abyśmy się koordynowali w tych fundamentalnych sprawach" - powiedział Petru.

Obecną sytuację polityczną w Polsce lider Nowoczesnej określił jako "bardzo mocny spór". Pytany o możliwości rozmów z rządem, odpowiedział, że dialog jest bardzo trudny, ale trzeba rozmawiać, aby nie zrealizowały się czarne scenariusze. "Zawsze trzeba rozmawiać, W okresie komunizmu opozycja z władzą rozmawiała i dzięki temu mieliśmy 4 czerwca 1989" - zaznaczył.

Pytany o możliwość zaangażowanie się Kościoła jako mediatora w sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego Petru ocenił, że nie jest to dobra propozycja, bo kluczowa jest wola kompromisu w obu stron, a nie pośrednik w rozmowach. "W tym momencie PiS nie jest skłonny rozmawiać w ogóle, nie szuka kompromisu, w związku z tym muszę widzieć jakikolwiek sygnał kompromisu z tamtej strony" - wskazał. 


PAP/frost
[Fot. PAP/Gzell]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook