Jedynie prawda jest ciekawa

Petru w oparach absurdu. Żąda wcześniejszych wyborów

21.05.2016

Jedynym dobrym rozwiązaniem dla Polski byłyby przyspieszone wybory - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby do nich doprowadził. "Polska na takie wcześniejsze wybory zasługuje" - powiedział.

Opozycję Petru wezwał natomiast do mobilizacji ponad podziałami.

"Dzisiaj jedynym dobrym rozwiązaniem byłyby przyspieszone wybory. Nie chcemy my przyspieszać wyborów, apelujemy do Jarosława Kaczyńskiego aby - jak to ma w zwyczaju - przyspieszył wybory, bo boję się, że za trzy i pół roku Polski nie poznamy" - powiedział Petru podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

"Będzie to kraj, który będzie w kryzysie gospodarczym, gdzie mamy chaos prawny, gdzie konstytucja nie będzie obowiązywała. Najgorsze jest to, że Polacy będą z sobą skłóceni, nie będą z sobą rozmawiać w rodzinach, w szkole, w pracy. Do takiego scenariusza nie można dopuścić" - dodał.

W ocenie Petru Polska dzieli się dziś "na tych, którzy chcą budować bezpieczną bogatą, optymistyczną Polskę w UE i na tych, którzy chcą nas z tej UE wyprowadzić. "To, co robiła wczoraj Beata Szydło, pani premier, w Sejmie, wskazuje jednoznacznie na konfrontację w UE " - mówił. W konsekwencji - w ocenie lidera Nowoczesnej - polityka rządu zależeć będzie od jednej osoby - premiera Węgier, który deklarował, że nie zgodzi się na unijne sankcje wobec Polski.

"To wyjątkowa forma suwerenności - uzależnienie się od premiera Węgier i jego sytuacji gospodarczej. Przypomnę, że premier Węgier ma znacznie większe interesy z Władimirem Putinem, z Rosją, niż z nami" - powiedział. "Jeżeli cała polityka zagraniczna polskiego rządu ma być w rękach jednego człowieka, czyli Viktora Orbana, to jest tak naprawdę wywieszenie białej flagi i kapitulacja w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego" - uważa.

Według lidera Nowoczesnej może się to skończyć czarnym scenariuszem dla Polski, bo Węgry mogą "nie obronić Jarosława Kaczyńskiego albo postawić bardzo wysoką cenę" za głosowanie przeciwko sankcjom.

Petru zarzucił rządowi, że doprowadził do największego kryzysu pomiędzy Polską a UE. "Jesteśmy skłóceni prawie ze wszystkimi sojusznikami. To po prostu oznacza, że Polska stacza się każdego dnia i obawiam się, że niedługo polskie rodziny to odczują" - powiedział. "Najbardziej przerażające jest to, że na co dzień jest łamane prawo, nawet w polskim parlamencie" - dodał.

"Obawiam się, że PiS chce dojść do konfrontacji, czyli debaty o sankcjach () Cały świat dowie się, że Polska jest krajem, w którym łamana jest konstytucja, nieprzestrzegane jest prawo i będzie prawdopodobnie pierwszym krajem od dłuższego czasu, gdzie mogą być nałożone sankcje z powodu nieprzestrzegania zasad prawa".

"Lepszej "reklamy" Polsce nie można zrobić. To jest sygnał na świat, że w Polsce nie ma reguł gry () Cały świat się dowie, że w Polsce nie obowiązuje prawo, nie obowiązuje konstytucja. Wszystko się może wydarzyć i rządzi jakiś człowiek z tylnego siedzenia, którego mało kto zna, bo nawet nie rozmawia" - dodał.

Według Petru polskie społeczeństwo potrzebuje mobilizacji ponad podziałami, a ważnym elementem owej mobilizacji jest Komitet Obrony Demokracji. "Apeluję do wszystkich, którzy wierzą, że tę podłą i złą zmianę można szybko zatrzymać abyśmy się koordynowali w tych fundamentalnych sprawach" - powiedział Petru.

Obecną sytuację polityczną w Polsce lider Nowoczesnej określił jako "bardzo mocny spór". Pytany o możliwości rozmów z rządem, odpowiedział, że dialog jest bardzo trudny, ale trzeba rozmawiać, aby nie zrealizowały się czarne scenariusze. "Zawsze trzeba rozmawiać, W okresie komunizmu opozycja z władzą rozmawiała i dzięki temu mieliśmy 4 czerwca 1989" - zaznaczył.

Pytany o możliwość zaangażowanie się Kościoła jako mediatora w sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego Petru ocenił, że nie jest to dobra propozycja, bo kluczowa jest wola kompromisu w obu stron, a nie pośrednik w rozmowach. "W tym momencie PiS nie jest skłonny rozmawiać w ogóle, nie szuka kompromisu, w związku z tym muszę widzieć jakikolwiek sygnał kompromisu z tamtej strony" - wskazał. 


PAP/frost
[Fot. PAP/Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270dudaandrzejrp 17.10.2017

  Będą zmiany? Pod koniec tygodnia spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa

  Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim

 2. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 3. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 4. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 5. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook