Jedynie prawda jest ciekawa


Petru nawołuje do protestu przeciw PiS

09.12.2016

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował w piątek, że 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przedstawiciele jego partii złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka. Do wspólnego złożenia kwiatów zaprosił polityków opozycji i PiS.

Petru powiedział na konferencji w Sejmie, że 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, o godz. 19.30 powinniśmy wszyscy zapalić świeczkę. "A my jako Nowoczesna z naszą młodzieżówką przed południem złożymy symbolicznie wieniec przed tablicą Grzegorza Przemyka na ulicy Jezuickiej w Warszawie" - poinformował Petru. 

Przemyk, 19-letni uczeń LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, zatrzymany 12 maja 1983 r. przez funkcjonariuszy MO na pl. Zamkowym w Warszawie i bestialsko pobity w komisariacie przy ul. Jezuickiej, zmarł 14 maja. 

Jego śmierć była jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL. Petru zaprosił do wspólnego złożenia kwiatów przedstawicieli i liderów opozycji. 

"Godzinę ustalimy, zapraszam oczywiście również tych przedstawicieli PiS-u, którzy uważają, że tego dnia jednak powinniśmy razem wspominać te smutne karty polskiej historii" - dodał Petru. Lider Nowoczesnej był pytany przez dziennikarzy, czy zorganizowanie uroczystości przed tablicą upamiętniającą Przemyka oznacza, że Nowoczesna 13 grudnia nie weźmie udziału w jednym dużym marszu. 13 grudnia w Warszawie zarejestrowana została m.in. demonstracja Komitetu Obrony Demokracji, która ma przejść z Ronda de Gaulle'a na ul. Nowogrodzką (gdzie mieści się siedziba PiS). 

Według deklaracji organizatorów ma w niej wziąć udział 30 tys. osób. Na ul. Nowogrodzkiej zarejestrowano również osobne, stacjonarne zgromadzenie liczące 5 tys. osób. Petru odpowiedział, że 13 grudnia "to jest cały dzień", dlatego proponuje wspólne złożenie kwiatów, godzinę jest skłonny ustalić z innymi przedstawicielami opozycji. 

"Jeżeli chodzi o marsz to marszałek Sejmu Marek Kuchciński zorganizował głosowania dokładnie w tej samej godzinie, w której ma się on odbywać. Taka przypadkowa godzina 17. W związku z tym Nowoczesna będzie uczestniczyć w tym marszu, a ja będzie uczestniczył w zależności od możliwości podzielenia obowiązków posła i maszerującego" - powiedział Petru. 

Jak zaznaczył, PiS chce zakazać demonstracji. "Boi się demonstracji, boi się tego, że ludzie mają inne zdanie, boi się organizacji pozarządowych. Będzie robił wszystko, żeby te demonstracje jakiekolwiek +antypisowe+ nie mogły się odbyć. To jest kuriozum, to jest oczywiście kopia rozwiązań węgierskich, ale przypominają rozwiązania rosyjskie, czyli putinowskie" - oświadczył szef Nowoczesnej.

wkt/PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 4. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 5. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 6. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 7. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 8. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook