Jedynie prawda jest ciekawa


Petru: możliwe listy wyborcze PO i Nowoczesnej

12.05.2017

Wspólne listy N z PO przed wyborami samorządowymi są możliwe, jednak musi być spełnione minimum programowe - mówi Ryszard Petru.

Wspólne listy Nowoczesnej z PO przed wyborami samorządowymi są możliwe, jednak musi być spełnione minimum programowe - podkreślił w piątek szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Jednocześnie zauważył, że w grę nie wchodzi PSL, które już o tym poinformowało.

O różnicach programowych pomiędzy Nowoczesną a PO, kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców oraz możliwości wspólnych list swojej partii, z ugrupowaniem Grzegorza Schetyny i PSL, Petru mówił w porannej rozmowie #RZECZYoPolityce. 

Według lidera Nowoczesnej, wspólne listy przed wyborami samorządowymi z PO są możliwe, jednak – jak dodał - musi być spełnione minimum programowe. PSL natomiast zupełnie nie wchodzi w grę – zaznaczył Petru. Ponieważ, mówił, partia Władysława Kosiniaka-Kamysza nie zawiązuje sojuszy z "partiami miejskimi, bo ma zupełnie inny elektorat, inne interesy".

"PSL powiedział, że nie wchodzi i nie ma tego tematu. Z PO zaś nie rozmawialiśmy, jednak musi być minimum programowe" - podkreślił szef Nowoczesnej. Wskazał jednocześnie, że istotną kwestią w przypadku ewentualnego tworzenia wspólnych list jest podejście Schetyny do partii Pawła Kukiza. 

"Chciałbym spytać Grzegorza Schetynę, czy podobnie jak ja, uważa, że wrogiem jest PiS i Kukiz'15, czy tylko PiS? To dla mnie zasadnicza różnica" - mówił Petru. Jak dodał, ma przeczucie, iż PO mogłaby wejść w koalicję z Pawłem Kukizem, co - według niego - byłoby szkodliwe dla Polski.

Zdaniem Petru, Nowoczesna i PO różni się istotnie szczególnie w kwestiach gospodarczych oraz chociażby w kwestii uchodźców. "Uważam, że Polska powinna przyjąć uchodźców w takiej skali, jakie są nasze możliwości" - powiedział.

"Jestem przeciwnikiem kwot, ale w UE też nie ma dyskusji o kwotach. Ale co do zasady: uchodźców trzeba przyjmować, zgodnie z tym, o co apelował papież Franciszek, tylko to nie mogą być kwoty narzucone. Każdy kraj ma inne możliwości" - zaznaczył Petru.

O tym, że nie widzi możliwości wspólnej listy wyborczej Kosiniak-Kamysz mówił przed kilkoma dniami. "Taka inicjatywa już się pojawia nie po raz pierwszy, ale nie widzę takiej możliwości. Pierwsze są wybory samorządowe i my idziemy do nich pod własnym szyldem, to jest dla nas bardzo ważny
sprawdzian i chcemy pokazać swoją siłę" - mówił w środę w radiu RMF FM.

Szef PSL dodał, że wybory to możliwość pokazania swojego programu, a szczególnie dla PSL ważne są wybory samorządowe. Dodał, że jego partia wystawi "pewnie 25 tysięcy kandydatów" na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, radnych gmin, powiatów i województw. 


PAP 

[foto: PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook