Jedynie prawda jest ciekawa


Petru: jestem osobiście bardzo dumny z koalicji PO i Nowoczesnej

16.04.2018
1270ryszardrwieserce
Petru: jestem osobiście bardzo dumny z koalicji PO i Nowoczesnej

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, to jest coś, z czego jestem osobiście bardzo dumny - powiedział we poniedziałek w TOK FM b. lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że w przypadku Mazowsza i Warszawy - to najlepsza koalicja, jaką udało się dotychczas wynegocjować.

"Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska" - pod taką nazwą obie formacje wystartują wspólnie w wyborach samorządowych - poinformowali na sobotniej konwencji liderzy PO i Nowoczesnej. Zapowiedzieli zwycięstwo wyborcze, które na 100-lecie niepodległości "obroni" samorząd przed "zarazą PiS".

Koalicja obejmie m.in. wspólne listy do sejmików (w Warszawie również do rady miasta i rad dzielnic), a także kandydatów na włodarzy miast. W stolicy wystartują wspólnie Rafał Trzaskowski z PO jako kandydat na prezydenta i Paweł Rabiej z Nowoczesnej (ewentualny przyszły wiceprezydent).

"Ta koalicja Platformy i Nowoczesnej, to jest coś, z czego jestem osobiście bardzo dumny, bo to ja dokonałem pierwszego kroku, mianowicie uzgodniłem tandem Trzaskowski-Rabiej w Warszawie i tego efekty są dzisiaj po pół roku" - powiedział Petru w poniedziałek w radiu Tok FM. "To jest - akurat w przypadku Mazowsza i Warszawy - najlepsza koalicja, jaką udało się dotychczas wynegocjować" - podkreślił polityk.

W sobotę odbyła się też konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna", podczas której premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. niższy ZUS dla małych firm, obniżenie podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw z 15 do 9 proc., uruchomienie programu Dostępność plus, utworzenie funduszu remontu i budowy dróg lokalnych o wartości 5 mld zł. Premier zapowiedział także, że w 2019 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 100 tys. mieszkań.

Oceniając te propozycje, b. lider Nowoczesnej powiedział: "To tworzy wrażenie, że premier Morawiecki zamiast zarabiać, jednak dalej wydaje, tak jak Beata Szydło". Jak przekonywał, "rozdawnictwo wszystkim jest najgorszą rzeczą, jaka może się zdarzyć". Ponieważ - zaznaczył - "rozdawanie pieniędzy osobom relatywnie zamożnym, albo bardzo zamożnym, to marnotrawco środków". "Podsumowując: to jest festiwal obietnic, próba wyjścia PiS do przodu, pokazanie: znowu będziemy rozdawać, głosujcie na nas" - ocenił Petru.

Polityk odniósł się także do decyzji o trzymiesięcznym areszcie dla posła PO Stanisława Gawłowskiego, o czym zdecydował w niedzielę wieczorem szczeciński sąd. Poseł PO i sekretarz generalny tej partii został zatrzymany w piątek; tego dnia usłyszał też w prokuraturze pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą okresu, kiedy był wiceministrem ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Miał wówczas przyjąć, jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych.

"Co do zasady, jestem przeciwnikiem aresztowania na trzy miesiące osób, które nie stwarzają zagrożenia, że uciekną z kraju albo będą mataczyć" - podkreślił Petru. Jego zdaniem ta decyzja sądu "to jest działanie państwa policyjnego". "W krajach Europy Zachodniej, w krajach anglosaskich aresztuje się bardzo poważnych przestępców" - zauważył polityk.

Według niego "forma przeprowadzenia akcji przeciwko panu Gawłowskiemu jest skrajna". "Trudno nie mieć wrażenia, że jest to działanie polityczne" - zaznaczył b. lider Nowoczesnej. Podkreślił, że główne zeznania i zarzuty wobec Gawłowskiego "są na podstawie słownej - czyli ktoś kogoś oskarżył". "Za tego typu zarzuty nie powinno się na pewno aresztować" - powiedział Petru.

"Rozumiem postawę Platformy Obywatelskiej, że oni murem stoją za swoim posłem" - mówił Petru przypominając jednocześnie o tzw. "domniemaniu niewinności". Zastrzegł, że "nie chce rozstrzygać o tym, czy Gawłowski jest winny czy nie, bo "nie ma takiej wiedzy". To "wyjaśni się na drodze sądowej" - zaznaczył.

W styczniu Senat nie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie podejrzanego o korupcję senatora Stanisława Koguta (PiS), o co wnioskowała prokuratura. Po decyzji Senatu prokuratura wezwała Koguta na przesłuchanie - odbyło się ono pod koniec stycznia. Senator usłyszał w prokuraturze trzy formułowane już wcześniej zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych, które znalazły się w skierowanym przez prokuraturę do Senatu wniosku. Nie przyznał się do winy.

"Oczekiwałbym w kontekście pana senatora Koguta powtórki z wniosku (głosowania nad immunitetem dla Koguta), bo nie może być tak, że pan senator Kogut w wyniku niby zamieszania w PiS-ie nie jest aresztowany a pan poseł Gawłowski jest" - dodał Petru. (PAP).


Warto poczytać

 1. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 2. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 3. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 4. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 5. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 6. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 7. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 8. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook