Jedynie prawda jest ciekawa


Petru bierze pod uwagę koalicję z PO

22.05.2017

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru pytany, jak wyobraża sobie współpracę między Nowoczesną a Platformą Obywatelską mimo różnic programowych powiedział, że „na razie jest ta odległość bardzo duża”. Co nie znaczy, że nie bierzemy pod uwagę wariantu zachęcającego do koalicji - dodał.


Petru pytany w poniedziałek w Radiu Zet, czy są w programie Nowoczesnej kwestie, od których uzależnione są ich rozmowy o przedwyborczych koalicjach z innymi partiami podkreślił, że nie wyobraża sobie dodatkowych wydatków „typu czternasta emerytura, czy trzynasta emerytura”.

Dopytywany, czy jeśli Platforma Obywatelska w swoim programie wyborczym będzie miała takie propozycje, to Nowoczesna nie zgodzi się na ich wspólną listę wyborczą Petru odpowiedział, że „póki będą propozycje, które łamią zasadę bezpiecznych finansów publicznych, póki będą propozycje, które tak naprawdę nas sprowadzają do Grecji - to nie”.

Tak samo jeżeli chodzi o kwestię wieku emerytalnego - nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli za niskim wiekiem emerytalnym, bo wyższy jest po to, żeby były wysokie emerytury- dodał. Lider Nowoczesnej pytany, czy program jego partii jest stworzony z myślą o samodzielnym starcie w wyborach zaznaczył, że „każda partia musi brać pod uwagę przede wszystkim samodzielny marsz i to jest wariant bazowy”. Co nie znaczy, że nie bierzemy pod uwagę wariantu, który będzie jakby pragmatycznie zachęcał do koalicji
- dodał.

Pytany, jak wyobraża sobie ewentualną dalszą współpracę z PO zdając sobie sprawę z różnic programowych między nimi Petru powiedział, że „na razie wydaje mi się, że to minimum programowe jest bardzo, bardzo trudno uzyskiwalne”. Jego zdaniem „na razie jest ta odległość bardzo duża”. Są rzeczy, które łączą partie ponad podziałami: obrona Trybunału Konstytucyjnego, niezależności sądownictwa, i trzecia kwestia - miejsce Polski w Unii Europejskiej. I w tych kwestiach będziemy współpracować pomimo fundamentalnych różnic programowych- zapewnił Petru.

fot. [PAP/Leszek Szymański]
pc/PAP

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook