Jedynie prawda jest ciekawa


Petru atakuje PO

16.05.2017

- Nowoczesna, w przeciwieństwie do PO, składa realistyczne obietnice - stwierdził szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Nowoczesna, w przeciwieństwie do PO, składa realistyczne obietnice — stwierdził we wtorek szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Według niego, nie będzie pieniędzy np na zapowiadaną przez PO trzynastą emeryturę, a postulowana przez Platformę likwidacja CBA i IPN jest bez sensu.

We wtorek w Polsat News Petru pytany był o różnice programowe między Nowoczesną a PO, m.in. o zapowiedź, że Platforma chciałaby likwidacji CBA oraz IPN.

Szef PO Grzegorz Schetyna mówił w ubiegłym tygodniu, że Platforma zlikwiduje IPN i podzieli jego zadania między Polską Akademię Nauk, Prokuraturę Generalną i Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz przekaże kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji.

Bez sensu, obie instytucje są potrzebne, są upolitycznione, CBA było też niestety upolitycznione za Platformy, przypomnę, Mariusz Kamiński był szefem CBA za rządu Donalda Tuska – błąd — powiedział Petru.

Odpowiadając na pytania PiS o kwestie programowe Schetyna oświadczył w ubiegłym tygodniu również, że PO nie chce podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobi wszystko, żeby opłacało się pracować dłużej. Dodał, że PO będzie zmierzać do tego, żeby aktywność zawodowa skutecznie mogła wpływać na zarobki i jako zachętę wprowadzi 13 emeryturę.

Zapowiedział też, że PO: utrzyma program 500 plus, przekaże pieniądze także na pierwsze dziecko, ale warunek, o którym chce rozmawiać to skierowanie programu do rodzin, w których rodzice lub jedno z rodziców jest aktywny zawodowo lub poszukuje pracy. W kwestii imigrantów i uchodźców szef PO powiedział wówczas, że Platforma jest za tym, aby Polska, tak jak UE, angażowała się w humanitarną pomoc ofiarom wojen i - jak zaznaczył - „to jest aktywność, którą polski rząd wcześniej prowadził”. „Nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów” - dodał.

Nawiązując do tych kwestii programowych Petru powiedział się we wtorek za podwyższeniem wieku emerytalnego, ponieważ - jak mówił:

Polacy potrzebują wyższych emerytur.

Odnosząc się z kolei do programu Rodzina 500 plus, szef Nowoczesnej stwierdził, że wymaga on bardzo głębokiej korekty.

Pytany o politykę migracyjną, odpowiedział, że przyjąłby „uchodźców w takiej skali, w jakiej jest to możliwe, jakie są możliwości polskiego państwa, czyli samorządów plus parafii”.

Petru podkreślił, że Nowoczesna powstała w kontrze do Platformy i jest partią o zupełnie innym podejściu do gospodarki.

- Wydajemy te pieniądze, które mamy, a nie obiecujemy gruszek na wierzbie typu trzynasta emerytura czy też 500 złotych na pierwsze dziecko, których to pieniędzy nie ma, nie będzie — stwierdził.

- Mam tę przewagę, że Platforma może gadać o rzeczach nierealnych, ale nie jest w stanie ich zrobić, tzn. ten, kto to obniży wiek emerytalny czy kto wprowadzi trzynastą emeryturę, kto da 500 złotych na pierwsze dziecko doprowadzi do bankructwa Polski, Grecji w Polsce, w związku z tym można gadać, a jak się zrobi, to bierze pełną odpowiedzialność za upadek kraju — powiedział Petru.

[fot. Fratria]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook