Jedynie prawda jest ciekawa


PE przełożył na środę debatę o Polsce

12.12.2016

Parlament Europejski przełożył planowaną debatę na temat praworządności w Polsce z wtorku 13 grudnia na środę 14 grudnia.

Parlament Europejski przełożył planowaną debatę na temat praworządności w Polsce z wtorku 13 grudnia na środę 14 grudnia. Wniosek o przesunięcie debaty o jeden dzień zgłosił europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Liberadzki powiedział, że organizacja debaty 13 grudnia, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, spowodowałaby dyskusję o tej dacie - "odwracając uwagę od istoty państwa i demokracji".

"Niech ten dzień będzie czasem spokojnej refleksji o tym, do czego mogą doprowadzić zbyt daleko napięte konflikty i brak ustępstw. Niech to będzie także okazja do tego, byśmy ominęli, nie podejmując debaty, kolejne napięcia" - powiedział Liberadzki, zgłaszając wniosek po rozpoczęciu sesji plenarnej PE w Strasburgu w poniedziałek po południu.

Zastrzegł, że "są powody do tego, żeby zawsze debatować na temat stanu państwa prawa, demokracji, bo to istota naszej Unii".

Wniosek Liberadzkiego został przyjęty. Wcześniej odrzucono wniosek Janusza Lewandowskiego (PO), który zaproponował, by najpierw dyskusja na temat praworządności w Polsce odbyła się w komisji PE ds. swobód obywatelskich, zanim po raz kolejny zajmie się tą sprawą cały europarlament.

"Mamy nowe poważne powody, aby debatować o sytuacji w Polsce. Ale moment jest nieodpowiedni. W tym tygodniu obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. To czas na wspominanie ofiar, na refleksję" - tłumaczył Lewandowski.

Europarlament odrzucił wniosek Brytyjczyka Jamesa Carvera z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), który chciał skreślenia w ogóle debaty o Polsce z porządku obrad.

"Rozumiem, że między rządem polskim a Komisją Europejską prowadzony jest konstruktywny dialog. Jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny, to tu nie ma żadnych nowych informacji i Komisja nie podjęła żadnych nowych kroków wobec rządu polskiego. Chodzi po prostu o podsycanie politycznych plotek. Nie ma w Polsce żadnych zmian prawnych w sprawie aborcji, prawa do demonstracji pozostają bez zmian. Polska nadal pozostaje członkiem Konwencji Stambulskiej (o walce z przemocą wobec kobiet)" – mówił Carver.

"To kwestia suwerenności narodowej. Uważamy, że sprawy załatwiane są na właściwym szczeblu" - dodał.

Wypowiadając się na temat tego wniosku, europoseł PiS Marek Jurek oświadczył, że "duża część opinii publicznej w Polsce z ogromnym bólem przyjmuje pomysł, żeby w dniu 13 grudnia i w dniach, kiedy pamiętamy czasy, kiedy wielu z nas zamykano, wielu z nas ukrywało się 35 lat temu, w sposób przedmiotowy rozmawiać o Polsce".

Dodał, że organizacja debaty o Polsce jest niezasadna politycznie i "wyjątkowo niestosowna wobec polskiej opinii publicznej".

Propozycji przeprowadzenia debaty broniła europosłanka Zielonych Terry Reintke z Niemiec. Jak powiedziała, polski rząd odpowiedział na zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności pod koniec października, dlatego Komisja powinna przedstawić eurodeputowanym swoją ocenę sytuacji. PE ma prawo być częścią tego procesu - argumentowała.

Środowa debata na temat Polski będzie już czwartą w tym roku. Od stycznia Komisja Europejska prowadzi wobec polskiego rządu procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec lipca opublikowała zalecenia, na które rząd w Warszawie odpowiedział pod koniec października, podkreślając, że nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia.

KE mogłaby przejść do kolejnego, trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Wniosek taki może zgłosić także Parlament Europejski.

Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane.

[fot. JLogan/commons.wikimedia.org]

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 4. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 5. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 6. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 7. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 8. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook