Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pawłowicz: ta władza lęka się tylko ulicy

11.12.2014

„Bardzo nieetycznie postąpił pan prezes Rzepliński. Bez badania mówił, że wszytko odbyło się zgodnie z prawem”.

Prof. Krystyna Pawłowicz uważa, że tylko masowymi protestami można wywrzeć na władzy jakąś presję. „Na tę władzę nic nie działa oprócz masowego protestu ulicy. Jako poseł mogę to potwierdzić, że władza nie reaguje na żadne działania w parlamencie. Tylko nacisk ulicy, ale nie jakiś zadymiarzy, czy prowokatorów, ale masowy protest obywateli jak to miało miejsce przy sprawie nadania miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam” - mówiła Radiu Wnet.

Wskazała również na procedurę sądowniczą, która jest obecnie stosowana w sprawie protestów wyborczych. „Protesty wyborcze są rozpatrywane w procesie cywilnym, dlatego sądy domagają się od wnioskodawców aby przedstawili stosowne dowody, a po za tym ta procedura, aby była skuteczna wymaga bardzo dobrej znajomości prawa. Większość ludzi nawet nie wie jak dobrze wypełnić wniosek by został rozpatrzony. Dlatego nie jest do końca winą konkretnych sędziów, że większość wniosków zastanie odrzuconych ponieważ sąd jest pozbawiony inicjatywy dowodowej” - tłumaczyła.

„Jednocześnie w przypadku wyborów samorządowych nie ma możliwości aby rozpatrzeć nieprawidłowość w skali całego kraju. To jest zasadniczy mankament tej procedury, że stwierdza się naruszenia lokalne i rozpatruje się pojedynczo, a nie całościowo” – wskazuje Pawłowicz.

Krytykuje przy tym zaskakujące słowa prezesa Trybunału Konstytucyjnego. „Bardzo nieetycznie postąpił pan prezes Rzepliński, który bez badania sprawy powiedział, że wszytko odbył się zgodnie z prawem. Jak sędzia może coś takiego powiedzieć bez badanie sprawy. To jest wywieranie presji na sędziów i godne najwyższej krytyki” - podkreśla Pawłowicz.

TK
[Fot. J. Michalski/wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Pawłowicz

,

Polska

,

polityka

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook