Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pawlak: widać elementy spowolnienia

03.07.2012

"Jeśli ceny ropy będą spadać tak, jak w maju, czerwcu, w lipcu cena benzyny powinna spaść poniżej pięciu złotych za litr"" - powiedział na antenie TVP Info wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zapowiedział też zmiany ułatwiające utrzymanie płynności małych firm i zapewnił, że rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego.

 "Jak spojrzymy na ceny ropy w złotych, cena jest na poziomie, jak w sierpniu ubiegłego roku, spadła z 360 na 290 zł za baryłkę. To daje nadzieję, że ceny benzyny, oleju napędowego będą spadać" - powiedział.

"Trzeba tez wziąć pod uwagę kurs złotego, ale on trzyma się dobrze. To by się przekładało na dobre wiadomości na wakacje" - zaznaczył.

Wicepremier Pawlak odniósł się też do fali bankructw polskich firm. W pierwszym półroczu 2012 roku działalność zakończyło w Polsce 417 firm. Do końca roku bankructw może być nawet 800.

"Widać elementy spowolnienia, wysokie ceny paliw zrobiły swoje. Proponujemy jednak rozwiązania, które poprawiłyby płynność rozliczeń" - powiedział.

Wyjaśnił, że jego resort chce wprowadzić tzw. kasowe rozliczenie podatku VAT dla małych podatników.

"Taką dzisiaj mamy sytuację, że VAT jest należny nawet wtedy, gdy faktura nie jest zapłacona. Dla małych podatników możemy wprowadzić mechanizm kasowego rozliczania na zasadzie, że jeśli jest zapłata, jest obowiązek podatkowy, dopóki nie ma zapłaty, nie ma obowiązku podatkowego" - wyjaśnił.

Jego zdaniem to rozwiązanie ma poprawić płynność finansową firm. Pawlak zapowiedział też rozwiązanie polegające na tym, że jeśli duże firmy nie uregulują płatności swoim podwykonawcom, będą musiały robić korektę w podatku dochodowym.

"Chodzi o to, by duże korporacje nie kredytowały się kosztem poddostawców" - powiedział.

Wicepremier Pawlak odniósł się też do upadków firm zaangażowanych w organizację Euro 2012.

"Państwo nie może przymykać oczu na to, co się zdarzyło. Trzeba zwrócić uwagę na rozliczanie środków publicznych, czy nie było zbyt dużo zatorów" - powiedział.

Zapowiedział też pomoc państwa w restrukturyzacji koncernu PBG, który również był zaangażowany w organizację Euro 2012.

"PBG ma dużo kontraktów rządowych. Te mechanizmy, które stosowane były do tej pory w stosunku do przedsiębiorstw państwowych, trzeba zastosować w firmach prywatnych. Takie zasady stosuje się w dobrze poukładanych krajach. Przykładem może być General Motors" - zauważył.

Zaprzeczył też informacjom, że rząd chce wprowadzić podatek katastralny.

"Wprowadziłby go tylko jakiś wariat. W mojej obecności na rządzie nie było dyskusji dotyczącej podatku katastralnego" - zaznaczył.

Jak, za: www.tvp.info

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Słowa kluczowe:

ropa

,

Waldemar Pawlak

,

podatek

Warto poczytać

 1. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 2. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 3. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

 4. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 5. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 6. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook