Jedynie prawda jest ciekawa


Pawlak: widać elementy spowolnienia

03.07.2012

"Jeśli ceny ropy będą spadać tak, jak w maju, czerwcu, w lipcu cena benzyny powinna spaść poniżej pięciu złotych za litr"" - powiedział na antenie TVP Info wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zapowiedział też zmiany ułatwiające utrzymanie płynności małych firm i zapewnił, że rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego.

 "Jak spojrzymy na ceny ropy w złotych, cena jest na poziomie, jak w sierpniu ubiegłego roku, spadła z 360 na 290 zł za baryłkę. To daje nadzieję, że ceny benzyny, oleju napędowego będą spadać" - powiedział.

"Trzeba tez wziąć pod uwagę kurs złotego, ale on trzyma się dobrze. To by się przekładało na dobre wiadomości na wakacje" - zaznaczył.

Wicepremier Pawlak odniósł się też do fali bankructw polskich firm. W pierwszym półroczu 2012 roku działalność zakończyło w Polsce 417 firm. Do końca roku bankructw może być nawet 800.

"Widać elementy spowolnienia, wysokie ceny paliw zrobiły swoje. Proponujemy jednak rozwiązania, które poprawiłyby płynność rozliczeń" - powiedział.

Wyjaśnił, że jego resort chce wprowadzić tzw. kasowe rozliczenie podatku VAT dla małych podatników.

"Taką dzisiaj mamy sytuację, że VAT jest należny nawet wtedy, gdy faktura nie jest zapłacona. Dla małych podatników możemy wprowadzić mechanizm kasowego rozliczania na zasadzie, że jeśli jest zapłata, jest obowiązek podatkowy, dopóki nie ma zapłaty, nie ma obowiązku podatkowego" - wyjaśnił.

Jego zdaniem to rozwiązanie ma poprawić płynność finansową firm. Pawlak zapowiedział też rozwiązanie polegające na tym, że jeśli duże firmy nie uregulują płatności swoim podwykonawcom, będą musiały robić korektę w podatku dochodowym.

"Chodzi o to, by duże korporacje nie kredytowały się kosztem poddostawców" - powiedział.

Wicepremier Pawlak odniósł się też do upadków firm zaangażowanych w organizację Euro 2012.

"Państwo nie może przymykać oczu na to, co się zdarzyło. Trzeba zwrócić uwagę na rozliczanie środków publicznych, czy nie było zbyt dużo zatorów" - powiedział.

Zapowiedział też pomoc państwa w restrukturyzacji koncernu PBG, który również był zaangażowany w organizację Euro 2012.

"PBG ma dużo kontraktów rządowych. Te mechanizmy, które stosowane były do tej pory w stosunku do przedsiębiorstw państwowych, trzeba zastosować w firmach prywatnych. Takie zasady stosuje się w dobrze poukładanych krajach. Przykładem może być General Motors" - zauważył.

Zaprzeczył też informacjom, że rząd chce wprowadzić podatek katastralny.

"Wprowadziłby go tylko jakiś wariat. W mojej obecności na rządzie nie było dyskusji dotyczącej podatku katastralnego" - zaznaczył.

Jak, za: www.tvp.info

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook