Jedynie prawda jest ciekawa


Patryk Jaki: oskarżenia KE wobec Polski są hipokryzją

21.12.2017
1270patrykjakii
Patryk Jaki: oskarżenia KE wobec Polski są hipokryzją

Prawdziwy powód uruchomienia przez Komisję Europejską art. 7 traktatu jest typowo gospodarczy, z poboczną kwestią, jaką jest brak zgody Polski na przyjęcie uchodźców - uważa wiceszef MS Patryk Jaki. Dodał, że oskarżenia KE wobec Polski o naruszanie standardów niezależnego sądownictwa są hipokryzją.

"Prawdziwym powodem, dla którego Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski wcale nie są sprawy związane z sądownictwem. Jeżeli przyjrzeć się argumentom, które poruszają komisarze, to można zobaczyć, że są to argumenty po prostu śmieszne" - podkreślił Jaki na czwartkowej konferencji prasowej w Opolu.

"Jeżeli argumentem jest to, że różny jest wiek emerytalny wobec kobiet i mężczyzn, a takie różnice są także w innych krajach europejskich, to można zadać pytanie, o co tu naprawdę chodzi? Kolejnym argumentem jest oskarżenie o wpływ polityków na wybór sędziów. Europejski Trybunał Sprawiedliwości, czyli organ instytucji europejskich jest wybierany przez polityków. To hipokryzja tych, którzy sami wybierają sędziów w ten sposób, ale nam nie pozwalają" - zauważył wiceminister. 

Według niego rzeczywistych powodów niezadowolenia ze strony polityków Unii Europejskiej należy szukać w procesie budowy silnego i niezależnego państwa polskiego. "Prawdziwy powód jest inny" - dodał.

"Państwo polskie buduje centralny port komunikacyjny, który uderzy gospodarczo w interesy największych państw. Zabierze on część transportu lotniczego. Odbudowujemy swoją żeglugę morską. Kto na tym straci? Stracą na tym oczywiście największe państwa, a zyska Polska. Odbudowujemy naszą energetykę i to jest problem" - podkreślił polityk.

"Polska przestaje być kolonią, z której ciągle ktoś wywozi pieniądze. Zatrzymaliśmy wypływ miliardów złotych. Polska, według rankingu jednego z najważniejszych think tanków amerykańskich, była państwem trzecim na świecie, zaraz po dwóch państwach bodajże afrykańskich, z którego wyprowadzano najwięcej pieniędzy do innych państw na świecie. My ten wypływ zatrzymaliśmy. Zatrzymaliśmy około 30 mld rocznie i to się nie podoba politykom Unii Europejskiej i to jest  prawdziwy powód wszczynania wobec nas artykułu siódmego" - oświadczył Patryk Jaki. 

Jaki odniósł się do zarzutów korupcyjnych wobec senatora Stanisława Koguta (PiS) i posła Stanisława Gawłowskiego (PO). 

"Jeżeli chodzi o postępowanie wobec senatora Koguta i posła Gawłowskiego. Wreszcie prawo jest dla wszystkich równe. To, czy zarzuty się potwierdzą, oceni sąd. Do tej pory działamy dość skutecznie. Jeżeli zobaczycie nasze wnioski aresztowe dotyczące reprywatyzacji, okazuje się, że te areszty utrzymywały sądy. To samo zdjęcie immunitetu prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Również nasz wniosek i również utrzymany przez sąd. Czyli okazało się, że te argumenty i dowody są na tyle silne, że sądy potem podtrzymywały decyzje prokuratury. Dlatego mam nadzieję, że w tym przypadku będzie podobnie" - podkreślił Jaki. 

Pytany o odwołania prezesów sądów wysyłane faksem i bez uzasadnienia, wiceminister powiedział, że jest to efekt oceny pracy poszczególnych jednostek, a zmiany w sądownictwie są bardzo dobrze oceniane przez większość społeczeństwa. Jaki wyraził nadzieję, że równie dynamiczny przebieg będą miały zmiany w Sądzie Najwyższym, jednak zaznaczył, że dużo w tej sprawie zależy od Prezydenta RP. 

W Opolu Jaki odwiedził swoją dawną szkołę podstawową, gdzie podczas spotkania z uczniami dyrektorzy firm branży energetycznej z Opola zadeklarowali wsparcie finansowe dla fundacji zajmującej się wsparciem dla Gwardii Opole oraz Stowarzyszenia TRISO - Opolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 i klubu sportowego Gwardia Opole. Następnie minister udał się do Nysy, gdzie przekazał symboliczny czek na 1,2 mln złotych strażakom z OSP Kępnica w ramach dotacji celowej z Funduszu Sprawiedliwości na zakup nowoczesnego wozu strażackiego. 

(PAP)

Marek Szczepanik

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. bydgoszcz-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 2. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 3. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 4. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

 5. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 6. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 7. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 8. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook