Jedynie prawda jest ciekawa


Parytety na listach wyborczych do PE

02.02.2014

W majowych eurowyborach po raz pierwszy na listach wyborczych będzie musiało być minimum 35 proc. kobiet lub mężczyzn. Część partii zamierza ułożyć listy "pół na pół".

W majowych eurowyborach po raz pierwszy na listach wyborczych będzie musiało być minimum 35 proc. kobiet lub mężczyzn. Część partii zamierza ułożyć listy "pół na pół".

Według Magdaleny Środy z Kongresu Kobiet 35-proc. udział to za mało na wyrównanie szans kobiet.

Państwowa Komisja Wyborcza w styczniu podała, że w wyborach do PE będzie miał zastosowanie zapis Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym na liście wyborczej liczba kandydatów kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na danej liście.

W poprzednich eurowyborach w 2009 r. (nie było wówczas regulacji dot. kwot) kobiety uzyskały 10 z 50 mandatów (osiem mandatów z list PO i dwa z list koalicji SLD-Unia Pracy).

Według Magdaleny Środy z Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet kwoty na listach wyborczych to za mało, by wyrównać szanse kobiet na zdobycie mandatu do PE. Zaznaczyła, że partie stosują różne strategie, by te szanse zmniejszyć, np. nawet jeśli kobieta otrzymuje pierwsze miejsce na liście, to np. w takim okręgu, w którym partia nie ma szans na zdobycie mandatu. Według Środy problem rozwiązałby system "suwakowy", czyli naprzemienne umieszczanie nazwisk kobiet i mężczyzn na listach. Przypomniała, że obietnicę w tej sprawie złożył na Kongresie Kobiet w 2012 r. premier Donald Tusk.

Urszula Augustyn z zarządu krajowego PO deklaruje, że PO w najbliższych wyborach nie tylko przekroczy ustawowy wymóg 35 proc., ale będzie się starać, aby liczba pań na listach zbliżyła się do 50 proc. "Generalne założenie jest takie, żeby było pół na pół. Nie wiem, czy uda nam się zrealizować ten cel, bo trzeba uważnie analizować wszystkie kandydatury, ale na pewno do tego dążymy. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach i mogę powiedzieć, że nie jest źle" - powiedziała PAP Augustyn.

Kobiecymi "jedynkami" z list PO mają być m.in.: Danuta Huebner w Warszawie, europosłanka Róża Thun (okręg: woj. małopolskie oraz świętokrzyskie), b. minister nauki Barbara Kudrycka (okręg: woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie).

W ostatnich wyborach Platforma wprowadziła do PE 25 europosłów, w tym 8 kobiet. Panie stanowiły wówczas na listach PO 20 proc. kandydatów (najwięcej na Śląsku - 40 proc.). Obecnie partia konstruuje listy wyborcze, a zgodnie z wewnętrzną regulacją na każdej liście w pierwszej trójce kandydatów ma być przynajmniej jedna kobieta, a w pierwszej piątce - dwie.

Szef klubu PiS Błaszczak powiedział PAP, że w układaniu list do PE PiS "nie będzie się kierował płcią, ale kompetencjami". Błaszczak podał, że PiS listy przedstawi na przełomie lutego i marca, i do tego momentu nie chce mówić o szczegółach. PiS ma wystawić z nr 1 b. szefową MSZ Annę Fotygę (woj. pomorskie).    

Partia ta w ostatnich eurowyborach zdobyła 15 mandatów, żaden nie przypadł kobiecie. Kobiety stanowiły wówczas 18 proc. wszystkich kandydatów wystawionych przez tę partię; były liderkami w dwóch okręgach: Hanna Fołtyn-Kubicka w Gdańsku i Irena Krupa w Łodzi.

Na listach koalicji Europa Plus Twój Ruch będzie system suwakowy (nazwiska kobiet i mężczyzn będą ułożone naprzemiennie) - zapowiedział rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek. Zaznaczył, że kobiety będą liderkami w sześciu okręgach, mężczyźni w siedmiu. Rozenek dodał, że ponieważ koalicja startuje w eurowyborach po raz pierwszy, nie jest w stanie powiedzieć, które z okręgów okażą się "biorącymi". "Zdecydują wyborcy" - powiedział.

Barbara Nowacka, córka posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej (woj. lubelskie), b. przewodnicząca ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias (woj. pomorskie), dyrektorka poznańskiego "Teatru Ósmego Dnia" Ewa Wójciak (woj. łódzkie) mają być "jedynkami" koalicji Europa Plus Twój Ruch. Według nieoficjalnych informacji z tej listy ma też startować Kazimiera Szczuka (kujawsko-pomorskie) i Wanda Nowicka (jako dwójka w Warszawie).

PSL będzie się starał, by w pierwszej piątce kandydatów na listach wyborczych były przynajmniej dwie kobiety - powiedział PAP Marek Sawicki (PSL). Pytany o liderów list, odpowiedział, że na "jedynkach" znajdą się osoby gwarantujące dobre wyniki wyborcze. Podkreślił także, że jeśli będzie takie oczekiwanie społeczne, nie widzi w przyszłości problemu z poparciem "suwaka".

Na czele listy PSL być może znajdzie się posłanka Halina Szymiec-Raczyńska (okręg: woj. dolnośląskie i opolskie).

PSL w ostatnich wyborach wprowadził do PE trzech europosłów; nie było wśród nich kobiety. Na listach ludowców było niecałe 17 proc. kobiet; najwięcej - cztery - startowały w Warszawie (z miejsca trzeciego, szóstego, siódmego i ostatniego - 10.)

Z kolei SLD informuje, że na "jedynkach" znajdą się przynajmniej cztery kobiety. Jak mówił PAP Tomasz Kalita (SLD), będą to listy w okręgach "biorących", czyli w tych, w których prawdopodobieństwo zdobycia mandatu jest wysokie. SLD zapowiada, że "suwak" będzie na liście warszawskiej. Jak powiedział PAP europoseł Wojciech Olejniczak ("jedynka" na liście warszawskiej), z drugiego miejsca w tym okręgu wystartuje Katarzyna Piekarska, z trzeciego Marek Balicki, dalej nazwiska kobiet i mężczyzn także będą ułożone naprzemiennie.

SLD ma wystawić z nr 1 europosłankę Joannę Senyszyn (okręg: woj. małopolskie oraz świętokrzyskie), celebrytkę, prawniczkę Weronikę Marczuk (woj. łódzkie), europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg (okręg: woj. dolnośląskie oraz opolskie).

Na listach komitetu koalicji SLD i Unii Pracy w eurowyborach w 2009 r. nazwiska kobiet stanowiły nieco ponad 18 proc. Koalicja zdobyła wówczas siedem mandatów, z czego dwie kobiety: Joanna Senyszyn (startowała z Krakowa, była druga na liście) oraz Lidia Geringer de Oedenberg (startowała jako "jedynka" z Wrocławia).

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział PAP, że "parytety to głupota". "Nie uważamy, że kobiety trzeba traktować jako niepełnosprawne - same świetnie dają sobie radę" - zaznaczył. Partia nie startowała w poprzednich eurowyborach. Obecnie pewną "jedynką" jest Beata Kempa. (najprawdopodobniej na Dolnym Śląsku)

Elżbieta Jakubiak, która zasiada we władzach "Polski Razem Jarosława Gowina", powiedziała PAP, że o starcie kobiet z czołowych miejsc jej ugrupowania nie będzie decydował parytet lecz kompetencje. "Bez zmian kodeksu wyborczego i tak na listach mielibyśmy bardzo dużo pań" - podkreśliła. "Jedynką" ma być m.in. wiceprezes ugrupowania prof. Krystyna Iglicka-Okólska.

PAP/run

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook