Jedynie prawda jest ciekawa


Parulski w prokuraturze

14.02.2013

Ruszyły przesłuchania świadków w śledztwie dotyczącym błędów popełnionych przez wojskowych prokuratorów badających okoliczności katastrofy smoleńskiej – informuje "Gazeta Polska Codziennie". Pierwszym, który złoży zeznania, będzie gen. Krzysztof Parulski, były szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Liczę, że zostaną zadane kluczowe pytania i padnie na nie odpowiedź – mówi w rozmowie z GPC poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską.

Wg informacji gazety przesłuchanie gen. Parulskiego miało się rozpocząć dzisiaj o godz. 9 w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu. Jak przypomina dziennik śledztwo wszczęto na początku listopada ub.r. po złożeniu zawiadomienia przez mecenasa Piotra Pszczółkowskiego, pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego. Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, a także utrudniania postępowania karnego. Chodzi przede wszystkim o zaniechanie przeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej w Polsce, podczas gdy wiadomo było,że polscy śledczy nie uczestniczyli w autopsjach w Rosji.

Codzienna zwraca jednak uwagę, że przesłuchanie Parulskiego w charakterze świadka może świadczyć o tym, że nie jest o brany pod uwagę jako oskarżony. Tymczasem według Antoniego Macierewicza jego odpowiedzialność Parulskiego za sprawę sekcji jest kluczowa. Jednak formalnie śledztwo dotyczy nieprawidłowości w prokuraturze okręgowej, a Parulski był szefem naczelnej.

Jak informuje GPC formalnie śledztwo jest prowadzone przez wojskową prokuraturę, ale nadzoruje je specjalnie oddelegowany cywilny prokurator Jacek Bedryj.

ansa/ GPC

[fot. youtube]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook