Jedynie prawda jest ciekawa


Parulski w prokuraturze

14.02.2013

Ruszyły przesłuchania świadków w śledztwie dotyczącym błędów popełnionych przez wojskowych prokuratorów badających okoliczności katastrofy smoleńskiej – informuje "Gazeta Polska Codziennie". Pierwszym, który złoży zeznania, będzie gen. Krzysztof Parulski, były szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Liczę, że zostaną zadane kluczowe pytania i padnie na nie odpowiedź – mówi w rozmowie z GPC poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską.

Wg informacji gazety przesłuchanie gen. Parulskiego miało się rozpocząć dzisiaj o godz. 9 w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu. Jak przypomina dziennik śledztwo wszczęto na początku listopada ub.r. po złożeniu zawiadomienia przez mecenasa Piotra Pszczółkowskiego, pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego. Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, a także utrudniania postępowania karnego. Chodzi przede wszystkim o zaniechanie przeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej w Polsce, podczas gdy wiadomo było,że polscy śledczy nie uczestniczyli w autopsjach w Rosji.

Codzienna zwraca jednak uwagę, że przesłuchanie Parulskiego w charakterze świadka może świadczyć o tym, że nie jest o brany pod uwagę jako oskarżony. Tymczasem według Antoniego Macierewicza jego odpowiedzialność Parulskiego za sprawę sekcji jest kluczowa. Jednak formalnie śledztwo dotyczy nieprawidłowości w prokuraturze okręgowej, a Parulski był szefem naczelnej.

Jak informuje GPC formalnie śledztwo jest prowadzone przez wojskową prokuraturę, ale nadzoruje je specjalnie oddelegowany cywilny prokurator Jacek Bedryj.

ansa/ GPC

[fot. youtube]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook