Jedynie prawda jest ciekawa


Partia Razem walczy z wolnością słowa! Zablokowali konferencję naukową na UJ

13.12.2017
RazemKrakow
Partia Razem walczy z wolnością słowa! Zablokowali konferencję naukową na UJ

Władze uczelni ugięły się pod apelem działaczy partii i wycofał się z organizacji sesji naukowej. - To upadek wolności akademickiej - komentuje sprawę Ordo Iuris.

Jak podaje krakowska "Gazeta Wyborcza" Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum podjęli decyzję o odwołaniu konferencji "Prawo dziecka do życia". Decyzja ta oznacza zwycięstwo Partii Razem, której działacze zebrali 843 podpisy przeciw jej organizacji. Sesja naukowa zorganizowana przez redakcję „Bioetycznych Zeszytów Pediatrii”, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Instytut Pediatrii Wydziału Lekarskiego CM UJ miała odbyć się 13 grudnia.

Jak przekonywali w swojej petycji działacze Razem, "W programie „konferencji” zaplanowano wystąpienia osób bez wykształcenia medycznego oraz prezentacje lekarzy, którzy będą opowiadać o swoich prywatnych przekonaniach religijnych." Tymczasem na ośmioro prelegentów siedem jest medykami, z czego pięcioro posiada co najmniej stopień doktora nauk medycznych. 

- Misją Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kontynuowanie wielowiekowego dziedzictwa w służbie nauki i nauczania przez prowadzenie badań naukowych. Zapowiedziane prelekcje stoją w jawnej sprzeczności z tą misją. Uniwersytet powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania, wywodzące się z religii. Zarówno UJ jak i USD to instytucje publicznej i świeckie - napisali działacze "Razem". Jak dodają w swoim apelu, organizacje anti-choice mają na swoich rękach krew kobiet! 

Jak się okazało, argumenty wygłaszane przez Partię Razem znalazły uznanie w oczach władz uczelni. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", konferencja została odwołana z uwagi na „ewentualne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania szpitala w jej trakcie”. Tym samym takie prelekcje jak "współczesne możliwości ratowania dzieci z najwyższym ryzykiem śmierci okołoporodowej", czy "postępy neonatologii szansą na uratowanie coraz większej liczby noworodków" nie odbędą się.


Upadek wolności akademickiej na Collegium Medicum? Prorektor odwołuje profesorską konferencję „Etyka w medycynie:Prawo dziecka do życia” Wcześniej zebrało 800 podpisów protestu Tak niska jest cena wolności i niezależności Akademii? - skomentował decyzję władz uczelni prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

Dramat. Jeśli to komuniści wciąż decydują, o czym można rozmawiać na uniwersytetach, to o jakiej wolności czy swobodzie wypowiedzi mówimy? - skomentowała z kolei poseł Anna Siarkowska.


Działania Partii Razem kolejny raz pokazują, że partia ta promuje wolność słowa jedynie w tym zakresie, w jakim sama się z tym słowem zgadza. A jej poszanowanie dla niedyskryminacji i tolerancji kończy się w momencie, gdy na uczelni ma się pojawić ksiądz, albo gdy dyskusja ma dotyczyć obrony życia. Tak wygląda prawdziwa twarz nowoczesnej lewicy.

kh
Fot: wikicommons/pixabay

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook