Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Para Prezydencka w Ełku na Dzień Dziecka

01.06.2016

Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę podczas obchodów Dnia Dziecka w Ełku (Warmińsko-Mazurskie), że wierzy, iż zostaną zrealizowane wszystkie zapowiedzi dotyczące poprawy sytuacji rodzin w Polsce.

Para prezydencka wzięła udział w XI Ogólnopolskim Festynie Rodzinnym zorganizowanym w Ełku z okazji Dnia Dziecka przez Caritas Diecezji Ełckiej i Urząd Miasta. "Mam nadzieję, że wszystkie te zapowiedzi, które były związane z troską o rodzinę ze strony władz państwowych, które składałem ja i które składała pani premier i inni politycy, którzy dzisiaj decydują o sprawach państwowych, wierzę w to głęboko, że zostaną one dotrzymane i że państwo to odczujecie" - powiedział prezydent. Dodał, że trudno jest żyć normalnie, godnie, gdy nie ma się zapewnionej możliwości godnego życia od strony materialnej, a jedno lub obydwoje rodziców muszą migrować za chlebem. "Chciałem życzyć wszystkim dzieciom - i tym najmłodszym i tym także już dużym czy wręcz dorosłym - szczęścia. Chciałbym życzyć, żebyście byli szczęśliwi, bo to jest chyba rzecz najważniejsza, żeby mieć to poczucie szczęścia związane także z poczuciem bezpieczeństwa w takim zwykłym życiu codziennym" - mówił prezydent. 

Prezydent życzył też, by z dziećmi były zawsze osoby, które je kochają. "Żeby zawsze obok was był ten ktoś, kto jest życzliwy i kto obdarza was miłością. Czy tą miłością rodzicielską, czy tą miłością przyjacielską, czy tą miłością rodzinną po prostu, czy później miłością małżeńską, kiedy jesteśmy już dorosłymi dziećmi, ale zawsze pozostajemy dziećmi swoich rodziców" - dodał Duda. 

Wspomniał o telefonie od swojej mamy, która mu powiedziała, że zawsze będzie jej dzieckiem. Prezydent Duda dziękował również rodzicom za to, że kochają swoje dzieci i się o nie troszczą, bo to "absolutna podstawa funkcjonowania każdego społeczeństwa i każdego państwa". Nawiązał do słowa papieża Jana Pawła II o tym, że "odpowiedzialna miłość rodzicielska", czyli to, co jest najważniejsze w rodzinie, jest "najważniejszym elementem gmachu społecznego, najważniejszym elementem cywilizacji miłości". Prezydent dziękował również opiekunom dzieci i nauczycielom. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wręczyli nagrody uczestnikom konkursu rysunkowego dla dzieci: "Co najbardziej lubię w Polsce?". Monika Wasilewska z Kancelarii Prezydenta powiedziała PAP, że w konkursie chodziło m.in. o to, by dzieci w dniu swojego święta zastanowiły się nad czymś ważnym. Dzieci rysowały od rana w środę. Powstało ok. 80 rysunków. Dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych od 3 do 12 lat. Większość prac prezentuje piękno przyrody, zabytki. W kategorii 3-5 lat zwyciężyła Julia Jastrząb, 6-8 lat - Michalina Rogińska, 9-12 - Zuzanna Łangowska. 

Nagroda dla zwycięzców to weekend w Warszawie dla całej rodziny ze zwiedzaniem Pałacu Prezydenckiego i Belwederu oraz przejażdżka zabytkowym samochodem marszałka Piłsudskiego marki cadillac. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda podziękowała dzieciom za udział w konkursie. "Dzisiaj drogie dzieci wasze święto, wielkie piękne święto i warto, żeby to święto było dniem przede wszystkim radości, uśmiechu, miłości, ale przede wszystkim byśmy byli wszyscy razem: dzieci z rodzicami, z dziadkami, ze swoimi opiekunami, z rodzeństwem" - mówiła Agata Kornhauser-Duda. 

Pierwsza dama życzyła dzieciom, by "zdrowo rosły w atmosferze miłości i szacunku", a dzieciństwo jak najdłużej było beztroskie, w bliskości z rodzicami. Mirosław Jóźwiak z Caritas Diecezji Ełckiej powiedział, że główną ideą pikniku jest zaszczepianie w dzieciach więzi rodzinnych i katolickich. "Jak widać są tutaj i dzieci i rodzice i ich dziadkowie, więc jak najbardziej jest to piknik rodzinny" - powiedział. Wyjaśnił, że impreza ma charakter ogólnopolski, w środę w wielu miejscach w Polsce Caritas organizuje podobne pikniki, ale inicjatorem akcji była Caritas Diecezji Ełckiej. Dodał, że z roku na rok w imprezie bierze udział coraz więcej osób, a dzieci mają do dyspozycji coraz więcej atrakcji.

kk/PAP

[fot. PAP/Tomasz Waszczuk]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook