Jedynie prawda jest ciekawa


Papież przybył na krakowskie Błonia!

28.07.2016

Papież Franciszek przybył na krakowskie Błonia, entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych. W przejeździe tramwajem towarzyszyła mu niepełnosprawna młodzież. Na Błoniach Franciszek powita młodych ludzi z całego świata przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.

Po ceremonii przekazania kluczy do miasta papież Franciszek wsiadł do tramwaju, który zawiózł go na krakowskie Błonia. Przejazd tramwajem to nawiązanie do czasów, kiedy kard. Jorge Bergoglio podróżował po Buenos Aires korzystając z komunikacji miejskiej. To także zwrócenie uwagi na ekologiczną formę transportu; papież w swojej encyklice "Laudato Si" podkreśla, że troska o środowisko naturalne jest ważna.

Biało-żółty tramwaj ozdobiono hasłem ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", w różnych językach. Na przednim wyświetlaczu jest napis "TRAM DEL PAPA".

W tramwaju Franciszkowi towarzyszyło kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi byli tylko najbliżsi współpracownicy papieża oraz motorniczy i obsługa techniczna.

Papież korzysta z jednego z 36 "krakowiaków", czyli zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK najdłuższych w Polsce składów tramwajowych. To pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Tramwaj po ŚDM nadal będzie kursował po mieście. Każdy z mieszkańców będzie miał szansę podróżować tym samym pojazdem, którym wcześniej jechał papież.

Wielokolorowy tłum nadal zmierza wszelkimi możliwymi uliczkami na krakowskie błonia, na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Ponieważ pogoda w czwartek w Krakowie jest deszczowa, większość pielgrzymów ma na sobie żółte, niebieskie bądź czerwone peleryny.

W okolicach stadionu Wisły reporter PAP widział chyba najbardziej umuzykalnioną grupę pielgrzymów - byli to przybysze z Ekwadoru. Każda z kilkudziesięciu osób miała ze sobą jakiś instrument muzyczny.

Niektórym przybyłym na Światowe Dni Młodzieży trzeba było udzielić pomocy nim dotarli na błonia. Tak było z jedną z kobiet, której ratownicy miejscy udzielali pomocy w okolicach Parku Jordana.

Sporo osób posila się jabłkami, które można brać w kilku punktach miasta.

Część młodych katolików korzystała jeszcze z okazji do spowiedzi w konfesjonałach polowych w Parku Jordana.

Tramwaj, którym jechał Franciszek zatrzymał się w okolicach przystanku przy Parku Jordana. Tam papież przesiadł się do papamobile, którym objeżdża sektory.

Po dotarciu do ołtarza głównego papież zajął przygotowane dla niego miejsce. Przemówienie powitalne wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele młodzieży, którzy nawiązali do poprzedniego spotkania w Rio. Młodzi wręczyli papieżowi oraz kardynałom Stanisławowi Ryłce, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Świeckich, i Stanisławowi Dziwiszowi plecaki pielgrzyma.

W krótkiej tanecznej animacji, w tańcu krakowskim, w który wkomponują się inne tańce świata, symbolicznie przedstawiona została gościnność miasta Krakowa wobec młodzieży z całego świata. Krakowiaka zatańczyło kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączyli tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawili narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski). Na zakończenie wszystkie pary wykonały krakowiaka, towarzyszył im Lajkonik.

Zgodnie z tradycją papieża powitali w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Nieśli oni także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Rozpoczęli przedstawiciele Afryki (św. Józefina Bakhita), potem poszli mieszkańcy Ameryki Południowej (bł. Irma Dulce), Ameryki Północnej (św. Damian De Veuster z Molokai), Azji (bł. Matka Teresa z Kalkuty) i Australii z Oceanią (św. Maria MacKillop). Procesję zamknęli reprezentanci Europy niosący wizerunek św. Wincentego a Paulo. Młodzi z każdego z kontynentów zaprezentowali wizerunek swojego świętego Franciszkowi.

Czytanie Ewangelii poprzedzi krótka animacja "Młodzi także są zaproszeni do świętości", wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.

Po obu stronach baldachimu pojawią się postaci świętych w historycznych kostiumach. Pojawi się także, w formie tweeta, hasło danego świętego, zapraszające młodych do jego naśladowania. Święci ustawią się na schodach, od dołu do góry, w następującej kolejności: św. Agnieszka (291 - 304), św. Jadwiga Królowa (1374 - 1399), św. Dominik Savio (1842 - 1857), św. Kizito (1872 - 1886), św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873 - 1897), bł. Pier Giorgio Frassatti (1901 - 1925), św. Maria Goretti (1890 - 1902), bł. Jose Sanchez del Rio (1913 - 1928), bł. Zbigniew Strzałkowski (1958 - 1991) oraz bł. Michał Tomaszek (1960 - 1991).

Święci ci przekażą z rąk do rąk Ewangeliarz, z którego diakoni odczytają Ewangelię. Ewangelia będzie odczytana w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim oraz bizantyjskosłowiańskim. Po odczytaniu księgi zostaną przekazane młodym ubranym w jeansy i koszulki ŚDM. Będzie to znak, że młodzi powinni być kolejnymi ogniwami w sztafecie świętości.

Papież Franciszek wygłosi homilię. Pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami ŚDM zakończy Modlitwa Pańska Pater Noster i błogosławieństwo Ojca Świętego, po którym opuści on Błonia.

Kardynał Stanisław Dziwisz przemawiał podczas uroczystości powitania Papieża Franciszka na krakowskich Błoniach.

 

"Od dwóch dni trwa w naszym mieście wielkie święto wiary. Młodzi, pochodzący z całego świata, spotykają się razem, modlą się, dzielą się doświadczeniem wiary i radują się z przynależności do Kościoła, wspólnoty Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana. To wszystko łączy się z inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, św. Janem Pawłem II. W mieście, które za sprawą świętej siostry Faustyny nazywamy duchową stolicą miłosierdzia"

ak/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 4. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 5. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 6. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook