Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież przybył na krakowskie Błonia!

28.07.2016
mid-16728374
Papież przybył na krakowskie Błonia!

Papież Franciszek przybył na krakowskie Błonia, entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych. W przejeździe tramwajem towarzyszyła mu niepełnosprawna młodzież. Na Błoniach Franciszek powita młodych ludzi z całego świata przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.

Po ceremonii przekazania kluczy do miasta papież Franciszek wsiadł do tramwaju, który zawiózł go na krakowskie Błonia. Przejazd tramwajem to nawiązanie do czasów, kiedy kard. Jorge Bergoglio podróżował po Buenos Aires korzystając z komunikacji miejskiej. To także zwrócenie uwagi na ekologiczną formę transportu; papież w swojej encyklice "Laudato Si" podkreśla, że troska o środowisko naturalne jest ważna.

Biało-żółty tramwaj ozdobiono hasłem ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", w różnych językach. Na przednim wyświetlaczu jest napis "TRAM DEL PAPA".

W tramwaju Franciszkowi towarzyszyło kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi byli tylko najbliżsi współpracownicy papieża oraz motorniczy i obsługa techniczna.

Papież korzysta z jednego z 36 "krakowiaków", czyli zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK najdłuższych w Polsce składów tramwajowych. To pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Tramwaj po ŚDM nadal będzie kursował po mieście. Każdy z mieszkańców będzie miał szansę podróżować tym samym pojazdem, którym wcześniej jechał papież.

Wielokolorowy tłum nadal zmierza wszelkimi możliwymi uliczkami na krakowskie błonia, na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Ponieważ pogoda w czwartek w Krakowie jest deszczowa, większość pielgrzymów ma na sobie żółte, niebieskie bądź czerwone peleryny.

W okolicach stadionu Wisły reporter PAP widział chyba najbardziej umuzykalnioną grupę pielgrzymów - byli to przybysze z Ekwadoru. Każda z kilkudziesięciu osób miała ze sobą jakiś instrument muzyczny.

Niektórym przybyłym na Światowe Dni Młodzieży trzeba było udzielić pomocy nim dotarli na błonia. Tak było z jedną z kobiet, której ratownicy miejscy udzielali pomocy w okolicach Parku Jordana.

Sporo osób posila się jabłkami, które można brać w kilku punktach miasta.

Część młodych katolików korzystała jeszcze z okazji do spowiedzi w konfesjonałach polowych w Parku Jordana.

Tramwaj, którym jechał Franciszek zatrzymał się w okolicach przystanku przy Parku Jordana. Tam papież przesiadł się do papamobile, którym objeżdża sektory.

Po dotarciu do ołtarza głównego papież zajął przygotowane dla niego miejsce. Przemówienie powitalne wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele młodzieży, którzy nawiązali do poprzedniego spotkania w Rio. Młodzi wręczyli papieżowi oraz kardynałom Stanisławowi Ryłce, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Świeckich, i Stanisławowi Dziwiszowi plecaki pielgrzyma.

W krótkiej tanecznej animacji, w tańcu krakowskim, w który wkomponują się inne tańce świata, symbolicznie przedstawiona została gościnność miasta Krakowa wobec młodzieży z całego świata. Krakowiaka zatańczyło kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączyli tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawili narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski). Na zakończenie wszystkie pary wykonały krakowiaka, towarzyszył im Lajkonik.

Zgodnie z tradycją papieża powitali w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Nieśli oni także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Rozpoczęli przedstawiciele Afryki (św. Józefina Bakhita), potem poszli mieszkańcy Ameryki Południowej (bł. Irma Dulce), Ameryki Północnej (św. Damian De Veuster z Molokai), Azji (bł. Matka Teresa z Kalkuty) i Australii z Oceanią (św. Maria MacKillop). Procesję zamknęli reprezentanci Europy niosący wizerunek św. Wincentego a Paulo. Młodzi z każdego z kontynentów zaprezentowali wizerunek swojego świętego Franciszkowi.

Czytanie Ewangelii poprzedzi krótka animacja "Młodzi także są zaproszeni do świętości", wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.

Po obu stronach baldachimu pojawią się postaci świętych w historycznych kostiumach. Pojawi się także, w formie tweeta, hasło danego świętego, zapraszające młodych do jego naśladowania. Święci ustawią się na schodach, od dołu do góry, w następującej kolejności: św. Agnieszka (291 - 304), św. Jadwiga Królowa (1374 - 1399), św. Dominik Savio (1842 - 1857), św. Kizito (1872 - 1886), św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873 - 1897), bł. Pier Giorgio Frassatti (1901 - 1925), św. Maria Goretti (1890 - 1902), bł. Jose Sanchez del Rio (1913 - 1928), bł. Zbigniew Strzałkowski (1958 - 1991) oraz bł. Michał Tomaszek (1960 - 1991).

Święci ci przekażą z rąk do rąk Ewangeliarz, z którego diakoni odczytają Ewangelię. Ewangelia będzie odczytana w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim oraz bizantyjskosłowiańskim. Po odczytaniu księgi zostaną przekazane młodym ubranym w jeansy i koszulki ŚDM. Będzie to znak, że młodzi powinni być kolejnymi ogniwami w sztafecie świętości.

Papież Franciszek wygłosi homilię. Pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami ŚDM zakończy Modlitwa Pańska Pater Noster i błogosławieństwo Ojca Świętego, po którym opuści on Błonia.

Kardynał Stanisław Dziwisz przemawiał podczas uroczystości powitania Papieża Franciszka na krakowskich Błoniach.

 

"Od dwóch dni trwa w naszym mieście wielkie święto wiary. Młodzi, pochodzący z całego świata, spotykają się razem, modlą się, dzielą się doświadczeniem wiary i radują się z przynależności do Kościoła, wspólnoty Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana. To wszystko łączy się z inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, św. Janem Pawłem II. W mieście, które za sprawą świętej siostry Faustyny nazywamy duchową stolicą miłosierdzia"

ak/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. soldier-504966960720 24.10.2016

  Rząd zajmie się ustawą o OT

  Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, zakładająca powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej, to jeden z punktów planowanego na wtorek posiedzenia rządu.

 2. bla-szt 24.10.2016

  Błaszczak: Ekshumacje są nieodzowne

  -Ekshumacje to decyzja prokuratora, który chce wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej.- powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 3. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 4. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 5. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 6. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 7. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 8. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook