Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Coraz mniejsze szanse na prawdę o śmierci Papały

21.10.2011

Jak informuje „Nasz Dziennik”, do końca roku prokuratura planuje wykonanie ok. 500 różnych czynności związanych z tym śledztwem. Czy jest jeszcze szansa na prawdę o śmierci byłego szefa policji?

Dziennikarz śledczy Cezary Gmyz w rozmowie ze Stefczyk.info przyznaje, że jest sceptyczny. - Im więcej czasu mija od jakiegoś zdarzenia, tym mniejsza szansa na wyjaśnienie okoliczności. Szansa, żeby złapać sprawców przestępstwa, zawsze jest największa zaraz po jego popełnieniu. To jest oczywiste. Zdarza się również, że giną dokumenty w jakiejś sprawie.

Rozmówca portalu przyznaje, że prawdopodobnie nie dowiemy się prawdy o zabójstwie Papały. – Moim zdaniem w miarę upływu czasu maleją szanse na ustalenie materialnej prawdy w tej sprawie, niezależnie od pojawiających się wątków. Ja nie wierzę, żeby kiedykolwiek dowiedziemy się prawdy o tej zbrodni – zaznacza dziennikarz.

Cezary Gmyz przypomina, że w śledztwie dot. byłego komendanta głównego dochodziło do wielu nieprawidłowości. - Ono było prowadzone w sposób dziwny – przypomina. W ocenie naszego rozmówcy śmierć byłego szefa policji powinna postawić na nogi wszystkie instytucje odpowiedzialne za wyjaśnianie i osądzenie przestępstw. Jednak w tym przypadku takiej mobilizacji nie było.

Gen. Marek Papała został zamordowany na parkingu pod swoim mieszkaniem w czerwcu 1998 roku. O zlecenie zbrodni podejrzewany jest Edward Mazur, który mieszka na stałe w USA. Mimo starań Polsce nie udało się doprowadzić do jego ekstradycji. W obronę Mazura przed sądem w Stanach włączył się m.in. płk. SB, a potem funkcjonariusz UOP i ABW Ryszard Bieszyński. M. in. dzięki jego staraniom Mazur pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Śmierć Papały budzi wciąż wiele emocji. Zabójstwo oraz śledztwo pokazują dobrze patologie III RP. Wśród możliwych motywów morderstwa byłego szefa policji wymienia się m.in. obawę ujawnienia przez generała organizatorów międzynarodowego przemytu narkotyków (miał w nim brać udział Edward Mazur i gangsterzy Jeremiasz Barański ps. Baranina oraz Andrzej Zieliński ps. Słowik), obawę ujawnienia korupcji w strukturach policyjnych związanej z ustawianiem przetargów na zakup sprzętu dla policji oraz innymi przetargami, motywy rodzinne oraz sprawa rozpracowywania przez Papałę mafii paliwowej. Ten ostatni motyw uznaje się za najmniej wiarygodny. Choć motywy zbrodni nie są jasne, wiadomo, że Papała miał wiedzę zagrażającą komuś wpływowemu. Jego bliscy mówią, że przed śmiercią wyraźnie obawiał się o swoje życie.

saż
[fot. Marekpapala.pl]

Słowa kluczowe:

Papała

,

zabójstwo

,

śledztwo

Warto poczytać

 1. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 2. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 3. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 4. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 5. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 6. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 7. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 8. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook