Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz mniejsze szanse na prawdę o śmierci Papały

21.10.2011

Jak informuje „Nasz Dziennik”, do końca roku prokuratura planuje wykonanie ok. 500 różnych czynności związanych z tym śledztwem. Czy jest jeszcze szansa na prawdę o śmierci byłego szefa policji?

Dziennikarz śledczy Cezary Gmyz w rozmowie ze Stefczyk.info przyznaje, że jest sceptyczny. - Im więcej czasu mija od jakiegoś zdarzenia, tym mniejsza szansa na wyjaśnienie okoliczności. Szansa, żeby złapać sprawców przestępstwa, zawsze jest największa zaraz po jego popełnieniu. To jest oczywiste. Zdarza się również, że giną dokumenty w jakiejś sprawie.

Rozmówca portalu przyznaje, że prawdopodobnie nie dowiemy się prawdy o zabójstwie Papały. – Moim zdaniem w miarę upływu czasu maleją szanse na ustalenie materialnej prawdy w tej sprawie, niezależnie od pojawiających się wątków. Ja nie wierzę, żeby kiedykolwiek dowiedziemy się prawdy o tej zbrodni – zaznacza dziennikarz.

Cezary Gmyz przypomina, że w śledztwie dot. byłego komendanta głównego dochodziło do wielu nieprawidłowości. - Ono było prowadzone w sposób dziwny – przypomina. W ocenie naszego rozmówcy śmierć byłego szefa policji powinna postawić na nogi wszystkie instytucje odpowiedzialne za wyjaśnianie i osądzenie przestępstw. Jednak w tym przypadku takiej mobilizacji nie było.

Gen. Marek Papała został zamordowany na parkingu pod swoim mieszkaniem w czerwcu 1998 roku. O zlecenie zbrodni podejrzewany jest Edward Mazur, który mieszka na stałe w USA. Mimo starań Polsce nie udało się doprowadzić do jego ekstradycji. W obronę Mazura przed sądem w Stanach włączył się m.in. płk. SB, a potem funkcjonariusz UOP i ABW Ryszard Bieszyński. M. in. dzięki jego staraniom Mazur pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Śmierć Papały budzi wciąż wiele emocji. Zabójstwo oraz śledztwo pokazują dobrze patologie III RP. Wśród możliwych motywów morderstwa byłego szefa policji wymienia się m.in. obawę ujawnienia przez generała organizatorów międzynarodowego przemytu narkotyków (miał w nim brać udział Edward Mazur i gangsterzy Jeremiasz Barański ps. Baranina oraz Andrzej Zieliński ps. Słowik), obawę ujawnienia korupcji w strukturach policyjnych związanej z ustawianiem przetargów na zakup sprzętu dla policji oraz innymi przetargami, motywy rodzinne oraz sprawa rozpracowywania przez Papałę mafii paliwowej. Ten ostatni motyw uznaje się za najmniej wiarygodny. Choć motywy zbrodni nie są jasne, wiadomo, że Papała miał wiedzę zagrażającą komuś wpływowemu. Jego bliscy mówią, że przed śmiercią wyraźnie obawiał się o swoje życie.

saż
[fot. Marekpapala.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook