Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz mniejsze szanse na prawdę o śmierci Papały

21.10.2011

Jak informuje „Nasz Dziennik”, do końca roku prokuratura planuje wykonanie ok. 500 różnych czynności związanych z tym śledztwem. Czy jest jeszcze szansa na prawdę o śmierci byłego szefa policji?

Dziennikarz śledczy Cezary Gmyz w rozmowie ze Stefczyk.info przyznaje, że jest sceptyczny. - Im więcej czasu mija od jakiegoś zdarzenia, tym mniejsza szansa na wyjaśnienie okoliczności. Szansa, żeby złapać sprawców przestępstwa, zawsze jest największa zaraz po jego popełnieniu. To jest oczywiste. Zdarza się również, że giną dokumenty w jakiejś sprawie.

Rozmówca portalu przyznaje, że prawdopodobnie nie dowiemy się prawdy o zabójstwie Papały. – Moim zdaniem w miarę upływu czasu maleją szanse na ustalenie materialnej prawdy w tej sprawie, niezależnie od pojawiających się wątków. Ja nie wierzę, żeby kiedykolwiek dowiedziemy się prawdy o tej zbrodni – zaznacza dziennikarz.

Cezary Gmyz przypomina, że w śledztwie dot. byłego komendanta głównego dochodziło do wielu nieprawidłowości. - Ono było prowadzone w sposób dziwny – przypomina. W ocenie naszego rozmówcy śmierć byłego szefa policji powinna postawić na nogi wszystkie instytucje odpowiedzialne za wyjaśnianie i osądzenie przestępstw. Jednak w tym przypadku takiej mobilizacji nie było.

Gen. Marek Papała został zamordowany na parkingu pod swoim mieszkaniem w czerwcu 1998 roku. O zlecenie zbrodni podejrzewany jest Edward Mazur, który mieszka na stałe w USA. Mimo starań Polsce nie udało się doprowadzić do jego ekstradycji. W obronę Mazura przed sądem w Stanach włączył się m.in. płk. SB, a potem funkcjonariusz UOP i ABW Ryszard Bieszyński. M. in. dzięki jego staraniom Mazur pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Śmierć Papały budzi wciąż wiele emocji. Zabójstwo oraz śledztwo pokazują dobrze patologie III RP. Wśród możliwych motywów morderstwa byłego szefa policji wymienia się m.in. obawę ujawnienia przez generała organizatorów międzynarodowego przemytu narkotyków (miał w nim brać udział Edward Mazur i gangsterzy Jeremiasz Barański ps. Baranina oraz Andrzej Zieliński ps. Słowik), obawę ujawnienia korupcji w strukturach policyjnych związanej z ustawianiem przetargów na zakup sprzętu dla policji oraz innymi przetargami, motywy rodzinne oraz sprawa rozpracowywania przez Papałę mafii paliwowej. Ten ostatni motyw uznaje się za najmniej wiarygodny. Choć motywy zbrodni nie są jasne, wiadomo, że Papała miał wiedzę zagrażającą komuś wpływowemu. Jego bliscy mówią, że przed śmiercią wyraźnie obawiał się o swoje życie.

saż
[fot. Marekpapala.pl]

Warto poczytać

 1. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 4. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 5. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 6. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 7. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 8. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook