Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Państwo powinno wspierać Kościół

21.11.2011

Uważam, że państwo powinno wspierać Kościół katolicki, bo to jest niezwykle cenna rzeczywistość społeczna - powiedział abp Hoser, pytany przez PAP o zapowiedź premiera Donalda Tuska dotyczącą włączenia duchownych do powszechnego systemu emerytalnego.

Obecnie emerytury części duchownych są finansowane z Funduszu Kościelnego. Niedawno z pomysłem likwidacji Funduszu wystąpił Episkopat, proponując możliwość odpisu podatkowego na rzecz Kościoła. Także abp Hoser podkreślił, że trzeba znaleźć jakiś inny sposób finansowania niż Fundusz Kościelny. Jak mówił fundusz miał być rekompensatą za zabrane Kościołowi szpitale, szkoły, ośrodki pomocy społecznej i budynki sakralne. - Z tego państwo korzystało pół wieku, gdzie są efekty tej administracji - powiedział hierarcha.

- Ten fundusz był konstruowany patologicznie. (...) Należy szukać innych rozwiązań. Są różne modele w Europie. Są kraje, w których religia jest religią państwową. To są np. kraje skandynawskie, Wielka Brytania. To przecież nie są kraje drugiej kategorii. U nas szokuje, że większość Polaków przynależy do Kościoła katolickiego. Państwo, które jest w służbie społeczeństwa, powinno znajdować takie rozwiązania, które służą temu społeczeństwu, a nie państwu - powiedział abp Hoser.

Zdaniem Hosera pieniądze przekazywane z Funduszu Kościelnego na emerytury duchownych w skali kraju są niewielkie i symboliczne.  

- To co mnie osobiście boli, to przedstawianie Kościoła przede wszystkim jako organizacji szkodliwej społecznie. Trzeba zobaczyć, jakie dobro powstaje ze społecznej pracy Kościoła katolickiego. (...) Po tym etapie przedstawiania Kościoła jako instytucji szkodliwej, będzie przedstawianie Kościoła jako instytucji przestępczej, którą trzeba zwalczać. To jest wielka niesprawiedliwość i krzywda wyrządzona nie tylko Kościołowi i jego członkom, ale całemu społeczeństwu - ocenił abp Hoser w poniedziałkowej rozmowie z dziennikarzami w Warszawie.

Premier Donald Tusk powiedział w piątkowym expose, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. - Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych - powiedział premier.

Metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik powiedział w sobotę PAP, że jako przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej deklaruje wolę dialogu z rządem na temat przekształcenia Funduszu Kościelnego.

- Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną. Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła - powiedział abp Budzik. Zaznaczył, że Episkopatowi nie chodzi o likwidację funduszu, ale o przekształcenie. Dodał, że najbardziej rozsądna jest praktykowana w wielu krajach możliwość odpisu części podatku na jeden ze związków wyznaniowych.

Rzecznik rządu Paweł Graś podkreślał w niedzielę, że w powszechnym systemie emerytur znajduje się stosunkowo niewielka część księży, są to ci, którzy pracują na etacie. - Wszystkie głosy pochodzące z Episkopatu, zarówno rzecznika, niektórych kurii, biskupów, chociażby abp. Budzika, świadczą o tym, że wszyscy widzą potrzebę rozmawiania na ten temat - powiedział. Graś dodał, że dzięki włączeniu duchownych do powszechnego systemu emerytalnego, w skali roku państwo może zaoszczędzić
kilkadziesiąt milionów złotych.

Za przygotowanie projektu dot. systemu emerytur księży odpowiedzialny jest minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

PAP
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Kościół

,

państwo

,

Polska

,

Fundusz

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook